De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre Serviciile Patriei Noastre

313 posts, 92096 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

De cand "Armata Rosie" incepea sa castige pe frontul de est, iar armata germana se retragea tot mai mult, pana cand aceeasi armata rosie intrase deja in Germania, Deutsche Reichspost (sau cum mustata lui ala se chema pe vremea aia) continua sa functioneze, iar scrisorile ajungeau la toate unitatile militare, oriunde se aflau ele cu o zi sau doua inainte. In unele zone din capitala asta mizerabila, posta nu este in stare sa aduca doua facturi Romtelecom care vin odata. Acum a venit internetul, n'a venit telefonul. Problema e ca pe vremuri plateam pentru faptul ca Romtelecom imi facea favoarea de a nu-mi divulga numarul de telefon, pe care probabil vreun vecin il citeste acum pe factura pe care se mira si el ca a primit-o.
Apropos de posta si de adrese postale. Exista tot in capitala asta strazi care incep intr'un loc, fac o pauza si incep din nou pe partea cealalta a unui mare bulevard. Problema e ca numerele nu se continua logic, ci sunt dublate. Asta e prin zona bd. Libertatii. Chiar si prin zona Piata Romana e o strada pe care numerele sunt de doua ori, sau una e "strada" si una e "intrarea". In alte zone din jurul kacapitalei, numerele se dau in ordinea in care iti faci casa, iar daca muschiul tau vrea un numar preferential, ca 100, 111, 666 &c se rezolva, iar in unele cazuri sunt si numere pare si impare pe aceeasi parte a strazii. Chiar si pe unele strazi cu blocuri gasesti numarul 108 intre 172 si 174, pentru ca e "fancy", iar pe bulevarde numite dupa eroi ai neamului (neamurile cui?) gasim numarul 318 langa 162, iar pe partea cealalta numerele sunt complet aiurea, astfel incat daca esti vis-a-vis crezi ca esti undeva la mare distanta de locul cautat.
In SUA, numerele uriase dela casa sunt date dupa o logica, legata cumva de distanta (masurata in nu stiu ce anume, metri, inci, picioare &c) fata de capatul strazii.
Desi Germania are coduri postale de 5 cifre, iar intr'o tara de aproape 3 ori cat Romania (Ucraina), codurile sunt tot de 5 cifre, in Boklanda, mareata reforma a codurilor postale cu 6 cifre (cat Brazilia sau India), s'a ajuns ca pentru Bucuresti s'a ajuns ca o singura strada sa aiba 3-4 coduri postale, dar unele localitati destul de intinse au tot un singur cod pentru toata localitatea. Si ne miram ca un agarici pe bicicleta care inghite praful de pe sosele asfaltate toamna si sapate vara urmatoare, sa nu nimereasca sa puna factura la numarul 48, situat intre 36, 2A si 52B, pe strada Erou Vasile Manivela, fosta Buruienilor, fosta Infratirea intre Popoare.
Daca vreti mostre de organizare urbana + postala, luati un taxi cu un sofer mai vorbaret. Va fa face un recital intreg de strazi unde nu gasesti ce numar cauti. Noroc cu reclamele si firmele, unde sunt, sau alte puncte de reper mai cunoscute.
Revenind inapoi la inceputul mesajului, daca o tara care mai avea putin si capitula, avea un serviciu postal perfect functional, perturbat doar de bomba care cadea pe oficiul postal sau pe casa destinatarului scrisorii sau pachetului, in aceasta tara, care se incapataneaza sa nu capituleze desi a fost invinsa de 75 ani (de cand penixul cu coroana a preluat puterea cu dictatura lui regala), posta, ca si toate serviciile, sunt un mare siqtir.
Si ca sa legam putin topicul de transport, cred ca cei mai slabi soferi pe care i-am vazut sunt la posta romana. Sub ei mai urmeaza mosii cu palarie in cap si cetatenii cu basca sau caciula de oaie in cap. Blondele sunt undeva peste ei (ca nivel).

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre DanCld

Enel, episodul.... bis  :twisted:  In primul rand m-am trezit de la prima ora cu senzatia ca nu va merge totul bine; tramvaiul a venit imediat, a venit si un 139 repejor - deci nu asta a fost problema "asteptata" - si iata-ma pe la 9 la intersectia Petre Inspirescu cu Margeanului. Cum urc in mareata camaruta unde e centrul Enel, sa lesin: deja se formasera 3 cozi de 20-30 de persoane la toate ghiseele deschise, ca evident ca nu era tot personalu' la post.  :shock:

Bun, a urmat 1h30m de stat la coada pentru o schimbare de adresa, timp in care am "colectionat" mental tot felul de probleme:

- facturi de regularizare de 6-7 milioane venite dupa o iarna friguroasa in care respectivii s-au incalzit numai cu radiatoare electrice ("da se poate? n-am platit mai mult de 50ron pe luna pana acum! de ce mi-a venit 700 acum ????")

- facturi neplatite din februarie cu sold plimbat de la o factura la alta - "sa vina sa-mi verifice contoru, cum sa consum eu de 6 milioane pe luna?? - nu pe luna tanti, pe toate cele 6 luni!" - urmat de "azi-maine venim sa va deconectam! - da' n-am bani sa va dau 6 milioane acum, nu se poate sa ma lasati macar pana vineri?"

- problema clasica a scurt-circuitului pe secundarul transformatorului de sonerie ("mi s-a schimbat contorul acum 2 saptamani si am deja 62 de kwh inregistrati si n-am decat 2 becuri si 2 televizoare!")

Etc.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Am păţit ÅŸi eu faza cu regularizarea... desigur, pe facturi nu au fost în stare să scrie că ei au calculat greÅŸit... ÅŸi au trimis direct preavizul de deconectare (cu 5 zile înainte de deconectare, din care 2 erau week-end, una era ultima vineri din lună când nu se lucrează ÅŸi alta era ultima luni din lună când iar nu se lucrează). Åži dă-i repede la casierie... concluzia: încasatorul nu a încasat toată factura (!) odată, iar a doaua dată cică s-a făcut regularizarea dar încasatorul a încasat doar estimarea, fără regularizare (tot pe februarie... cred că a fost ceva grav în neregulă, că nu îmi aduc aminte nici măcar să fi primit factura pe februarie, d'apoi să ÅŸi plătesc din ea). Desigur, nu putem acuza încasatorul, în orice situaÅ£ie Enel e nevinovat  :evil: Åži asta după ce s-a introdus modernul sistem în care încasatorul scrie chitanÅ£a de mână, teoretic în faÅ£a clientului, practic vine cu ea gata scrisă ÅŸi ruptă din chitanÅ£ier, iar dacă nu eÅŸti acasă îţi lasă factura în plic nelipit (!) în cutia de scrisori sau Å£i-o bagă pe sub uşă.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre shoppy

Si in tarile civilizate sunt cozi la ghisee, se iau chiar si numere de asteptare, dar acolo treaba merge ceas, nu se "pierd" pachete, se pot urmarii pachetele pe net, se poate platii asigurare la pachete si multe altele, era o placere in Franta sa cumpar de pe Amazon, aici cand ma gandesc la cati nervi rezulta nici nu ma incumet, nu mai da si asta odata faliment sa o cumpere niste greci, arabi, orice...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Luna asta am depasit limitele la facturi si la macaronEnel si la AirDeFrance, dar nu s'a intamplat nimic. Le-am platit ieri pe amandoua si nici n'a fost coada, fata de ce era deobicei, cel putin la "GDF". In schimb partea urata la ambele companii este ca te duci cu masina si n'ai unde parca, iar un nene de acolo spune ca "nu aveti voie sa intrati cu masina in curte". Asa ca, in baza unui drept fundamental garantat prin Constitutie, am decretat si eu ca masinile Enel si GDF nu au voie sa parcheze pe trotuarul meu, la fel ca si BMWurile si mercedesurile de lux. Chiar va incepe sa-mi placa firma aia de ridicari auto, cand o voi chema sa ridice intrusii in prezenta organului de ordine :lol:
La Romtelecom am depasit si acolo termenul, de fapt am platit prin banca in ultima zi, deci la ei a intrat mai tarziu.
Un prieten imi spunea mai demult ca acolo unde sunt facturi mari, nu prea iti taie asa repede, pentru ca stiu ca le platesti intr'un final. Cand iti vine mobilul 150 roni, nu ti-l taie pentru ca l-ai platit cu o saptamana mai tarziu. Cand vorbesti international de vreo 50€, nu ti-l taie nici dupa o luna. Cand ai sub 10€­±BOC(TVA) de plata in fiecare luna, s'ar putea sa-ti taie macaroana in 48 ore dela expirarea termenului, "c'asa-i in tenis", vorba lui Toma Caragiu.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Apropo de servicii...
Întors de la Constanţa pe 2 august (cu trenul, dar nu cu CFR, că n-am înnebunit), găsesc la cutia poştală un plic cu data expedierii 28.07 şi data sosirii 29.07... îl deschid, iar înăuntru era o fiţuică de la ANAF, datată 11.06.2010, în care eram anunţat că dacă în 15 zile de la data prezentei (adică 11.06.2010) nu depun declaraţia de venit pe anul 2009, sunt bun de plată de nu-ştiu-ce amendă, cu care se vor autoservi direct din contul meu dacă nu vin cu banii la ghişeu. Desigur, scrisoarea a sosit la o lună după expirarea termenului în care, teoretic, ar fi trebuit să depun celebrul formular 200, pe care îl depusesem deja în mai, copia care mi-a rămas fiind însoţită de ştamp|_|la fiscului.
În buna tradiţie, scrisoarea conţinea şi un nr. de telefon pentru lămuriri suplimentare la care, desigur, sună numai ocupat.

P.S.: A trecut o lună şi jumătate de la aşa-zisul termen şi nu s-au servit din contul meu, deci probabil şi-au adus aminte că am depus formularul când a trebuit. Totuşi, e criză, nu sunt bani... şi ei trimit în disperare plicuri. Dacă nu erau siguri c-am plătit, nu era mai bine să dea un telefon, le dădeam numărul de înregistrare de la formular şi verificau aşa?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Am impresia ca din contul meu s'au servit. Mai aveam 30 roni in el, am ramas cu vreo 9,50. Sau or fi comisioanele bancii?
Le-am platit acestor banditi impozite forfecate si tot felul de porcarii. Probabil ca in secunda 1 dupa momentul cand voi scoate capul din criza asta si voi face profit si real, nu numai in mintea cretina a bocilor, imi voi face firma in Cipru, ma costa 1000$ pe an cu toate birocratiile lor, eu doar semnez si pun stampile, dau facturi si dau sau primesc bani. In rest, platesc pensie privata si probabil ca voi ajunge si la asigurari de viata sau sanatate private, mai duca-se undeva statul acesta cu asigurarile lui si cu asistenta lui sociala pentru nespalati cu bemveu si handicapati cu functii.
Din pacate s'au adeverit perfect versurile lui BUG Mafia:
Poate ca guvernul te crede quurva, frate
Din banii care-i faci, ai tai sunt doar jumate
Atunci ce sa faci ca sa supravietuiesti?
Te gandesti sa tepuiesti, te gandesti sa jefuiesti.
Cel putin sfarsitul reprezinta viitorul apropiat al acestei tari minunate, care nu s'a vandut, ci s'a dat singura de pomana la cersetori deveniti miliardari.
E tragic sa vedem astazi ce este si sa ne dam seama ca nu pentru asta "am murit la revolutie"! Mai bine muream, eram acum in rai si ma distram privind la aceasta veritabila divina comedie cu nuante de diabolica tragedie.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre aztec

RDS-RCS.
Divizia Internet.
Acum vre-o cativa ani au cumparat firma la care aveam contract de internet.
Ok, au venit si am facut un nou contract cu ei.
Ca bonus ofereau telefon fix RDS si Digi Mobil la pachet in acelasi pret.
Trec cativa ani.. si vad ca se mareste factura... dar nu si scumpeste internetul.
Nelamurit.. aflu pana la urma ca este telefonia fixa... ce vor 5 lei pe luna. De ce? Ei stiu.
Cu oricum nu foloseam prea mult telefonia lor.. chiar daca suuma e mica.. chiar de vre-o 8 ori mai mica decat cea de la Romtelecom.. vreau sa renunt la "bonusul" lor oferit gratuit si care acum cer bani pt mentenanta.
Dar stai asa ca nu e asa. Daca vrei sa renunti la bonus.... trebuie sa resemnezi un nou contract  pe 16 luni parca. Si pe care daca il reziliezi trebuie sa platesti..
Curat murdar. Asa ca  trebuie sa fim mai atenti cand primim "mere otravite" cu titlu de bonus sau gatuitati.

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Mrs

La penultima facatura de la rcsrdsrpsrms rpemor... masii s la bonusul gratuit telefon fix + mobil (never used) se adauga 5 lei/lunar taxa de mentenanta
La ultima factura s-au mai adaugat inca 6 lei/luna pentru acelasi bonus.
Sper sa ajung sa le bag fac o dubla penetrare soon (mobil si fix) GRATUIT.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

La mine a venit o factură de 54 RON... dar nu detaliază toate serviciile... teoretic 28 net + 24 cablu = 52 + eventual 5 RON telefon = 57, dar asta cică e pe iulie-august, deşi pe iulie am plătit chiar pe 2 iulie...

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Mrs

acum 2 luni am platit 61 lei , luna trecuta 66 lei iar luna asta am inteles ca este 72 lei facatura....

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre shoppy

Da, si aia de la UPC sunt experti in "oferte".
Eu plateam 130ron(fara tva) digital + net + telefon, expita contractul asa ca imi fac eu un calcul ca daca scot telefonia si imi pun digital hd imi iese vreo 100ron, asa ca ma duc la ei si zic sa imi faca asta.
Ajung acolo, super oferta pe perete ca daca ai 3 servicii atunci cel mai ieftin e gratis, deci daca asi reface contractul pe un an, cu full hd, m-ar costa 100 pe luna, nu ma intereseaza ca nu mai vreau contract pe un an.
Prima oferta care mi-o face casiera: inchei acelasi constract cu telefonie pe un an la 130ron si imi da pgrade-ul la full hd gratis, adica sa continui sa pompez 40ron pe luna degeaba, zambesc si ii arat oferta de pe perete, ca daca iau iara pachet m-ar costa 100 pe luna cu full hd si 90 fara, nu se poate sa iau pachetul ca ala e doar pentru clienti noi/care nu au mai avut contract, bun, pai atunci sa facem ca mine, tai telefonia si bag full hd, pai nu se poate deodata, ca sunt 2 modificari si daca nu reziliez nu se poate decat o modificare pe luna, bun atunci sa scoatem telefonia.
Asa ca ma pune sa dau telefon la centru, dupa 15 min de stat pe tonul de asteptare mi se raspunde, spun ca vreau sa scot telefonia, ca nu ca vai ca ce mult paltiti ca sa-mi recalculeze si sa-mi faca o oferta, ca sa iau un nou pachet la 90ron in care sa am aceleasi servicii si full hd imi pot pune eu mai incolo, deci practic imi dadea oferta de pe perte dar mai scumpa cu 10ron si mai ramanea sa dau eu inca 15ron pe full hd, deci 115ron, deci tot imi papau eu 15ron pe luna degeaba, deci 15ron x 12 luni 180ron pe an. Dupa inca 10 min de parlamentari, timp in care eu ma gandeam la fraierii care stau ca mine mine 15min pe ton de asteptare, reusesc sa obtin anularea telefoniei peste 30 de zile si plasticul lor de telefon ramane la mine ca era cadou.

Va urma luna viitoare peripetia cu schimbarea receiverului de dvr cu cel de full hd  :? .

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre darknight

Da sta foarte slab upc la orice capitol si eu am de la upc digital si am vrut mai acum cateva luni sa imi bag net si tot asa era pe perete ca daca iti iei upc digital ai altg serviciu gratuit un an ,bine sa intamplat sa imi pun upn digital si am vrut si net, ma duc frumos si imi zice acelasi lucru ca doar pentru noi clienti este  oferta aceasta, :lol: asa ca am vreau sa bag net din acela gratis,40 lei instalarea dar nu stiu ,are viteza?,nu vreau sa bag unul ca lumea deorece am deja net de la vodafone si voiam ceva free............

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Nu va speriati de noile facturi, este bokul facut cadou de guvern: TVA de 24%!
Teoretic, Romtelecom a rezolvat problema cu persoana fizica/persoana juridica la internetul meu si vad ca mi-a crescut si viteza, insa astazi netul nu a mers. Dar cea mai tare treaba a fost ca serviciul de deranjamente internet raspundea cu: "Post telefonic deranjat temporar".

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421387 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use