Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj peste M800 la Brăneşti şi drum de legătură cu DN3

14 posts, 3429 views
Pasaj peste M800 la Brăneşti şi drum de legătură cu DN3 orex

Primăria comunei ilfovene Brănești construiește un pasaj de 10 milioane de euro peste linia de tren București – Constanța, pe DN 3-drumul vechi spre litoral
Primăria comunei Brănești din județul Ilfov a scos la licitație un contract de 10 milioane de euro pentru execuția unui pasaj peste Magistrala de cale ferată M 800 București-Constanța. Pasajul suprateran cu o lungime totală de 450 metri va fi construit pe DN 3, drumul vechi spre litoral, podul fiind necesar pentru că, la bariera CFR se formează cozi mari, mai ales în sezonul estival. Zilnic, în lunile de vară, pe linia București -Constanța trec 70-80 de trenuri de călători și de marfă iar bariera se pune des. DN 3 București-Brănești -Lehliu merge paralel cu Autostrada Soarelui A 2, iar în cazul unor accidente sau trafic foarte intens, poliția rutieră deviază circulația de pe A 2 pe DN 3. Valoarea proiectului este de 51 de milioane de lei cu o durată de execuție de 18 luni, potrivit caietului de sarcini : ,,Pasajul rutier peste CFR este situat în comuna Brănești, zona CFR, între strada Industriilor III și strada Gării. Prin construirea acestuia se va putea face legătura între Autostrada Soarelui și DN 3, pe ruta ocolitoare a satului Brănești” -Caiet de Sarcini.

 


Pod peste M 800 la Brăneşti andrei11

1) Din câte îmi amintesc eu, şi prin Brăneşti am fost de destule ori,  DN 3 NU are nicio intersecţie cu M 800  în comună.
2) Din câte ştiu eu NU se poate ajunge din DN 3 la Autostradă (sau viceversa) pe la Brăneşti. Şi am mers de destule ori şi pe A 2. S-a deschis o nouă legătură acolo ?
3) DN 3 se intersecteză cu M 800 taman la Lehliu. Acolo trebuia pod peste calea ferată.

 


Pod peste M 800 la Brăneşti andreiiul

Cred ca pasajul se vrea de fapt peste DJ100, catre taie Branestiul si care se intersecteaza cu M800 si are acces si la A2.
Am cautat si anuntul pe SEAP si e si mai vag decat stirea. Nu inteleg ce drum de legatura, intre ce si ce.
II.1.4) Descriere succinta:
Prin acest contract se urmareste execuția lucrărilor aferente obiectivului „Pasaj rutier peste CF, drum de legatura si amenajare acces din/in DN3, com. Branesti, jud. Ilfov”. In cadrul proiectului au fost vizate urmatoarele tipuri de lucrari: Lucrari de amenajare pasaj rutier; Lucrari de amenajare bretele aferente pasaj rutier; Lucrari de amenajare drum de legatura intre DN 3 – Pasaj; Lucrari de amenajare intersectie cu DN 3; Lucrari de amenajare retea iluminat; Lucrari de amenajare sistem de irigatie in insula sensului giratoriu; Lucrari de amenajare canalizare pluviala; Lucrari de amenajare drumuri laterale/ de servitute/ de acces; Lucrari de asigurare a sigurantei circulatiei rutiere; Lucrari de colectare si evacuare dirijata a apelor pluviale; Lucrari de protectie conducata de canalizare; Lucrari de relocare retea electrica/ de alimentare cu apa/canalizare. Conform Devizului General si a Indicatorilor tehnico-economici aprobati la faza PT+DE de catre CL Branesti, au rezultat urmatoarele valori: - Valoarea alocata pentru cheltuielile de constructii si montaj (C+M), inclusiv valoarea cheltuieli conexe organizarii santierului: 51.105.096,02 lei exclusiv TVA, in care este inclusa si contravaloarea lucrarilor de constructii si instalatii pentru organizarea de santier in suma de 150.000,00 lei fara TVA si nu cuprinde suma aferenta cheltuielilor diverse si neprevazute precizata în devizul general, acestea putând fi accesate, dupa caz, în functie de necesitati, prin modificarea contractului în conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. - Valoarea alocata pentru utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj: 355.423,70 lei exclusiv TVA. VALOAREA TOTALA ESTIMATA A CONTRACTULUI DE EXECUTIE LUCRARI LA CARE SE VOR RAPORTA OFERTELE IN EVALUARE ESTE DE: 51.460.519,72 lei EXCLUSIV TVA (VALOAREA PREZENTEI PROCEDURI DE ATRIBUIRE). Graficul de executie a lucrarilor este de 18 luni. Achizitorul este responsabil cu plata taxelor/cotelor catre ISC si CSC, precum si pentru plata taxelor aferente obtinerii avizelor in vederea obtinerii autorizatiei de construire.

https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100134541

 


Pod peste M 800 la Brăneşti andrei11

Brăneştiul are legătură cu A 2 ? Unde ?  S-a deschis recent un nou acces ?

 


Pod peste M 800 la Brăneşti orex

Pasajul va fi facut din str. Industriilor peste M800, ca alternativa la DJ 100!

 


Pod peste M 800 la Brăneşti andrei11

Tocmai, pasajul este a lui DJ 100 peste M 800, n-are nicio treabă cu DN 3 !
Iar DJ 100 nu are nicio legătură cu A 2 !
Iar DJ 100 duce cumva la Olteniţa, nu la Constanţa.

 


Pod peste M 800 la Brăneşti cris_m

andrei11 wrote here:
Brăneştiul are legătură cu A 2 ? Unde ?  S-a deschis recent un nou acces ?

Da, are de maxim un an, se afla intre iesirea de la Cernica si cea de la Fundulea. E doar pentru vehicule sub 7.5 tone...

 


Pod peste M 800 la Brăneşti Bogdan Ciorascu

nod.png (154.76 KB; downloaded 3361 times)
Noul nod de la Branesti de pe A2 este functional aproximativ din luna Noiembrie 2021.
L-am folosit de foarte multe ori in ultima perioada pentru a iesi spre Urziceni via Pasarea/Cozieni/Sindrilita.
Intr-adevar la bariera se formeaza cozi destul de mari.

 


Pod peste M 800 la Brăneşti orex

Cine stie cunoaste, cine nu, nu!
Datele disponibile de pe google maps, si-n prezent, sunt perimate... ca-s de hăt, si @andrei11  le-a luat de bune!
DJ 100 Branesti.png (1.71 MB; downloaded 3342 times)

PS
Stie el cu a fost cu ”Ia plasa cu FSN-ul, Ia plasa cu FSN-ul” :rofl: !

 


Pod peste M 800 la Brăneşti cris_m

Lasa vechitura asta, daca te duci pe apendicele ce pleaca din cercul lui Bogdan o sa vezi un street view amatoricesc de pe bretele... suficient de clar zic eu  :mrgreen:

 


Re: Pasaj peste M 800 la Brăneşti Costin

Am mutat subiectul aici. Nu e drum national, nu e nici de interes national.

 


Re: Pasaj peste M 800 la Brăneşti dekolor

Plan de incadrare:


 


Re: Pasaj peste M800 la Brăneşti şi drum de legătură cu DN3 Bogdan Ciorascu

Bun! Il face langa Makita (ca orientare in teren)!
Chiar nu imi dadeam seama unde il incadreaza pe DJ100...
Asa poti folosi varianta Belciugatele/Mariuta/Movilita sa iesi mai repede la Urziceni  8-)  (DJ302 este impecabil cap-coada, proaspat reabilitat)

 


Re: Pasaj peste M800 la Brăneşti şi drum de legătură cu DN3 orex

In etapa ulterioara se va realiza acces in / din A2!
Extras PS vol 1 Branesti 1.png (847.32 KB; downloaded 3139 times)

 


Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422370 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use