De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre Serviciile Patriei Noastre

313 posts, 92077 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Despre Serviciile Patriei Noastre Dominatrix

Pentru ca in alta parte, colegul "Trix" ne-a descris pe larg aventurile din Chiajna ale Distrigazului, m-am gandit ca n-ar fi rau sa existe un topic unde sa putem discuta mai pe larg despre experientele noastre – bune sau rele - cu firmele prestatoare de servicii din patria noastra Kacapitalistă.

Va aduceti aminte de filmul "Nord si Sud"? Daca l-ati uitat, despre asta vom vorbi in acest prim episod. Sau mai bine zis, despre Distrigaz Nord si Distrigaz Sud, si despre serviciile lor de tot rahatul (sau aerul, ca suna mai frumos). Undeva in Bucuresti, intr-un cartier de case, ora 6:30 dimineata, in casa la taica-meu. Ma scol eu, si ma duc la bucatarie sa-mi fac o cafea, ca tot omul. Imi pun ibricul pe aragaz (asa imi place mie cafeaua, la ibric!) si stau, si stau, si mai stau pana imi vine sa innebunesc. In fine, pe la 7 am cafeaua gata si tensiunea 20 cu 12, eventual.

Cu cateva zile inainte, venisera gă(o)zarii de la DistriAer sa schimbe regulatoarele de presiune. Consecinta? Adio presiune la gaze. La aragaz stai juma' de zi sa faci o ciorba, iar in casa, la sobele de teracota, vai de mama lor! Noroc ca are taica-meu o masina de lemne foarte faina, ca altfel faceam turturi in casa (era iarna)! Aceeasi situatie la toti vecinii. A spus cineva de la DistriGaz ca e prea mult mercaptan in gaz si de aia nu e presiune. Cica tot de aia flama de la aragaz e mai mult galben-oranj decat albastra, cum ar trebui sa fie. Scuzati descrierea cam puerila, dar nu stiu prea multe despre gaze. Totusi, pun si eu o intrebare: daca sunt prea multi mercaptani in gaz (adica aer, pe romaneste), asa cum i-a spus gă(o)zarul ala lui taică-meu, noi ce naiba platim la preturi umflate peste masura: gaz, sau aer la pret de gaz? Daca vand aer, de ce nu-si schimba numele in DistriAer?

Sa va povestesc o alta intamplare: Eu am contorul sigilat in apartament fiindca nu prea renteaza sa platesc gaz intr-un apartment in care stau cam 2 luni pe an. Am sigilat contorul dupa ce am achitat facturile la zero… La inceputul lui septembrie anul trecut, ce credeti? Mi-a venit o factura de 60 RON. Fac eu sesizare pe internet, si mi se raspunde ca totul e in regula, se va remedia problema. Luna viitoare ce credeti? Vine alta factura, cumulata, de 280 RON! Aparea si ceva cu un "index citit". Noroc ca eram in tara cand a venit factura asta… Ma gandesc eu: de unde "index citit" ca n-a venit nici dracu sa citeasca contorul, si oricum n-avea ce citi fiindca era sigilat. Ce naiba, astia-s nebuni.

Ma duc la mine acasa sa ma uit la contor sa vad si eu ce citisera astia. Bineinteles ca arata zero. Cu nervii intinsi la maxim, pun mana pe telefonul mobil, sa fac din nou reclamatie, telefonica de data asta. Formez 9366, numar unic de felatii, pardon, relatii cu clientii. Roboata imi spune: "Acest numar este nealocat". Mai sa fie! Sun la deranjamente (sau urgente, cum le zic ei). Se presupune ca am o urgenta si de aia sun la 9281. Nu raspunde nimeni. Pot sa sar in aer in liniste. Mai incerc. In sfarsit, raspunde un nene. Imi zice ca pentru felatii, pardon relatii trebuie sa sun la 9366. Ii zic ca e numar nealocat. Imi da un numar de centrala. Retea ocupata. Mai incerc. Retea ocupata. In sfarsit, dau de o cucoana. Aceeasi poveste. "Sunati dumneavoastra la 9366". Ii zic duduii ca e nealocat. Zice ea: Pai de pe ce sunati? Eu: cum adica de pe ce??? Sun de pe mobil. Ea: Dar de pe ce retea? De pe cosmote? Eu: Nu, de pe Orange. Ea: Pai d-aia, ca n-avem cu Orange nu stiu ce. Sunati de pe alta retea. Sa mori tu?? Adica daca n-am acces la nu stiu ce retea, stau pana sar in aer? Fir-ar a dracului sa fie de retea.

Ma duc la vecina, care e pensionara si e cu Rrom Telefon, pardon Romtelecom. Sun iar la 9366 si raspunde o voce suava: Pentru informatii factura, apasati tasta nu-stiu-care. Apas tasta nu-stiu-care. Raspunde cucoana de la felatii. Relatii, pardon. "Da, va rog". Ii povestesc. "Stati sa verific". Verifica. "Da, asa e, apare un index citit de nu-stiu-cati mc. Eu: "Cum asa ceva, ca eu n-am stat acolo in perioada in cauza? Cum sa platesc acum, cand am contorul sigilat de ani de zile si nu am consumat nimic? Deci, nu e citit indexul, e estimat de voi, si eu nu platesc estimarile unui cretin care nici macar n-a venit sa citeasca contorul". Ea: "Da' ati schimbat contorul"? NUUUU! Ea: "Bine, atunci inregistrez reclamatia dumneavoastra si mai vedem" Vedem ce? Eu n-am timp si nici chef sa vad ce fac gă(o)zarii astia.

Ma duc pe Marasesti, la termopanele lor minunate, cladite cu sudoarea metrilor nostri cubi. Functionau numai 3 ghisee din 9, restul duduilor nu stiu unde erau, probabil la fumat si baut cafele. Vad in fata mea o gloata fluturand facturile in fata duduilor (bine spus "dudui", fiindca toate erau cam planturoase, probabil ca duduia pamantul sub ele cand mergeau. O fi o boala profesionala?) Culmea, cam toti de acolo aveau aceeasi problema: facturi umflate. Unul avea chiar 180 de milioane de plata, Cica avea firma. Foarte bine, asa-ti trebuie, daca vrei sa fii intreprinzator, plăteste, capitalist ticălos!

Depunem toti cate o fituica pe care ne-o da o nesimtită care sfideaza o alta lege a fizicii decat cea despre care a mentionat Tudor in alt topic: anume, duduia in cauză te priveste de sus, desi sta jos si tu in picioare. Mi-ar place sa ma priveasca de sus, dar in alte circumstante (adica daca era si ea sus). Ma rog, pe fituica respectiva scriem toti ce avem la gazometru, pardon la contor. Dau foita la ghiseu, ii explic care e situatia si ea imi spune o chestie de era sa cad pe spate: "Mai bine platiti astia 280 de RON, si la iarna, va vom scadea suma din ce o sa consumati". Poftim???? FĂĂĂ! N-auzi ca am contorul sigilat? (In gand, "Ce-as vrea sa te sigilez si pe tine!") Ea: Aaa… mda! (ete, si ce, ma doare pe mine in c*r, zice ea cu ochii. Daca i-as baga ceva acolo, poate ar durea-o, zic eu tot in gand). "Asteptati sa va vina factura recalculata prin posta". Pai si cu asta ce fac? O intreb ca un om normal. "Nu o platiti" zice in batjocura si ranjeste (n-o plati ca venim sa-ti taiem gazele, pe mine tot in c*r ma doare…", pare a zice. "As vrea sa te vad cum ranjesti cand te mangaie pisicuta cu noua cozi", zic eu in gand. Noroc ca n-au ce taia).

Fir-ati ai naibii de gă(o)zari. Asta a fost tot ce-am putut. Am facut si plangere la ANPC, ma rog, alta bataie de joc, fiindca mi-au spus ca trebuie sa fac cerere scrisa, fiindca nu mai au spatiu de reclamatii… Mi-ar place insa sa sara in aer tot DistriAerul, cu toate putorile alea careARD GAZUL degeaba la felatii cu clientii, si cu toti cititorii de contoare care nu citesc contoarele, cu termopanele si scaunele si birourile lor alea scumpe, si cu toate casierele lor nesimtite.

Daca aveti alte intamplari de povestit despre aceasta companie de cocoa sau de alta, faceti-o aici. Cam atat pentru astazi.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

...apartment in care stau cam 2 luni pe an
Am inteles partea cu pisicuta cu 9 cozi, dar problema e atunci: 2 luni pe ani inversezi rolurile? La ce :evil:-ul mai vii doua luni in acest haos?
Banuiesc ca apartamentul e in der Stadt, nu prin Fundu Gradinii, Ilfov. Deci si acolo, Gas de France - Suez :lol: are gaz scump luat dela rus la pret dublu, dar botezat cu aer? Undeva, tot la Strasee, gazul fierbe bine apa, cel putin comparabil cu alte zone.

Sa continuam cu firma de broscari, mascalzoni si macaronari, adica pe scurt un amalgam de rromani care se cred urmasi ai Imperiului Roman. Firma, pardon, marele consortiu se chiama Enel. Desi Giovanni di Cottore Mapucci a iesit la tembelizor si a anuntat modernizari si inlocuiri de echipamente in zonele cu probleme, intreruperile sunt tot atat de dese ca si inainte. Mai interesant este ca si broscarii au doua numere de telefon: 9291 si 9292, unde trebuie sa apesi nu stiu cate taste, timp in care te anunta ca "numarul dumneavoastra de telefon va fi inregistrat". "Inregistreaza, b@@@£@@%@@ @@@@ @@ @@^@@ tie si tot enelului tau de zdreanta", ar spune un mare om politic." Asta le-o spun si eu, dar ei nu reusesc sa-mi explice cum imi inregistreaza numarul de telefon. Asta e o alta mancare de peste, dar pentru asta Romtelefon isi face bine treaba.
In fine, dupa ce incep cu "Va informam ca in zona dumneavoastra a intervenit o defectiune, care va fi remediata in mod operativ", mai dureaza ce mai dureaza si intra robotul care spune "va rugam asteptati, apelul dumneavoastra va fi preluat in cateva momente." Dupa care incepe o muzica de cocoa si se aude o voce de castrat care guita ceva si pe urma iar intra robotul.
Cu broscarii nu am de ce sa ma cert prea tare. Am pus niste iedera pe gard, care se urca incet pe stalpul lor. Daca vor veni sa taie iedera, voi aplica legea lui Iovan, pentru ca am dreptul si vorba reclamei, pentru ca merit. Nu i-am pus eu sa-mi puna stalpul in curte.

In privinta muzicii, Romtelecom exceleaza, dar pe ei deocamdata ii las in pace. La ei la serviciul clienti, se raspunde mult mai repede si in general si rezolva problemele. Problema e cand raspund mai greu si intra melodia aia a lor, pe care v-o redau aici in versuri. Poate-mi spune cineva si cum :evil:-ul se cheama, macar asa de curiozitate. Sa stiu si eu cine e CURiosul care o canta.
"ai dont uana bi your men, aim di uan hu has tu gau, yu mek mi flay, will bi tugedar, wir gonna fly, forevar." Si restul versurilor, cu un accent de 2 bani, pardon, 0,02RON, sunt tot cam asa, ca versurile din "Rubber Ball Man" al lui ABBA.

P.S. M-am speriat cand am vazut titlul acestui topic. Care servicii ale patriei? Serviciile secrete? Serviciul militar? Acum am vazut.

Legat de gaze, daca m-as proclama maine rus, impreuna si cu teritoriul destul de mititel pe care il detin in interiorul gardului, mi-ar da Putin gazul si energia electrica la jumatate de pret fata de enel si gas de france? Si la fiecare intrerupere sa ma intrebe la telefon: "S'a rezolvat sau trimit tancurile?" si sa raspund "DA" :twisted: :lol: :lol:
Apropos, pentru ca am atins un subiect foarte sensibil. Dobrogea a fost sub turci o gramada de timp, Transilvania sub unguri la fel, dar cu toate acestea cei mai urati dintre vecini, desi acum nu ne mai invecinam cu ei, sunt rusii. Totusi, spre deosebire de toti ipsilantii si mavrocoardele fanariote care n'au stiut decat sa dezrobeasca si sa puna biruri pe restul poporului, un oarecare Pavel Kiseleff, ramas totusi bulevard in buricul targului, a facut un oras precum Turnu Severin dintr'o mahala turcofila cu strazi turcesti intr'un oras european cu strazi drepte care inca se mai pastreaza. Si tot de pe vremea cand el si cu aghiotantii lui vorbeau francais s'au apucat localnicii sa plece in valuri la Paris sa invete limba franceza odata cu furculission si bunele maniere. Astazi, furculission a devenit veolia si gas de france - suez :evil:

P.S.2 Am uitat: la Romtelecom, telecomenzile Dolce sunt niste porcarii infecte, fabricate in tara aia mare si artificial tinuta in viata de Rockefelleri ca experiment in controlul populatiei. Sa aduca :evil:-ului telecomenzi facute in Grecia, daca tot grecii au luat firma. Par'ca se plangeau ca a dat criza in ei, dar in loc sa produca aparatura, le dau la mancatorii de orez s'o faca. Mai tineti minte Philips made in Nederland sau Sanyo made in Japan? Ce vremuri....

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dominatrix

Trix wrote:
Problema e cand raspund mai greu si intra melodia aia a lor, pe care v-o redau aici in versuri. Poate-mi spune cineva si cum :evil:-ul se cheama, macar asa de curiozitate. Sa stiu si eu cine e CURiosul care o canta....
Uite-o aici. Melodia este a grupului "The Chosen few", care si-a dat de mult otpustul. Apropo, Trix mai traieste? Chiar ca gemenele alea erau "sweeter than Twix".

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Foarte ciudat, nu credeam ca engleza de Kingston suna asa de est-european si nici nu prea suna reggae deloc melodia aia.
Despre "Sweeter than Twix", mai traieste si 50 ani implineste, poporul sarbatoreste, dar asta cam off-topic este.

Revenind la serviciile "Patriei noastre", sa ne reamintim juramantul absolventilor: "Vom munci si vom invata pentru inflorirea patriei noastre, Canada". Cine a uitat sfarsitul, la Enel si Gas de France plateste ca tampitul.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Astazi am platit factura lui gas de france. Erau cateva sute de lei, plus 1 leu si niste banuti. Mi-au dat restul complet pana la ultimii 10 bani, nici n'a fost coada si erau toate casele deschise, poate doar una nu era.

Pana astazi a fost insa ziua de ieri. S'a oprit lumina dimineata, s'a oprit si seara, dupa meci. Ora 23, incepe sa bata vantul, reteaua rezista. Enel! Ora 0, incepe furtuna, curentul nu se opreste. Enel! Ora 1, afara tuna si fulgera. In casa e lumina. Enel! Ora 1:30, ploua, curentul nu cade. Enel! Ora 5:30. S'a terminat furtuna, nu mai ploua si nu mai bate vantul. Buf! Cade curentul. Doar cateva minute. Enel, sa-@@£@@@@"@@@@$@@ el!

P.S. Urmeaza alt serviciu infect al patriei: voi plati bokului impozitul forfecat in bancnote de 1 leu. Sa pun si de 5 lei? La mort de cati bani se pune?

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre gabriels

Sa inteleg ca aici e un loc unde varsam frustrarile.Daca e asa am si eu una.
Acum cateva zile din cauza caldurii,alimentarea cu energie electrica s-a intrerupt(doar la mine).Am sunat la Enel si mi comunicat "ca sunt pe traseu".Au mai trecut cateva si am sunat din nou si din nou aceeas chestie"sunt pe traseu"  dar au mai adugat ceva,sunt pbligati sa vina in 24 de ore.Au trecut 24 de ore in care am sunat ce 5-6 ori doar ca sa mi sa spuna ca nu stiu nimic.Dupa 24 ore,cand deja nu mai suportam mi se spune ca trebuie sa renunt la reclamatie si fac alta pt ca au trecut 24 de ore.Probabil ca pot avea probleme daca nu le rezolva.Nu am renunta la nimic dar nu s-au sinchisit prea tare.Au mai trecut inca aproape 24 de ore si a venit o echipa care a rezolvat problema in 5 min cu tot cu instalatul scarii pe stalp.

Lipsa concurentei se vede foarte bine.Isi permit sa nu le pese pentru ca nu avem de ales.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dominatrix

Se pare ca acesta companie de cocoa care pretinde ca furnizeaza curent la standardele secolului XXI, dar inca mai tine cablurile pe stalpi de lemn, da rateuri, vorba reclamei, tocmai "in momentele cruciale". In schimb, unii membri ai unei anumite minoritati dintr-un cartier bucurestean ziceau acum vreo 2 ani ca au fantome in casa fiindca vad scantei si aud pocnete noaptea. Poate ar fi bine sa bea mai putin si sa nu mai fure curent. Nu-i nimic, acolo te descurci cu "te aves baxtalo" :twisted:

Deci, bombardeaza-i cu reclamatii, cu CC si BCC la ANPC si alte organisme abilitate sa ia veneticii de urechi pentru serviciile pe care le presteaza. Daca nu vei primi macar scuze pentru ca te-au lasat 48 de ore fara curent si o decontare proportionala a facturii, sa le dai banii pe ultima factura cand o sa zboare porcul, si atunci eventual tipariti pe hartie igienica. Nici un serviciu nu e perfect, dar daca isi trateaza clientul cu dosul, isi asuma riscul ca acesta sa le traga un picior in el. Pentru ca merita.

Sper totusi ca tara sa iasa odata din bezna si obscurantism si sa vina o zi cand va fi scoasa la selemet si aceasta mizerie de companie ramasa de pe vremea Epocii de Aur cu Noroi si ne vom preocupa de probleme mai importante decat lumina care era inca de cand nu se zarise, si azi o vedem ,dar nu e.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Dominatrix wrote:
probleme mai importante
Astazi iar am trecut pe strada Haznaua lui Grossman Inginerul, de data asta cu masina galbena cu tabla de sah pe ea. Pentru avea geamurile deschise, vantul a adus in masina un miros urat, dar nu de canalizare, ci de gaze. De unde? Din groapa proaspat astupata peste apa de ploaie care a venit cu furtuna de acum cateva zile si peste teava care teoretic trebuia sa fi fost reparata. Pacat ca n'am avut aparatul sa focalizez lumina soarelui catre mareata lucrare a lui Dorel ga°zarul.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

I-am iertat odata, dar de data asta n'o mai fac.
Ati primit vreodata factura la telefon si cea la internet separat? Daca da, ati observat vreodata ca, desi sunt pe acelasi nume, nu e aceeasi persoana? Daca da, ati aflat vreodata ca sunteti firma, desi factura e pe numele personal? Daca da, ati sunat la serviciul clienti si v-a spus o cucoana cu accent ca primul troleibuzar al tarii, ca voi sunteti de vina ca n'ati citit cand ati semnat contractul? Daca da, aceeasi cucoana v-a spus ce scrie pe fac(a)tura pe care ati primit-o si o aveti in fata si evident ca nu e acelasi lucru? Daca da, felicitari, sunteti client RromTelecom.
Pentru ca mi-am pus telefon la ei "pe stil vechi", adica pe relatii, voi face la fel sa rezolv problema. Sa vedem in capul cui se va sparge, pentru ca se va sparge in capul cuiva. Dar oricum, nu cred ca you make me fly si nici nu we'll be together.
I don't wanna be your man, I'm thi one who has to go. Probabil la RDS, cu tot cu numar, pentru ca e portabil.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Mi s-a întâmplat la Vodafone să scrie pe factura de telefon ,,bloc Z8" şi pe cea pt. stick ,,bloc 28", prin urmare de 1 an nu am mai primit nicio factură, pentru că am avut îndrăzneala să plătesc o dată prin site-ul lor... iar asta cică înseamnă că mi-am dat acordul să nu mai primesc factura, deşi nu scria asta prin nicio notă de subsol. Mai grav e că nici în format electronic nu vor s-o dea, decât duplicat fără cod de bare, care nu mă ajută cu nimic.

AI grijă şi cu RDSul... am semnat contractul la mijlocul lui februarie, cu începere din martie, pentru net, cablu şi telefoane (fix şi mobil). Au venit cu netul imediat (vreo 2 zile), dar factura pe martie mi-au emis-o în baza contractului reţelei de cartier, contract nul din 28.02.2010 (nu mai există firma), evident la preţul ,,vechi" de 35 RON, nu la 28 ,,că nu avem ce face, am emis deja facturile, nu puteţi face nimic, nici dacă mergeţi la nu-ştiu-ce sediu nu rezolvaţi ş.a.m.d.). Bun, după aia au venit şi cu cablul şi o tot ţineau ,,unde aţi ascuns deviaţia de la vecin, că nu se poate să vă uitaţi la TV dacă nu aveţi cablu" (ei vroiau doar să lege un ipotetic cablu al meu UPC la cutia lor, să nu se mai chinuie cu bormaşina), ba chiar au vrut să verifice la vecinu' dacă nu e vreo gaură, dar cum el nu era acasă au renunţat la idee. Au tras apoi 12m de cablu cu 3 mufe, pardon 18m cu 8 mufe că aşa scrie pe procesul verbal, le-au dus până sub birou şi mi le-au lăsat acolo, să-mi conectez singur cablurile coaxile de la antena colectivă la cablul lor.
Prin contract, se mai obligau să îmi instaleze telefon fix şi mobil în 3 luni... 3 luni de la 1.03 înseamnă 1.06. Mobilele ,,nu ne-au venit, dacă vreţi mergeţi la casieria din Str. Paşcani şi întrebaţi acolo". Cu fixul au sunat săptămâna trecută să vină... bun, am făcut curăţenie, am pregătit locul pt. telefon... după aia mă sună să îmi spună că ei de fapt pun doar priza de telefon şi că telefoanele nu au venit încă ,,nu le avem pe stoc, nouă ni s-a spus doar să mergem să instalăm legăturile" aşa că i-am trimis de unde au ieşit (adică înapoi la sediu). Azi au sunat iar că vin miercuri cu telefon cu tot... să vedem ce o ieşi. Miercuri e 23.06, înseamnă vreo 23 de zile în plus faţă de contract.

A... şi tot apropo de RDS... băieţii emit facturile pe 20 (deci în avans, nu ştiu cât de legal e). De exemplu, factura pe mai a fost emisă pe 20 aprilie şi are scadenţa pe 31 mai. Dar, factura pe iunie a apărut pe 20 mai, când eu nu plătisem încă factura pe mai... ei, şi aşa se întâmplă de când am contract cu ei, de trebuie să mă duc să plătesc factura la casierie (ca toate babele) sau să o fac prin transfer bancar scriind o gorază de date acolo, că la bancă nu pot merge cu ea, că mereu apare ca neplătită factura precedentă. Tot ceva în genu' ăsta făcea şi Romtelecom acum vreo 2 ani, acum văd că s-au liniştit.€

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dominatrix

Trix wrote:
Ati primit vreodata factura la telefon si cea la internet separat? Daca da, ati observat vreodata ca, desi sunt pe acelasi nume, nu e aceeasi persoana? Daca da, ati aflat vreodata ca sunteti firma, desi factura e pe numele personal? Daca da, ati sunat la serviciul clienti si v-a spus o cucoana cu accent ca primul troleibuzar al tarii, ca voi sunteti de vina ca n'ati citit cand ati semnat contractul? Daca da, aceeasi cucoana v-a spus ce scrie pe fac(a)tura pe care ati primit-o si o aveti in fata si evident ca nu e acelasi lucru? Daca da, felicitari, sunteti client RromTelecom.
Stai un pic, adica factura pe care o avea duduia de la felatii cu clientii era diferita de cea pe care ai primit-o acasa? Pai asta e penal. Inseamna ca si Romtelecom e Rrom-Te-F*te-in-Pom, pardon, in stalp.
Trix wrote:
Sa vedem in capul cui se va sparge, pentru ca se va sparge in capul cuiva. Dar oricum, nu cred ca you make me fly si nici nu we'll be together.I don't wanna be your man, I'm thi one who has to go. Probabil la RDS, cu tot cu numar, pentru ca e portabil.
Eu personal nu cred ca Romtelecom sau un alt consortiu va oferi vreodata servicii foarte bune fiindca in spatele lui sunt niste romani dublati de niste capitalisti veniti de cine stie unde (in cazul asta niste grecotei), pusi doar pe capatuiala, care au pus laba pe compania nationala de telecomunicatii si inca se mai cred in epoca de aur, cand asteptai chiar si ani de zile montarea unui post telefonic.
Apropo, mi se pare mie sau compania asta e dulce, dar otravitoare ca orice venit de la greci, daca e sa ne luam dupa legendele lor?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Pe factura scrie: "Abonamente servicii de Internet si date", iar tanti sustinea ca mai scrie "4Mb, persoane juridice".
Singurul indiciu asupra prostiei facute de ei ar putea aparea jos, unde e o adresa de web cu "/business". Paradoxal, in acelasi plic primesc insa oferte de persoane fizice, desi dupa ei, sunt (adica titularul este) persoana juridica.

Alte aspecte interesante ale Romtelecom mai sunt: mutarea personalului dela cabluri la internet din lipsa de oameni (au facut concedieri), deci va dati seama cum configureaza ei internetul la clienti. Tot din lipsa de oameni, nu se grabesc sa ridice echipamentul pentru un telefon wireless instalat cu mult timp in urma si care a fost trecut pe cablu de cel putin 5 ani. Macar acela nu consuma si nu cere de mancare :lol: Daca tot am ajuns la acest aspect, din cate am fost informat, echipamentul instalat de Romtelecom in unele zone (fostele centrale cu 49x) reprezenta la momentul introducerii acestei tehnologii un varf in domeniul telefoniei wireless, dar grecii nu au luat echipamentul complet, incluzand modulul pentru comunicatii de internet si date. Pentru epoca de aur a internetului dial-up, 14400 era un ideal pentru aceste telefoane Romtelecom. Ei garantau conectarea la 9600.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Astazi este o zi trista, cand se implineste un an de cand m-am despartit de un bun prieten. Pentru ca in Boklanda, orice zi este trista, ziua a inceput prost cand la 5:50 s'a oprit iarasi lumina si a venit (intamplator) la ora 10.
Nu ma deranjeaza si nici nu-i invidiez pe vecinii cu generator, asa cum fac altii, dar este trist ca in aceasta tara, in fiecare loc, oamenii isi rezolva singuri pentru ei o problema comunitara si merg mai departe, in timp ce problema ramane. Ascunsi in spatele zidurilor, oamenii asteapta vremuri mai bune la lumina becului cu curent propriu sau a lumanarii, in loc sa se organizeze si sa faca ceva pentru asta. Sunt singurul care spune si face ceva, fie ca dau sau nu drumul la trotineta care face curent cat sa mearga frigiderul. Nu exista spiritul de comunitate in aceasta tara. Fiecare este pentru el, iar daca EL nu are probleme, nu-l intereseaza ce e in jurul sau. De asta in unele locuri, comunitatile s'au impus contra multimii, iar cand n'au putut, au respins multimea pana cand aceasta n'a mai fost majoritara si atunci au aplicat regula acesteia, a majoritatii. Cu cateva exceptii, nu exista comunitati in tara asta. Exista doar "unitati administrativ-teritoriale": orase, sate, comune &c.
De aceea, in numele unei comunitati "virtuale", voi prelua un text vechi si-i voi da forma actuala. Pentru acele comunitati care foloseau aceasta, asemenea text era litera de lege, iar pentru cei loviti de asa o hotarare, rezultatul era moartea civila, fara ca cineva sa se atinga de vreun fir de par din capul lor.
Nu voi pune textul complet, pentru ca iese prea mult din topic. Dar sa fie un exemplu pentru comunitatile care se lasa conduse de conducatori alesi de multime.

"Binecuvantat fie numele Celui Etern.
Ascultati voi, cei care traiti in timpul acesta.
Ati auzit voi de firma comunista Electrica, preluata de italienii socialisti dela Enel - sa piara numele lor...
Acest Enel, cu monopolul sau ne-a prigonit pe noi cu preturi mari si intreruperi de curent.
De aceea noi, aceasta comunitate, ne-am adunat sa-l afurisim si sa-l gonim din sanul nostru pe mizerabilul care se numeste Enel si pe toti angajatii sai - sa piara numele lor, si sa-i osandim la tot raul. In consecinta sa cada asupra lui toata anatema care e scrisa in cartea legii, asupra enelului care si-a intors fata dela Dumnezeul sau.
Voi toti sa stiti ca i-am afurisit in sunetul trambitelor si dupa toate ritualurile.
De aceea este oprit de a vorbi un cuvant cu ei sau a sta impreuna cu dansii. Sa nu intre printre noi, pentru ca ei sunt doar carne spurcata pentru Cel Etern.
Urati-i cu ura si sa fie pentru voi un obiect de spaima.
Acela care va calca aceasta hotarare, sa fie muscat de sarpe, iar cel care o va respecta, sa fie binecuvantat si fericit.
"

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Apropo de servicii... cei de la gaze (EON Distrigaz sau cum i-o chema) au venit şi au pus anunţ că se va efectua verificarea obligatorie a instalaţiilor de gaze. Pe lângă mesaje gen ,,toate ţevile orizontale cu fisuri se vor repara pe cheltuiala locatarului apartamentului, iar cele vertivale pe cheltuiala întregii asociaţii (ci nu a celor de pe coloana respectivă)", verificarea OBLIGATORIE costă OBLIGATORIU 30 de RON pentru cei cu un aragaz şi 60 RON pentru cei cu aragaz şi centrală, OBLIGATORIU. La cât de mult plătim la gaze, verificarea OBLIGATORIE nu ar trebui să fie OBLIGATORIU suportată de furnizor? Cel puţin la Romtelecom aşa e (doar că nu e obligatorie verificarea), că tot vorbeam de ei într-un mesaj anterior, iar la curent nu se fac deloc verificări, că fiecare îşi repară cum vrea sârmele din casă, iar cele de afară, eventual de pe stâlp - dacă e cazul - se repară când se depăşeşte mia de reclamţii în scris cu nr. de înregistrare.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421364 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use