Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor

62 posts, 4458 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor Cristi.

Se pare că la Colentina au uitat să actualizeze afișajele: 017 și 320 au rămas cu Terminal Baicului, la 8 luni trecute de când traseul a fost schimbat.
IMG20231212211617.jpg (1.95 MB; downloaded 2205 times)
IMG20231212190847.jpg (1.59 MB; downloaded 2195 times)

 


Re: V3A-2010-CA DenisM017

În ultimele zile am observat și eu unele vagoane care afișau la fel. Nu știu care o fi motivul, dar nu cred că poate fi vorba despre lipsa actualizării afișajelor pentru că până acum câteva zile cel puțin cele pe care le vedeam eu aveau destinația corectă, printre care și 017.

 


Re: V3A-2010-CA idk_vlad

Posibil să fi tastat vatmanul codul greșit. Oricum, tot linia 21 e important să scrie.

 


Re: V3A-2010-CA Chev Celios

Daca voi chiar credeti ca se uita vre-un calator la ce scrie dupa indicativ???  :rofl:  :rofl:  :rofl:
Va zic eu ca nu se uita.

 


Re: V3A-2010-CA WT_fan06

Îți zic eu că dacă ce ar scrie după indicativ ar fi un reper util, călătorul s-ar uita.

În primul rând, formatul este tembel. Nu este nevoie să afișezi ambele capete ale liniei, întrucât nimănui nu-i pasă de unde vine vehiculul. În al doilea rând, destinațiile sunt, în multe cazuri, tembele. Compară destinația „Bd. G-ral Paul Teodorescu” cu destinația „M Orizont”. Compară „Piața 21 Decembrie 1989” cu „M Universitate”. Și exemplele pot continua. Foarte multe linii au destinații no-name, care nu sugerează nimic altceva în afară de ultima stație de pe traseu, în loc să aibă ca destinație principalele repere din zonă. Avem de pomană afișaje digitale, că tot în era plăcilor de traseu am rămas. Nu este o limitare de software, ci o limitare a celor ce stabilesc astfel de lucruri.

Dacă în orice țară civilizată te uiți să vezi ce scrie lângă indicativ ca să înțelegi încotro se îndreaptă vehiculul, iar la noi nimeni nu se uită lângă indicativ, atunci la noi este o problemă și ar trebui rezolvată, nu perpetuată că oricum nu se uită nimeni. Tratează cauza, nu efectul.

 


Re: V3A-2010-CA mn_photography

Sunt de-acord cu @WT_fan06 .
Spre exemplu, eram într-o vacanță la Lyon, Franța și voiam să mă deplasez spre Jean Macé. Era seara, ora 23. Autobuzul circula mai repede decât metroul la ora aceea.
Autobuzul avea pe afișaj C13 Jean Macé Metro B, Tram T2.

 


Re: V3A-2010-CA shoppy

Trebuie sa se afiseze statia finala, asa se consulta o harta a transportului, daca eu nu sunt din oras si de la Victoriei vreau sa merg la Statia Carpati vad de pe harta ca trebuie sa iau 45 spre Mezes sau 24 spre Cartier Damaroaia, degeaba vine un 45 care afiseaza Cartier sau Bulevard Mihalache sau Grivita sau Chitila, nu-mi spune nimic, e inutil.

 


Re: V3A-2010-CA ByOnu

Pentru asta exista Via.

"DESTINATIE
via. PUNCT IMPORTANT"

 


Re: V3A-2010-CA Cezar210

Începând cu Otokar nu am mai văzut VIA pe afișaje.

 


Re: V3A-2010-CA punmeister

Ba da, au avut pana in 2020 cand au fost inlocuite cu informatia legata de masti.

 


Re: V3A-2010-CA mn_photography

Eu am vazut acum cateva zile un Citaro E4 pe 381 care zicea Clabucet via Piata Romana.
Dar sincer in loc de clabucet puteau pune "M 1 Mai"

Mie oricum mi se pare o idee buna ca acum pe 246 scrie "Metrou Nicolae Teclu" in loc de "Compl. Comercial Titan"

 


Re: V3A-2010-CA shoppy

Sa nu apara Clabucet este o prostie, explicati am dat-o mai sus. Sa apara si altceva pe langa Clabucet, de acord.

 


Re: V3A-2010-CA mn_photography

Sau așa da.

Să afișeze ceva de genul

"Clăbucet Ⓜ️"

Sau

"Clăbucet Ⓜ️4️⃣"

 


Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor Cormoranul

Bună seara! S-a încercat vreodată eliminarea originii de pe displayurile exterioare ale vehiculelor din flotă, pe model Viena sau Zürich? Întreb pentru că am observat pe Solaris-uri faptul că originea este scrisă cu o dimensiune mai mare decât destinația, lucru ce induce în eroare călătorii. Dacă pe ecran ar fi prezente doar numărul liniei și destinația, orice urmă de dubiu ar fi eliminată.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421900 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use