Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Cu mașina personală în centrul orașelor - despre parcare, congestie și poluare versus transport public și alternativ

503 posts, 57225 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 36
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Generalități despre parcări Utilizator anonim 2

Jocul cererii si al ofertei e valabil in piata libera. Aici nu e piata libera cita vreme statul are mijloacele de a o influenta prin costuri arbitrare.

Aztec are dreptate: mii de blocuri de densificare fara parcari, autorizate de aceeasi primarie care acum ii jupoaie pe soferi de parca ei ar fi de vina.

 


Re: Generalități despre parcări Valentin

No offence, dar ce "densificare" exista, de exemplu in D.Taberei? Pe toata bucla nu exista niciun bloc nou construit, dar totusi se parcheaza pe trotuare, la bordura "moka". Mi se pare amuzanta expresia asta "sa jupoaie soferii de parca ei sunt de vina", pai cum au aparut masinile peste noapte? A venit primaria sa te ia de mana sa te duca la dealer? Eu stiu, si cred ca aveti si voi cel putin o familie in fiecare bloc care are minim 2, ba chiar 3 masini, vrei sa-mi spui ca primaria "ii jupoaie" nejustificat? (in ipoteza in care ar plati ceva, ca de obicei se ocupa spatiu "moka" de la a doua masina in sus).  Se numeste ASUMAREA deciziei de a avea o masina pe care TU, cu propria mana, AI cumparat-o, NU e treaba primariei sa asigure loc pentru absolut fiecare masina de pe toate strazile (si e si imposibil btw).

 


Re: Generalități despre parcări andrei11

Vreau să se albăstrească aproape toate parcările de pe aproape toate străzile să vedem cum se vor da amenzile ! Câţi oameni trebuie să angajeze Poliţia ca să  scrie zeci de mii de amenzi zilnic.
N-am înţeles de ce sunteţi aşa de înverşunaţi contra famililor  cu 2 maşini. Vă e ciudă că ambii soţi lucrează şi că datorită TP - ului ies în avantaj cu maşina proprie ?
Valentin, iar raţionezi greşit.
Când mi-am cumpărat eu maşina primăria n-a suflet o vorbă că va taxa absolut toate maşinile care parchează la bordură.
Aşa Primăria poate să vină acum să mărească taxa pentru apartament de 1000 ( o mie de ori ), ce, când ai cumpărat apartamentul, nu ţi l-ai ASUMAT ?  Nu-ţi permiţi apartament în Bucureşti ? Mută-te tată oriunde altundeva, şi la Polul Nord, dar nu în Bucureşti.
Introducerea acesti noi taxe este o aberaţie. Trebuia aplicată Legea Circulaţiei pe Drumurile Publice fără alte bătăi de cap.

 


Re: Generalități despre parcări aztec

A...sunt blocuri "noi" (nu comuniste) pe bucla dar nu la "strada"..
Langa ProArena sau cum se numeste terenul ala de fotbal, in spate la Raul Doamnei..
Asta asa rapid din ce îmi aduc aminte acum.
Plus ca a fost inconjurat de alte ansambluri rezidentiale...

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Generalități despre parcări Utilizator anonim 2

Eu nu am zis ca e treaba primariei sa asigure loc de parcare pentru toate masinile din oras dar macar sa lase soferii in pace.  De ce brusc trebuie taxati la singe pe locurile existente? Cum ar fi aia taxare “justificata”? Cine da dreptul primariei sau altora sa considere ce e justificat si nu? La cite masini ar trebui sa am voie? Cita vreme nu ocup trotuarul, spatiul verde, intersectia, trecerea de pietoni, etc - adica nu incalc normele rutiere, care e problema?

Poluarea? Pai exista norme de poluare si institutii impotente si corupte. Cunosc personal caz de BMW-ist cu 250.000 km cu catalizator lipsa, becuri arse, oglinzi cazute, etc. care circula bine merci cu revizia luata pe spaga, cu un miros de mori linga esapament. Daca isi inlocuieste filtrul, literalmente dubleaza valoarea masinii. Nu sint in stare sa ii scoata pe astia din trafic pe caile legale obisnuite si atunci ii ard pe toti, inclusiv pe aia cu euro 6 sau chiar electrici.

 


Re: Generalități despre parcări aztec

Si...sa nu uitam ca in PUZ-ul metroului prevedea ceva parcari subterane...bine...si un pasaj...
Toate au disparut din peisaj.
Daca se faceau simultan cu metroul..altele erau costurile...

 


Re: Generalități despre parcări essco

E gargara textul lui Mihaiu, asa cum ati spus mai multi. Din lista aia a lui cu ce "nu s-ar mai face" daca ..., oricum nu s-a facut nimic 30 de ani. S-a construit vreun spital? Nu. S-a imbunatatit vreun bulevard? Care? S-a rezolvat cu termoficarea? Ciuciu! N-am apa calda de doua luni! S.a.m.d.

Iar cel care a scris textul de mai jos semnalat de Valentin, sigur n-ar fi scris asa daca ar fi avut masina. Dar n-are bani sa-si ia; deocamdata.
Valentin wrote here:
Inca o opinie:

https://www.vice.com/ro/article/pkgawb/b ... i-trafic
Stau în București și uite de ce cred că ar trebui să renunți dracului la mașină
Orașele au ajuns să fie transformate pentru nevoile mașinilor. București e în situația în care nu-s suficiente locuri de parcare. E un moment pentru un alt fel de transformare.
.....

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Generalități despre parcări Utilizator anonim 2

Pai nu stiti ca Vice e un site “progresist” neocomunist? Ce asteptari sa avem de la el in afara de colectivisme de rahat, feminisme, leghebete, woke-isme si tot tacimul? Asaltul asupra soferilor e una din modalitatile de exprimare a obsesiilor lor. Ei de fapt au o problema cu proprietatea individuala. Nu dau doi bani pe poluarea in sine sau circulatia nestingherita a pietonilor decit daca le servesc ca motive sa limiteze independenta si proprietatea privata. Credeti ca se vor opri daca toate masinile vor fi - prin absurd - scoase din oras?!

Urmeaza taxele marite pe locuinte. Apoi, daca ai prea multe camere, esti un ticalos distrugator de mediu, cu amprenta prea mare de carbon si meriti sa fii taxat sa iti iasa pe nas. Sau sa primesti fortat in spatiu pe unii mai amariti, eventual refugiati si tu cu familia sa te limitezi la o camera in cazul fericit in care nu iti e confiscata casa de tot si esti trimis la vreun Canal. Am mai vazut filmul asta in anii ‘50. Credeti ca nu se mai poate asa ceva in secolul asta? Asa am zis si inainte de razboiul din Ucraina…

Vedeti absurditatea cu lîgîbîtii: credeati ca se opresc la abrogarea art. 200?! As! Nimic nu ii impaca, mereu mai multe privilegii, mereu majoritatea sa fie in defensiva si ei tot mai vocali si cu mai multa putere.

 


Re: Generalități despre parcări Cristi N

Nu inteleg ce e gargara in textul primarului de la S2. E foarte ok sa construim parcari sub/supraterane. Se pot face din banii primariei sau prin parteneriate public - private dar chiria lunara trebuie sa acopere operarea de zi cu zi si amortizarea investitiei intr-un termen rezonabil, de ex 30 de ani.
La costurile actuale asta inseamna aproape 100E/luna, cui nu-i convine are oricand posibilitatea sa gaseasca o oferta mai buna in zona privata.

 


Re: Generalități despre parcări andrei11

De la moderator citire:
Acest forum este apolitik. Ideile politice se pot expune NUMAI în subiectul dedikat.
Vor urma unele tăieri de text (care sunt politice.)

___________________
De la userul andrei11 citire:
Cristi N, Primarul Sectorului 2 este penibil. Nici nu mă interesează din ce partid face parte, dar dacă de când e primar eu habar nu am cum îl cheamă şi cum arată spune multe despre activitatea lui sau cât s-a muncit el să fie cunoscut.
Din realizările măreţe:
Înfiinţarea unor parcări ilegale pe trotuar în zona Piaţa Iancului
Neînlocuirea unor grilaje deteriorate de la accidente
Nerezolvarea liniei 5 de tramvaie
Veşnicele lucrări RADET din zona Piaţa Iancului / Ferdinand / Obor. Ăştia NU termină niciodată cu înlocuirile / reparaţiile !
Etc.
Te rog să te abţii să-mi spui că aceste lucruri nu sunt imputabile primăriei de sector.
Obiectivele sunt pe teritoriul Sectorului 2 ? Sunt. Deci Primarul Sectorului 2 trebuie să se implice.
___________________
Revenind la taxarea parcărilor, este aberantă. Pur şi simplu trebuie aplicate prevederile din Legea Circulaţiei şi schimbat un articol, dacă nu este prevăzut ca atare, parcarea pe trotuar este strict interzisă.

 


Re: Generalități despre parcări cris_m

Serban wrote here:
Si cum nu ofera solutie?! Spune clar: investitii in transportul in comun si in mijloacele transport alternative. Planificare urbana corecta. Taxarea domeniului public.  Investitiile in favoarea masinilor sunt costisitoare si nu rezolva nimic, ba din contra. Ne uitam la texte diferite, ati citit pe sarite?

Arata-mi si mie in acel text niste solutii concrete. Pana una alta nimeni nu e in stare sa ia taurul de coarne si sa aplice niste masuri cu adevarat utile: extensii de retea, modernizarea flotei.... De asta spun ca e gargara politicianista. Iar ce a scris asa per total, sa fim seriosi, e un "lmc" (la mintea cocosului").

 


Re: Generalități despre parcări andrei11

Cris_m, cum am precizat, în discuţii s-au înfiltrat aspecte politice. În curând vor dispărea de pe forum.

 


Re: Generalități despre parcări ByOnu

Singurele aspete politice sunt alea scrise de tine. Postarea mea, cea cu referire la postarea primarului, nu este politica. Primarul este < o institutie >, odata ales, el ii reprezinta pe toti cetatenii UAT-ului indiferent de optiunile de vot ale acestora. Daca vorbesti despre primar nu inseamna ca faci politica. Sa nu o luam pe aratura.

PS, la lista ta, Andrei, cu ce s-a facut la PS2 in ultimii 2 ani, ai uitat sa pui asta: https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId
Oh scuze, my bad, nu e cu conotatie negativa.

 


Re: Generalități despre parcări Valentin

^ Utilizator anonim 2

Mie mi se pare ca nu priviti in ansamblu si omiteti aspecte:

- daca intr-un an (ca sa nu zicem peste noapte) s-ar implementa acei stalpi de granit pe fiecare trotuar (PMB sau S1,2 etc.), ce crezi ca s-ar intampla? Nu stiu daca ai trecut prin D.Taberei, dar cei care sunt din zona stiu foarte bine cum se parca pe banda 1 si 3, efectiv lasand neoficial 2 benzi, oficial 1, crezi ca nu o sa se ajung aici? Sa zicem ca politia si-ar face treaba si ar da amenzi (cum bine zice andrei), dar asta e imposibil, nu exista logistica momentan. (#andrei, legat de parcarile albastre, PMB defapt compania de parcari a spus ca fac o licitatie pentru parcometre si - ce urmeaza sa zic nici eu nu prea cred, dar asta au zis - vor exista masini cu camere pe ele care sa citeasca numerele). Chiar si daca ar veni sa dea amenzi, ar iesi mereu cu scandal si toata ziua la TV o sa auzi un politician sau altu ca 'domne' da de ce aia cu parcarile de resedinta platesc o suma derizorie in timp ce oamenii se cearta pe strazi?' Mai apoi, in functie de dinamica societatii (care by the way e impredictibila rau) o sa se ajunga la certuri intre cei cu loc de resedinta si cei care 'n-au h-avut noroc'. Cum rezolvi treaba asta?

- eu chiar sunt curios, atat de la tine (@Utilizator anonim 2), dar cat si de la @aztec care e solutia voastra perfecta? Cum era inainte cu o valoare efectiv derizorie? Cum e acum, ceva mai scump? Care e solutia voastra? Chiar sunt curios, eu am propus variante, pe ale mele si ale lui andrei le stiti.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422349 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use