De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre Serviciile Patriei Noastre

313 posts, 92094 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre Serviciile Patriei Noastre rails

Cu scuzele de rigoare - banuiesc ca unii sunt mai in varsta decat mine, dar parerea mea este ca sunt puerile metodele de protest gen alimentatul cu 1l de benzina/motorina si platitul cu monezi. Protestul asta nu o sa se intinda intr-atat incat sa isi puna probleme baietii cu benzina ca le scad veniturile si trebuie sa dea pretul mai jos.
Preturile sunt "foarte" nejustificate la noi in tara, dar decat sa se stranga 10 insi care alimenteaza cu 1l, mai bine se  strang 10 care blocheaza de tot statia de exemplu. Astea sunt proteste, nu dansul pinguinului in Piata Victoriei.
Am mai observat o chestie - la noi protestele se fac cu zambetul pe buze. Cand le iau interviuri astora care alimenteaza si platesc cu maruntis toti rad, vorbesc zambind si probabil se bucura ca apar la TV. Nu am vazut pe nimeni la o statie de benzina ca este intr-adevar revoltat ca pretul este mare, veniturile sunt mici etc. si aduce cateva argumente solide si coerente in sensul asta.
Cu proteste gen monezi de 10 bani si dansul pinguinului o sa ne bage cineva in seama cand or zbura porcii (ca pastele cailor chiar exista pe undeva prin Romania).

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre 3mil

Dr2005 wrote:
În Ungaria e 370 ft 1l de motorină (din cea ieftină), iar în Austria 1,4 euro. E drept, probabil în câteva săptămâni o să îi ajungem şi chiar o să îi depăşim.

Corect, dar ce salarii au ei si ce salarii avem noi? :?:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Ei au aprins orasul si in 1956 si in 2009. De aia o duc mai bine, pentru ca s'au ridicat la lupta!

Mesaj primit pe messenger: nu intrati in benzinarii pe 17, 18 si 19 Ianuarie :!:

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dominatrix

rails wrote:
Preturile sunt "foarte" nejustificate la noi in tara, dar decat sa se stranga 10 insi care alimenteaza cu 1l, mai bine se  strang 10 care blocheaza de tot statia de exemplu. Astea sunt proteste, nu dansul pinguinului in Piata Victoriei.
Corect, dar in Romania, serviciile publice sunt asa cum sunt si partial datorita faptului ca BDSM'ul (mai mult "M" - ul) e un MOD DE VIATA inradacinat de sute de ani la romani. Ca sa dam numai exemple din istoria recenta, la unguri, mamaliga a explodat prima oara in '56, la cehoslovaci in '68. La noi, daca nu erau agenturile straine (saracul Ceausescu stia el ce stia cand a spus asta la mitingul din 21 decembrie 1989), si acum tot cu el eram, sau cu altul la fel. Si cu tot "ajutorul" strain primit in '89, tot prost a explodat. Deci care e concluzia?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre autob368

HUO !!!!!  :twisted:  :twisted:  :twisted:  E si asta un joc politic, pentru ca Motanul Felix este actionar si la RCS-RDS (nu stiu exact ce procent din actiuni). M-am saturat de monopolul lor cu liga 1. Vreau sa preia lia 1 Romtelecom - Dolce. Este cea mai tare televiziune. Si are si 2 posturi proprii: DOLCE SPORT si DOLCE SPORT 2 (la fel cu are si RDS-ul). :evil:

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre rails

treaba asta cu liga 1 mi se pare o imbecilitate imensa. ar trebui sa se ia in calcul si aria de acoperire a televiziunii care castiga licitatia, nu numai kilogramele de bani care le ofera. dar na, se vede pe fata ce e mai important.

tvr mi se pare o adunatura de porci nesimtiti care sug bani pentru stat degeaba. campionatul mondial de handbal masculin care tocmai s-a terminat (la care a fost prezenta si NATIONALA romaniei) a fost transmis exclusiv de dolce sport, iar campionatul mondial de handbal feminin, la care deasemenea participa NATIONALA feminina (care a luat medalia de bronz la CE din decembrie anul trecut) o sa fie transmis tot exclusiv de dolce sport. halal televiziune nationala. nu putem sa vedem o echipa nationala care chiar are rezultate si se depune foarte multa munca. bine ca ii vedem pe drogatii afemeiati de la nationala de fotbal cand joaca amicale cu echipe gen sudan si rwanda.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Poate ar trebui ca la fiecare meci să decidă echipa gazdă cât cere şi de la ce televiziune şi să împartă 50-50 cu oaspeţii banii plătiţi de televiziuni.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Gabi23

Dr2005 wrote:
Poate ar trebui ca la fiecare meci să decidă echipa gazdă cât cere şi de la ce televiziune şi să împartă 50-50 cu oaspeţii banii plătiţi de televiziuni.

Asta au vrut cei de la Steaua, pentru ca se stie ca in Romania e Steaua si restul... dar nu s-a dorit asta la Liga Profesionista de Fotbal si se vor achizitiona drepturile tot la comun, si impartiti celor 18 echipe in functie de poztia ocupata in clasament la finalul sezonului.
Sincer in acest moment banii conteaza, multe din echipe avand bugete care depind de aceste resurse.
Eu sunt foarte multumit ca pot vedea o arie vasta de canale de sport:  GSPTV, DigiSport, DigiSportPlus, EuroSport, EuroSport2, sport.ro etc.
Televiziunea Nationala a ajuns o "ruina" care insa se vede peste tot...

P.S. Mi-as dori sa ii cupere RCS-RDS pe toti pentru ca dupa parerea mea sunt cei mai buni  ;).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Gabi23 wrote:
Asta au vrut cei de la Steaua, pentru ca se stie ca in Romania e Steaua si restul... dar nu s-a dorit asta la Liga Profesionista de Fotbal si se vor achizitiona drepturile tot la comun

Da, că în cazul ăsta o să mai iasă nişte comisioane pe la LPF (chiar... pentru ce e nevoie de LPF? Federaţia Română de Fotbal nu se poate descurca singură?). Evident, miza comercială e şi mai mare, iar cine cumpără drepturile de televizare nu dă doi bani (metaforic vorbind) pe fotbal şi cluburile de fotbal, ci doar speră că îşi va creşte numărul de abonaţi (pentru că şi DigiSport şi DolceSport sunt televiziuni cu circuit închis), pentru că va trebui schimbat furnizorul de cablu / TV digital pentru a vedea meciurile.
Tot răn la părereacă drepturile de televizare ar trebui vândute separat pentru fiecare meci, fără intermediarul numit LPF.

Gabi23 wrote:
Eu sunt foarte multumit ca pot vedea o arie vasta de canale de sport:  GSPTV, DigiSport, DigiSportPlus, EuroSport, EuroSport2, sport.ro etc.

Åži eu sunt mulÅ£umit... nu mă uit pe niciunul din ele  :lol: Dar le prind... deÅŸi aÅŸ fi preferat ceva canale de filme în locul lor. E drept, e o chestie de gust, poate ar trebui ca abonamentele la cablu (indiferent de operator) să poată fi personalizate (de ex. să poÅ£i să îţi alegi tu 50 de canale pe care le vrei din 100 (să zicem) disponibile).

Gabi23 wrote:
Televiziunea Nationala a ajuns o "ruina" care insa se vede peste tot...

Şi pentru care plătim cu toţii taxă lunară. Deşi şi operatorii de cablu plătesc... Mi s-ar fi părut normal să plătesc taxa când nu aveam cablu (deşi atunci nu prindeam decât TVR2, TVR 1 NU se prindea că era stricta amplificatorul antenei colective şi pentru un singur apartament din 66 nu se deranja adminul de bloc să îl repare).

Gabi23 wrote:
P.S. Mi-as dori sa ii cupere RCS-RDS pe toti pentru ca dupa parerea mea sunt cei mai buni  ;).

Mda, foarte buni, tocmai s-a făcut un an de când aştept mobilul de la ei, pe care se lăudau că mi-l dau ,,gratis" contra unei taxe de mentenanţă de 5 RON/lună. Taxa au ştiut să mi-o încaseze, dar telefonul... ultima dată când am plătit m-au trimis la nu-ştiu-ce sediu unde ,,sunt disponibile contra-cost".
Nu mai zic că facturile vin o dată la 2 - 3 luni (deci după ce le trece scadenţa) de nu poţi plăti la timp prin Internet Banking şi trebuie să te înghesui la coadă cu toate babele.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre andrei11

Televiziunea Nationala a ajuns o "ruina" care insa se vede peste tot...
Şi pentru care plătim cu toţii taxă lunară. Deşi şi operatorii de cablu plătesc... Mi s-ar fi părut normal să plătesc taxa când nu aveam cablu ...

Se plateste un singur abonament ( taxa ) si nu doua. Operatorii de cablu prin contract sunt obligati sa preia emisiunile postului national si sa le redistribuie gratuit. Astfel nu primesc licenta. Asadar este falsa senzatia ca se plateste de doua ori ptr Postul National de televiziune.( Odata direct si odata prin intermediul furnizorului de date ).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Totuşi... până anul trecut când mi-am pus cablu prindeam doar TVR2, iar cu antena de cameră TVR1. Totuşi... TVR mai înseamnă şi TVR Cultural, TVR Info, TVR 3 şi TVR Internaţional. Având în vedere că doar TVR 1 şi TVR 2 emit terestru, de ce plăteam aceeaşi taxă ca cei care văd şi celelalte 4 canale?

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre andrei11

Nu inteleg intrebarea...
Prin antena normala  ce se prinde ?
Iar cei care receptioneaza si Info, 3, Cultural, cu ajutorul a ce receptioneaza ?

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre DanCld

In Bucuresti exista atat canale analogice cat si canale digitale (vorbesc de emisie terestra). Pe "digital" (dvb-t) se receptioneaza toate tvr-urile incluzand tvr-hd precum si alte posturi comerciale gen pro(s)tv & friends. Bine, pentru "digital" trebuie un tuner dedicat, marea majoritate a televizoarelor care se vand in anul 2011 contin asa ceva doar ca prea putini le utilizeaza din cauza accesului facil la "cablu".

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421386 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use