Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR)

46 posts, 6500 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) cris_m

Ah deci de asta mi-a fost afumata toata casa... Oricum terenul e compromis de vreun an, cu toti copacii gauriti si otraviti.

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) andrei11

Stai cuminte, nici pe vremea comuniştilor acolo nu era parc. Istoria nu începe cu 22 Decembrie 1989, greşeala unora.
Comuniştii nu erau chiar aşa de tâmpiţi precum cred unii. S-au prins că n-au acte pe acel teren, pe cale de consecinţă n-au plantat niciun arbore în acea zonă. Tot ce a crescut acolo e vegetaţie instantanee, de la mama natură chemare.
Până la mânăriile de acum 15 - 20 de ani hai să vedem cum e trecut acel teren în actele din anii 1960, când "a răsărit"  Cartierul Balta Albă.

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) cris_m

Pai si pe restul terenului de unde stii ca au avut acte?  :think:  La fel, legat de vegetatie, mie si in parcul normal mi se pare absolut spontana, plantata mai mult ca sigur de localnici...

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) andrei11

Pentru că pe restul terenului au "tras" alei, au plantat copaci, flori, au amenajat alte tipuri de vegetaţie, au pus bănci, etc.
Staţia de metrou Titan a fost construită în teren intravilan , nu în parc.

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) bgd70

Zona in cauza a avut si inca are alei betonate, a avut stalpi cu tot cu corpuri de iluminat (mai sunt doar stalpii acum ), a fost cel putin un loc amenajat de joaca pt copii (pe cel de la Potocoava l-am prins complet functionat). Exista atat copaci fructiferi cat si pomi "normali", au fost si diverse aranjamente florare (imi aduc aminte de cele de la intrarea de la Potcoava, foarte posibil sa fi fost si altele). Banci au fost pe partea dinspre Str. Constantin Brancusi. Spre fostul magazin TItan inca se mai vad niste fundatii din beton, posibil de la un fost restaurant. A fost o zona care facea parte din parc, aleile erau din acelasi material facute ca in toata partea de nord a parcului, cu cateva exceptii (din ce imi amintesc in zona trandafirilor). Daca ai pus o poza din Google Maps in care zona nu apare verde, asta nu inseamna ca nu e.   :D

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) TrainWrecker

Correct! Street View din 2009 se vad bancile, aleile si stalpii de iluminat.
IOR.PNG (1.69 MB; downloaded 1943 times)

IOR2.PNG (1.68 MB; downloaded 1942 times)

2009 vs...
IOR3.PNG (1.64 MB; downloaded 1942 times)

2022  :twisted:

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) ByOnu

andrei11 wrote here:
Comuniştii nu erau chiar aşa de tâmpiţi precum cred unii. S-au prins că n-au acte pe acel teren...


Hai mai Andrei, tu te auzi?! Nu mai puteau comunistii dupa ACTELE de proprietate, cand au ras mii de imobile proprietate personala de drept in timpul sistematizarilor, au confiscat mii de fabrici si intreprinderi in timpul nationalizarilor, sute de mii de hectare de terenuri agricole in timpul colectivizarilor fortate, samd.

Acolo A FOST PARC. Ne vinzi fake news cand e plin de dovezi? Terenul a fost retrocedat la schimb, a fost o plata in natura.

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) andrei11

Ai vreo dovadă că acolo a fost parc în acte ? Dacă ar fi fost parc logic  nu ar fi putut fi retrocedat terenul. Sau nu cunosc eu îndeajuns legile capitaliste care presupun că sunt superioare celor comuniste.

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) 1689

ByOnu wrote here:
[...]!Nu mai puteau comunistii dupa ACTELE de proprietate, cand au ras mii de imobile proprietate personala de drept in timpul sistematizarilor, [...]

Lucrurile nu functionau chiar ca in Vestul Salbatic. Sistemul se acoperea cind demola o proprietate privata: proprietarii primeau o despagubire (nu discutam aici cuantumul si cum se calcula) in schimbul terenului si cladirii(/lor) si o locuinta in chirie la stat.

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) subway guru

Se despagubea doar cladirea, terenul nu pentru ca era al intregului popor!

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) 1.cremsnit

@andrei11  avand in vedere ca tu ai deschis discutia spunand ca acolo nu a fost niciodata parc, de cuviinta ar fi tot tu sa aduci dovezi care sa sustina ce spui. Altminteri, da, e fake news.
Pana ne lamuresti (si astept cu interes dovezile), in rev. Arhitectura R.P.R. nr. 4/1963, pg. 30 se descriu realizarile anilor anteriori (edificarea primelor microraioane/cartiere - Balta Alba - Institutul de Inframicrobiologie, Balta Alba - Est si Balta Alba - Centru). Pe aceeasi pagina avem o schita de sistematizare in care zona discutata figureaza ca dezvoltare de viitor (rezerva) - baza sportiva (inainte ca ideea de baza sportiva sa se mute unde acum este Parklake).
In acelasi timp, intr-o macheta mai veche (ce apare pe coperta unui nr. al aceleiasi reviste), zona este ocupata cu institutii publice/centre comerciale. Propunerea a fost, evident, lasata... balta.
Intr-o alta macheta (usor de gasit la un gugal "macheta cartier titan"), aceeasi zona este pur si simplu parte din parc si apare pentru prima data propunerea de baza sportiva la Parklake. Pe zona ce se supune atentiei noastre apare o grupare de doua blocuri turn (posibil accent de inaltime), parte a unui ritm de sase volume. Si la ele s-a renuntat.

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) andrei11

Tocmai ce ai demonstrat ( fără să vrei ) că acel perimetru are un statut juridic incert.
;)

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) 1.cremsnit

Pls stop cu gaslightu. Asteptam cu interes dovezile. Multumesc

 



Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422376 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use