De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală

27 posts, 3490 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală nokia2110

Salutare stimaţi colegi. Dacă ştiti ascensoare (lifturi) foarte vechi, în special în Bucureşti, care să fie cât mai originale (asta însemnând şi partea de tracţiune, acţionare), rog menţionaţi-le aici.
Posibil să fie cel din acest bloc, lift cu care sunt şanse să fi mers în 2004, pe când eram curier. Nu am putut intra în bloc pentru a vedea cabina.
https://www.google.ro/maps/@44.4385652,2 ... 4!8i8192





Am mai reuşit să găsesc unul cu cabina şi butoanele (inclusiv cele de la palier) originale nu foarte departe, pe Cal. Moşilor "veche". Funcţional, dar fiind rapid cât unul din anii '70-'80, mă gândesc că avea partea de tracţiune modificată - în camerea troliului nu mă pot duce ca să văd ce e pe acolo. Era unul de 2 persoane, instalat de o firmă cu denumire un pic mai obscenă azi.    :mrgreen:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală Utilizator anonim 2

In Palatul Telefoanelor am avut ocazia sa urc in 2004 cu vechiul lift Otis. Era un monstru cu grilaj de fonta si cu o acceleratie formidabila. Nu mai stiu daca erau doar doua sau mai multe lifturi insa doua erau sigur pentru ca am coborit cu altul, tot Otis dar modern. Cladirea era atunci in proces de consolidare si in hol fusese montat ca piesa decorativa grilajul ce fusese la al doilea lift. E posibil sa mai fie si acum acolo.

Erau tot felul de minunatii in Palat, niste mozaicuri superbe (acoperite in scurt timp cu gresie ordinara), usi grele de otel, etc. Pe undeva sus era azvirlit motorul original al unui lift, si el Made in USA. Am plecat cu un gust amar de acolo.

 


Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală subway guru

Si noi la birou aveam doua lifturi arhaice Schindler originale, le-am inlocuit cu IFMA, belea am cautat, belea am capatat!

 



Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală subway guru

Zero fiabilitate comparativ cu antichitatile fara de moarte!

 


Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală nokia2110

Cam în ce an s-a făcut modificarea?

 


Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală subway guru

Nu-mi mai aduc exact aminte dar sigur acum 20-30ani…

 


Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală shoppy

Blasfemie sa inlocuiesti Schindler cu IFMA, a fost pe meritate.

Un canal youtube cu explicatii despre lifturi: https://www.youtube.com/c/mrmattandmrchay

 


Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală subway guru

La vremea aia nu se mai gaseau piese de schimb originale din import si in conditiile alea nimeni nu-si mai asuma responsabilitatea mentenantei.

 


Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală nokia2110

Adică nu mai aveau în Elveţia sau nu mai doreau să aducă?   :?:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală ADK

Cu toate că subiectul este de un anumit tip de ascensoare, poate nu deranjez dacă voi vorbi câteva fraze și despre ascensoare în general.

În principiu, aceste tipuri de care spune nokia2110 nu cunosc cu exactitate dacă am văzut pe undeva (mai ales funcționale, de prin anii 2000 încoa), ca să-l pot ajuta, prin Buzău cel puțin unde sunt acum nu cred că există așa ceva deoarece blocurile cu peste 8 etaje (sau de la cât se instalează lifturile, am văzut cei drept în București pe la Nițu Vasile lift și la 4 etaje), sunt construite cam după 1970 deci trebuiesc căutate mai mult prin orașele mari, iar Bucureștiul ar fi pe primul loc cea mai bună soluție.

Am stat mai exact 18 ani jumate într-un bloc din 1982, cel de la Straja din spatele bisericii pe jumate cred nerenovat nici astăzi. A fost (spun la trecut deoarece în vara lui 2016 au început modernizările, fix când am plecat) liftul pe care îl știm cu toții, cel clasic, de care pe de o parte aveam o mică teamă de a-l folosi din cauza vorbelor care tot circulau că exista riscul de "cădere" în gol, că dacă se ia curentul nu știu câte ore rămâi acolo și alte vorbe d'astea. Noroc că stăteam la 1/10 și nu-l foloseam ca vecina pensionară de pe același etaj, preferând să aștepte și 10 minute pe ăla de la etajul 8-10 până își încărca mobila în lift decât s-o ia pe scară, sau să aștepte chiar degeaba că cineva nu a închis ușa cum trebuie. Mergeam doar la ultimul etaj să plătesc întreținerea (fain gândit mai ales pe timpul verii, că la parter nu știu de ce nu mai vroia administratora), și nu știu cum rezistau cei de acolo cu motorul lângă ei care nu era tocmai silențios. Deși da, plăteam la 3 persoane aprox. 40 lei lunar și foloseam liftul de maxim 3-4 ori, în comparație cu alții de la etajele  superioare care plăteau la fel și-l foloseau de 3-4 ori zilnic.

Acum, eu unul nu știu câtă încredere aș mai avea într-un ascensoriu vechi (mai ales cele cu grilaje), cu toate că se fac revizii la 2 ani parcă, dar la ora actuală îmi par puțin sinistre dacă nu au o modernizare ceva efectuată. Nu știu de unde mai găsesc piese pentru cele care au mai mult de 40-50 ani fabricație și cum le mai dau "ITP"-urile ... O fi fost mai bune, poate, cele vechi, dar nimic nu este bun dacă nu este și întreținut.

 


Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală nokia2110

La ăla "Stigler" nu ai uşi, ai un grilaj. Ceea e bine... ventilaţie naturală.    :)

 


Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală subway guru

Si daca-ti agati haina cum procedezi?

 


Re: Ascensoare ante 1949, măcar cu cabina originală nokia2110

Unde să ţi-o agăţi?

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421355 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use