Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR)

46 posts, 6496 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) PinkyHog

Avion in parcul IOR.
Iulie 1979
Image-02.2.JPG (480.66 KB; downloaded 6629 times)

 


Re: Sectorul 3 URANUS

Sursa: B365.RO

http://www.b365.ro/mobi/lacul-ior-va-fi...46241.html

Lacul IOR va fi împrejmuit de LED-uri albastre

Lacul IOR va fi împrejmuit de nişte LED-uri albastre care vor fi montate pe margine, conform unui proiect de hotărâre aprobat de Consiliul Local Sector 3.
Lacul IOR din Sectorul 3 al Capitalei va fi împrejmuit de LED-uri colorate, potrivit unui proiect de hotărâre aprobat de Consiliul Local Sector 3, informează mediafax.ro.

"Se propune ca lacul, care reprezintă atracţia principală a parcurilor Al. I. Cuza şi Titan, să fie pus în valoare din punct de vedere estetic prin montarea unor benzi cu leduri luminoase, care au un consum redus de energie, la intradosul grinzilor de coronament pe tot conturul lacului şi al insulelor. Aceste benzi LED vor produce un efect de iluminare indirectă (scafă de lumină) care va îmbunătăţi considerabil ambianţa celor două parcuri circumscrise", se arată în proiectul aprobat de Consiliul Local Sector 3.

Potrivit proiectului, ledurile vor avea culoarea albastră şi vor fi rezistente la umiditate.

"În ultimii ani, Primăria Sectorului 3 a depus eforturi pentru a îmbunătăţi aspectul acestor parcuri. Au fost făcute investiţii în lucrări de peisagistică, irigaţii, mobilier urban şi spaţii de joacă", se mai arată în raportul de specialitate al proiectului aprobat de Consiliul Local.

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Nu mai avea pe ce cheltui banii sau cum? Ah sau ii e firca ca nu mai apuca sa-si puna in practica fantasmagoriile ca-l salta astia pana atunci? :twisted:

 


Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) andrei11

Parcul IOR în alte vremuri...
IOR.jpg (112.35 KB; downloaded 4218 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e WT_fan06

Cu avionul ce s-a întâmplat?

LE: a ars din motive necunoscute... conform Aeronews, a mai existat o aeronavă (Lisunov Li-2P YR-TAF) şi în Herăstrău, care a fost (bineînțeles) casată.

Link: http://aeronews.ro/lectia-de-istorie-av ... bucuresti/

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e cris_m

Parintii mei ziceau ca au fost 2 avioane in IOR, cel din poza si unul pe deal (cred ca dealul de langa scoala 195). Cel care luat foc este cel de pe deal, intrucat mai avea combustibil in el :!:

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e WT_fan06

Cel care a luat foc este cel din poză, adica Ilyushin Il-14 YR-ILF (se vede registration-ul avionului şi în poză). Dacă găseşti vreun articol sau ceva despre acest al doilea avion de pe deal, m-ai făcut curios.

 


Re: Sectorul 3 misterr

Primarul Negoita a castigat pe fond un teren retrocedat din Parcul IOR. De fericire, a vandalizat o pancarta (Video)

Click pe imagine pentru video:





Primarul Sectorului 3, Robert Negoita, a vandalizat, vineri dimineata, o pancarta de la intrarea in partea retrocedata din Parcul Alexandru Ioan Cuza (fost IOR), chiar in timp ce anunta ca a castigat, pe fond, procesul prin care acel teren ar urma sa redevina domeniu public.

Imediat dupa ce a anuntat castigarea procesului, edilul a luat un spray de graffiti si a mazgalit pancarta pe care scria ca acel teren este proprietate privata si ca a fost retrocedat de fostul primar Adriean Videanu. Apoi, Negoita a dezvelit o alta pancarta prin care se arata ca acel domeniu apartine Primariei Sectorului 3, desi decizia este data pe fond.

"Avem hotarare judecatoreasca in procesul pe care l-am intentat noi, Primaria Sectorului 3. Decizia spune asa: admite cererea de chemare in judecata si constata nulitatea absoluta a dispozitiei administrative numarul 4.333 din 18.05.2005 a primarului general al municpiului Bucuresti. Cele 12 hectare care au fost retrocedate ilegal in parcul IOR vor deveni domeniu public prin aceasta hotarare. Este pe fond", a declarat Robert Negoita.

Edilul a transmis ca spera ca nu se va face contestatie in instanta.

"Sper din suflet sa aiba un minim de normalitate acesti indivizi si sa nu faca recurs. Am un mesaj pentru ei: 'Ticalosilor, sa stiti ca este vremea sa platiti'. In sensul in care astazi e zi de doliu ca incep sa plateasca. Dar, pentru ca tot vor sa beneficieze de bani publici si de pomana nemeritata si sa se imbogateasca, cred ca trebuie sa ne ocupam de ei si sa le asiguram in perioada urmatoare cazare si masa intr-un loc protejat pentru foarte multi ani.

Nu pot sa nu spun si sa imi manifest nemultumirea ca le-am facut o plangere penala acum jumatate de an si, pana la aceasta ora, Parchetul nu m-a chemat sa dau o declaratie sa le spun ce stiu. Ma bucur, totusi, ca exista in aceasta tara instanta si judecatori corecti care fac dreptate. Cred ca nu doar eu, noi cu totii sa le purtam recunostinta celor care au avut curaj sa dea aceasta hotarare, stiind cat de puternica este aceasta mafie", a punctat primarul Sectorului 3.

 


Re: Sectorul 3 misterr

Robert Negoiță, victorie uriașă: Retrocedarea a 12 hectare din Parcul IOR, NULĂ! Decizie bombă a instanței





Robert Negoiţă a anunțat că 12 hectare retrocedate ilegal din Parcul IOR vor redeveni domeniu public, conform hotărârii instanței.

Primarul Sectorului 3, Robert Negoiţă, a anunțat într-un comunicat de presă primit la redacție, faptul că, vineri, Curtea de Apel a constatat nulitatea retrocedării ilegale a 12 hectare din Parcul IOR:

”Este cu siguranță cea mai mare victorie pe care o autoritate locală o dă acestei MAFII a retrocedărilor în ultimii 20 de ani în București. Și este doar începutul. Asta pentru că această rețeta aplicată în cazul parcului IOR a fost aplicată de acești băieți deștepți în cazul tuturor spațiilor verzi, parcuri și locuri de joacă retrocedate în Sectorul 3.

Ce urmează? Astăzi ne bucurăm. De mâine continuăm lupta! În această primavară am depus o plângere penală în care CONTEST modul în care au fost retrocedate toate terenurile de utilitate publică din Sectorul 3. Pentru că toate au fost retrocedate la fel, aceluiași grup.

Încet, încet, ne vom lua parcurile înapoi. TOATE! Asta este promisiunea MEA, asta este lupta NOASTRĂ”, a spus Negoiță.

VEZI AICI DECIZIA INSTANȚEI

Pentru mafia retrocedării terenurilor este zi de doliu

Hotărârea judecătorească, în procesul pe care l-a intentat Primăria Sectorului 3, arată că admite cererea de chemare în judecată şi constată nulitatea absolută a dispoziţiei administrative nr. 4333/18.05.2005 a primarului general al Municipiului Bucureşti. Cele 12 hectare care au fost retrocedate ilegal în Parcul IOR vor deveni domeniu public prin această hotărâre a instanţei de judecată", ne-a precizat primarul.
Întrebat dacă e vorba despre o hotărâre definitivă, el a replicat că este o hotărâre pe fond şi şi-a exprimat speranţa că nu se va face recurs. "Pentru mafia retrocedării terenurilor este zi de doliu Este o hotărâre pe fond. Sper din suflet să aibă un minim de normalitate aceşti indivizi şi să nu facă recurs. Şi am un mesaj pentru ei: 'Ticăloşilor, ca să ştiţi, este vremea să plătiţi'", a declarat, vineri, Negoiţă.

”Vom reda acest parc comunității”

Primarul Negoiță a tras câteva dungi negre, folosind un spray grafitti, peste un panou din apropierea parcului, pe care scrie: "Proprietate privată, teren retrocedat în 2005 de Adriean Videanu prin hotărârile de primar general 4333/2005 şi 43334/2005". De asemenea, a dezvelit un nou panou pe care scrie: "Primăria Sectorului 3 a demonstrat în instanţă că 12 hectare ale Parcului IOR au fost furate de mafia retrocedărilor. Împreună cu justiţia vom reda acest parc comunităţii" (vezi foto).


















 


Re: Sectorul 3 TibiV

Wow!

Nu sunt fan Negoiţă, nici fan PSD, dar BRAVO lui !...

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) Gabi23

Incendiu în parcul IOR. Fumul gros se înalță deasupra blocurilor

Un incendiu a izbucnit luni, 1 august, în zona retrocedată a parcului Alexandru Ioan Cuza (IOR) din Sectorul 3 al Capitalei.
Încendiul a izbucnit în jurul orei 13:00, iar fumul gros se înalță deasupra blocurilor.
De asemenea, pe un grup de Facebook, ”Cetățean Sector 3”, oamenii au întrebat de unde vine fumul gros, iar cetățenii au postat imagini și videoclipuri.
”Știe cineva ce se întâmplă în porțiunea retrocedata între statia de metrou Titan și Potcoava? Se ridică un fum gros, care a ajuns până dincoace de Liviu Rebreanu”, a scris o femeie.
”Este un incendiu în zona retrocedata”, a scris un locuitor, alături de o poză cu zona retrocedată a parcului IOR în flăcări.

https://ziare.com/incendiu-ior/incendiu- ... -1754195
Parcul Al. I Cuza - IOR.jpg (98.52 KB; downloaded 1650 times)

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) ByOnu

Mda... speculation time: se incearca distrugerea zonei pentru a se putea forta demararea unor constructii. Terenul ala retrocedat este controversat in PUZ-ul lui Negoita, cel anulat definitiv in instanta de PMB.

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) andrei11

S-a mai discutat odată pe această temă, acolo în acte NU e parc.
2022-08-01_14-08-30.jpg (130.66 KB; downloaded 1625 times)

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) ByOnu

*In acte acolo NU MAI este parc. S-au facut manarii in anii '2000, care trebuie reparate, chiar si prin cumpararea inapoi a terenului de catre PS3/PMB.

 


 
Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422366 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use