Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)

377 posts, 52382 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 27
 
 

📖 Pagination options
Re: Reabilitare Pasaj Unirii andrei11

andreiiul wrote:
...pana la primul TIR care trece de portalurile de la intrari.

Păi n-ar trebui să treacă, de aceea sunt acolo, la intrare...

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii aztec

Probabil ca îndeplinesc rolul de antifonare.... căci altfel nu le vad rostul.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andreiiul

Si pana la reabilitare treceau TIR-urile de portaluri si la mijloc ramaneau intepeniti in tavan. Pt ca mereu asfaltau peste strat vechi. Acum, daca au plecat de la 0, poate se incadreaza cu tot cu placile puse

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andreiiul

Avem un nou videoclip pe pagina primarului Baluta. Am realizat cateva capturi.
Imi place ca iluminatul a fost mutat deasupra benzilor de circulatie, sper sa fie mai eficient asa.
Nu imi place ca PMB il lasa pe Baluta sa puna peste tot acele panouri cu PS4. Inteleg ca investitia este in totalitate a PS4, dar predarea a fost facuta doar pt lucrarile de reabilitare (si probabil pe perioada garantiei lucrarilor), dar totusi se putea utiliza un logo comun avand in vedere ca pasajul apartine PMB.
Alt aspect care nu prea imi place este faptul ca panourile tavanului nu se aliniaza perfect (vezi pozele 2 si 3) in zona mediana.
La peretii rampelor (sper ca e termenul corect) pare sa mai fie destul de munca.
Din declaratiile primarulu, pe 4 septembrie vom putea circula prin pasaj.
Capture.JPG (181.02 KB; downloaded 2128 times)
Capture2.JPG (221.6 KB; downloaded 2128 times)
Capture3.JPG (268.36 KB; downloaded 2128 times)
Capture4.JPG (130.16 KB; downloaded 2128 times)

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii ByOnu

Dupa discutia despre tavanele din sticla de la metrou, alegerea de a pune ceva... orice, pe tevan, mi se pare foarte proasta, mai ales daca nu va fi intretinuta.

Cred ca o simpla vopsire cu materiale adecvate ar fi fost suficienta. Eventual poate stropit cu presiune tavanul cu ciment?

In ceea ce priveste iluminatul, nu prea inteleg aranjamentul corpurilor. Vad 4 randuri puse la linie, unul pus aiurea, si tot asa.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii cris_m

Economie la corpurile de iluminat....

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andrei11

Nu pot să cred că nu există soluţii tehnice de a monta ceva pe tavan / pe pereţi care să nu reziste la umezeală şi la vibraţii  :evil:

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andreiiul

Corpurile puse cate 4 cred ca sunt cele de la intrare/iesire din pasaj unde lumina este mai puternica, in rest sunt 1 pe 1 banda, 1 pe alta banda cu distanta de 2 randuri de panouri intre ele.
Referitor la ce ziceam dimineata, cel putin dinspre Cantemir au vopsit cu gri inchis betonul parapetilor si pe interior sunt pregatite suporturile pt panourile de tabla.
La intrarea in pasaj dinspre Universitate montau azi un portal nou pt inaltimea maxima.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii Andrei98

Deci hidroizolatia de pe plafonul pasajului nu se mai face? Ce au facut pana acum se poate numi munca in zadar in cazul asta.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andrei11

Eu ştiam că hidroizolaţia se face pe partea superioară a plăcii de  beton,  că pe acolo vine apa, nu pe dedesubt !

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andreiiul

Hidroizolatia plafonului se reface in etapa a 2, etapa ce inseamna decopertare in Piata Unirii. Aceasta etapa cred ca va produce mai mult deranj in trafic decat inchiderea pasajului. Dar, la momentul actual, nu se stie cand va incepe aceasta etapa a 2-a

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii aztec

Ca la podul Grant, faza 1 acum, faza 2 se amana la infinit pana uita lumea..si o sa mai fie bani

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii shoppy

Cel mai devreme la vara.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Reabilitare Pasaj Unirii Mircea G

andreiiul wrote here:
Hidroizolatia plafonului se reface in etapa a 2, etapa ce inseamna decopertare in Piata Unirii. Aceasta etapa cred ca va produce mai mult deranj in trafic decat inchiderea pasajului. Dar, la momentul actual, nu se stie cand va incepe aceasta etapa a 2-a

Da , prima oara zugravim , apoi facem acoperisul . Extrem de inteligenta lucrarea . Astia au fost proiectanti din noua generatie , este ?????

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422348 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use