Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii

21 posts, 3466 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii ByOnu

Cred ca acestea doua merg intr-un topic comun datorita proximitatii. "Bașcă" mai sunt si conectate pe sub Bd. Doina Cornea.

__________


Pentru inceput, aceasta stire recenta:

https://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... taje.htm

Pentru 49 de copaci taiati fara aviz s-a aplicat o amenda totala de 4900 lei.

Bonus, se pregatesc constructii noi.

 


Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii cris_m

Parcul campusului nu mai poate fi frecventat de catre cei care nu sunt studenti ai Politehnicii conform unei decizii a Senatului UPB de prin noiembrie 2020/21. Teoretic esti intrebat de legitimatie, practic nu prea se mai intampla asta.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii Utilizator anonim 2

Pai practic nici nu poti sa intri pentru ca toate portile sint incuiate. S-a gasit rectorul ala pesedist mai nenorocit decit Abramburica sa baricadeze parcul ca pe mosia lui ta’su de parca nu tot din taxele noastre traieste, el si Politehnica. E o sfidare la adresa cetatenilor din cartier. Eu sint mai sarac, nu locuiesc dincolo de gard dar suficient de aproape cit sa merg cu placere in acel parc de care ma leaga numeroase amintiri “din tinerete”.

Interdictia dateaza cam din aprilie 2020, de cind cu dementa izolarii la domiciliu, cu declaratiile alea inepte pe proprie raspundere. Muream dupa o plimbare in Politehnica si am evadat intr-o seara, chiar cu riscul de a ma prinde ora 21 (ati uitat cumva?…) si cind colo ma pomesc ca toate portile parcului erau inchise, chipurile ca sa nu tenteze infractorii ca mine. Dupa ce au mai slabit surubul, prin iunie, teapa! Inchis pe perioada suspendarii cursurilor universitare, vacantei, etc. Si asa a ramas.

 


Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii George

E o aberatie inadmisibila, acel teren e proprietate publica.
Ca la noi la nimenea, nicaieri asemenea campusuri nu sunt baricadate cu gorile de paza.
Se vorbea la un moment dat ca Ciprian Ciucu si Politehnica negociau preluarea costurilor de salubrizare de catre PS6, deci practic e un mic santaj pe bani, nu inteleg ce dureaza atata sa reglementeze situatia.
Am copilarit in acea zona si mi se pare aberant sa fie inchis tot timpul. Acum cu reluarea cursurilor cum fac, legitimeaza pe toata lumea? aberant.

 


Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii 1689

... si “mai incolo”, la “Stefan Gheorghiu” ( ;) ), tot asa ?

Sau in Polizu (ca si acolo tot UPB e...) ?

Si in Regie, fetele de la A-se cum mai vin sa imprumute o culegere de matematici speciale ?!

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii Utilizator anonim 2

Cred ca si la “Stefan Gheorghiu” e la fel. Si acolo au ridicat un gard nou, probabil in acelasi scop. Acolo macar nu e parc si marele public oricum nu are motiv sa intre. Pe vremea mea nici nu se punea problema de vreun control al accesului, intra oricine oriunde. Nici macar in cladiri nu statea cineva sa te legitimeze. Parca in corpul central de la “Stefan Gheorghiu” era un paznic dar pe mine nu m-a intrebat niciodata nimic. Stia el cine are mutra de student, cine sint profesorii si poate ii filtra pe ceilalti. Chiar si asa, nu am auzit vreodata de furturi sau vandalism desi nu mai erau vremurile “de dinainte”.

 


Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii Gabi23

Primarul Sectorului 6 a afirmat ieri că estimează că în jurul datei de 1 iunie, Parcul Campusului Universitar al Politehnicii se va redeschide pentru locuitori.
"Vorba dulce, mult aduce. Vom deschide, împreună cu rectoratul, campusul Politehnicii. Să sune trompetele!
M-am străduit în ultimul an să dezvolt o relație normală, corectă și bazată pe respect și încredere cu Universitatea Politehnică din București. O relație, care ar fi doar normală între autoritățile locale (oricare ar fi ele) și universități (oricare ar fi ele). Rectorul Universității, dl. Mihnea Costoiu și echipa sa au fost deschiși și sinceri, și așa cum este doar normal, preocupați de faptul că procesul de învățământ nu trebuie afectat iar universitatea să nu fie nevoită să suporte costuri provocate de vandalisme, mizerie etc.
Consiliul de Administrație al Universității a votat astăzi protocolul cu Primăria Sectorului 6! Doamnelor și domnilor profesori, vă mulțumesc! Noi, Consiliul Local, îl vom vota pe 19 mai. Imediat voi trimite ADP pentru a face pregătirile. Sper eu, ca în jur de 1 iunie să putem să asigurăm accesul locuitorilor din Sectorul 6 în generosul campus al politehnicii pentru relaxare!
Noi vom asigura paza cu Politia Locală, curățenia și vom face diferite amenajări peisagistice pentru dumneavoastră!
Dumneavoastră va trebui să respectați regulile și să întrețineți! Atât și nimic mai mult! Altfel, nu voi mai putea garanta deschiderea pe termen mediu/lung și să știți că eu răspund, mi-am pus obrazul în fața profesorilor universitari și nu trebuie să dezamăgim!
Vom reveni cu detalii cu privire la reguli si momentul deschiderii. Acum sunt doar fericit, mi-am mai luat o piatră de pe inimă. ”
Sursa: Facebook - Ciprian Ciucu

 


Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii cris_m

Eu nu as fi atat de sigur cu marea redeschidere.... La intrarea estica de pe Iuliu Maniu au pus turnichet si garduri, probabil cat de curand si sarma ghimpata. Nu credeam ca glumele cu Politemnița vor deveni realitate...
20220506_110948.jpg (899.68 KB; downloaded 1894 times)

 


Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii messe

Aceeasi "fortareata" este si la intrarea Splai?

 


Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii cris_m

Nu, am fost astazi pe acolo si nu exista asa ceva. La fel este si la cea de la metrou, sala de sport, respectiv la intrarea 2 de pe Iuliu Maniu. La poarta din poza s-a luat aceasta masura pentru a nu mai plati chipurile portari in plus...  :roll:

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii V2A

Campusul Politehnicii se redeschide din 2 iunie pentru public / Programul de vizitare
   
Campusul Universității Politehnice din București se redeschide din 2 iunie pentru public după un an și jumătate în care accesul cetățenilor nu a fost permis, a anunțat primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu.

”Am semnat astăzi cu domnul rector Mihnea Costoiu protocolul prin care cetățenii au acces în campusul Politehnicii.
   Înainte de a vă da alte detalii, o spun din capul locului: de comportamentul vizitatorilor va depinde dacă acest loc plăcut din #Sectorul6 va rămâne deschis pe o perioadă cât mai lungă de timp.
   Discuțiile pe care le-am purtat în ultimul an și jumătate cu conducerea Politehnicii nu au fost simple și a fost nevoie să vin cu garanții clare că Universitatea și procesul de educație nu vor avea de suferit”, a scris Ciprian Ciucu pe Facebook.

Accesul cetățenilor în campus a fost oprit în noiembrie 2020 după ce vechiul protocol între cele două instituții a fost reziliat unilateral de către rectorul Universităţii Politehnica din Bucureşti pentru că primăria nu şi-a respectat obligaţiile, respectiv asigurarea pazei şi a curăţeniei.

Programul pentru activitățile de recreere în cadrul Campusului va fi următorul:

   luni- vineri: 6:00- 8:00, 17:00-22:00;
   sâmbătă- duminică: 6:00-22:00 ;
   în perioada vacanțelor intersemestriale și a vacanței de vară, programul va fi de luni până duminică, în intervalul orar 6:00- 22:00;

Porțile de acces pentru vizitatori/terți în Campusul Noul Local al UPB vor fi: Poartă acces Splai (Splaiul Independenței nr 313), Poartă acces Iuliu Maniu (Iuliu Maniu nr 6);

Pentru porțile pietonale Ec. Cezărescu, Gang Metrou (Bd. Vasile Milea), Poartă Precis- Stație STB (Bd. Iuliu Maniu nr 6), accesul va fi permis în intervalul orar 7:00 până la ora 21:00, de luni până vineri doar salariaților/studenților universității pe baza legitimației.

”Universitatea Politehnică dispune de cca. 60 de hectare, majoritatea fiind spațiu verde bine întreținut. Pentru a limita disconfortul inerent creat universității în urma accesului public, spațiul va putea fi folosit în special pentru plimbare în aer liber. Astfel, nu va fi permis accesul cu animale de companie, cu biciclete, trotinete, scutere s.a.m.d.”, a mai scris Ciprian Ciucu.


https://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... tare.htm

 


Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii subway guru

Ce parc la Grozavesti? E doar un maidan…

 


Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii cris_m

Care control de legitimatii ca nu te intreaba nimeni de sanatate :)

 


Re: Parcul Grozăvești și Parcul Campusului Universitar al Politehnicii Gabi23

...
Parcul Grozăvești (1).jpg (186.18 KB; downloaded 1503 times)
Parcul Grozăvești (2).jpg (245.86 KB; downloaded 1503 times)
Parcul Grozăvești (3).jpg (699.19 KB; downloaded 1503 times)
Parcul Grozăvești (4).jpg (176.89 KB; downloaded 1503 times)

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422385 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use