Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Știri, noutăți, evenimente și discuții diverse

1714 posts, 383718 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 123
 
 

📖 Pagination options
Re: News Lutyk

Gabi23 wrote:
Vor să aducă marea pe Lacul Morii

Bucureştenii vor avea Paradisul lângă ei. Pe Lacul Morii se va ridica cel mai mare parc de distracţii din Europa de Est, cu hipodrom, ştrand, restaurante, pistă de 7 km pentru jogging. Un tren special va circula pe dig.
Ministerul Dezvoltării şi Turismului şi primăria sectorului 6 sunt părinţii proiectului.
"Între Parcul Crângaşi şi lac va apărea un mall cu trei etaje care va adăposti spaţii expoziţionale, comerciale şi de alimentaţie publică. Peninsula de pe lac va suferi cele mai mari modificări urmând să fie montată printre altele o imensă moară care să devină simbol pentru oraş", descrie câteva dintre secretele proiectului, Mădălin Matica cel care gestionează investiţia.
Tot pe peninsulă se va amenaja cea mai mare fântână arteziană din România.
În zona dinspre cartierul Giuleşti va apărea o bază sportivă şi un ştrand, iar lângă va fi construit un hipodrom.
Peste lac, în faţa penisnsulei se va ridica un al doilea parc de distracţii.


Parca era vorba sa mute Gradina Zoologica la Lacul Morii. Sa schimbat modificarea?€

 


Re: News Gabi23

Pai a fost in discutie si asta, dar cine mai stie daca se face cu adevarat ceva... Deocamdata ne plimbam in bezna, mirosuri "interesante" si printre insecte cat cuprinde. Tot asa se vorbea de nu stiu ce sosea pe langa lac (nu pe partea de V spre A1, pe partea de E a lacului prin spatele cartierului Giulesti). Vorbe, vorbe, vorbe...
App, in ultimii 3-4 ani nu a mai fost asa plin cum este acum  :roll:.

 


Re: News Dominatrix

telvanni wrote:
Se alege praful de noi...DTT ne mai trebuia ca le aveam pe toate.
Am mancat deunazi un iepure de vanat, era plin de alice din plumb, l-am curatat eu cat am putut dar tot am inghitit (cred) vreo doua. Acum mai vine si zapada asta...m-am scos, la dezintoxicare cu mine.

Practic aproape toata populatia planetei are DDT in tesutul adipos - e un chimical foarte persistent care se descompune dupa zeci de ani. Cum in Romania a fost interzis abia prin anii '80 daca tin bine minte, nu scapam prea curand de el.
Aia de la institutul bla-bla bat campii - DDT-ul este foarte hidrofobic (adica nu se disolva decat foarte putin in apa), asa ca nu avea cum sa fie adus de apa de ploaie.

 


Re: News Mihai Calin

Nu stiu daca postez in sectiunea ok, dar incercati sa va uitati la asta: http://inregistrari.antena3.ro/view-Sin ... ea-12.html (la emisiunea de ieri 31.03).

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: News Utilizator anonim

Oprescu vede Pasajul Basarab din noul birou de lux

Oprescu vede Pasajul Basarab din noul birou de lux.
Biroul său este la etajul 14 şi are aproape 50 de mp. Sorin Oprescu este demnitarul cel mai „sus-pus” din România. Pentru că sediul din Bd. Elisabeta este în consolidare, Municipalitatea s-a mutat până în 2012 într-o clădire închiriată pe Splaiul Independenţei nr 291-293.

La ultimul etaj este biroul lui Sorin Oprescu. După ce am stat 30 de minute la lift am ajuns la o uşă capitonată cu piele neagră. Am deschis-o şi am trecut pragul încăperii celui mai puternic om din Bucureşti.
Nu am avut gazdă, au fost doar paznicii. Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, şi-a adus propria mobilă. Un birou, o masă cu 10 scaune, o canapea, două fotolii. Totul este de culoare maronie.

http://www.click.ro/actualitate/bucures...07177.html€

 


Re: News Dominatrix

Alex wrote:
Opt din cele zece ceasuri placate cu aur cumpărate de Primăria Bucureşti, s-au pierdut
Vreau sa-mi pun   pisicuta cu noua cozi sa zgaraie putin Butucul de la SRL-ul ala. Daca e jucausa, poate o convingem sa faca la fel si consilierilor care au aprobat acest proiect, dupa ce ii legam bine :twisted:€

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: News Tom

Ce n'am inteles deloc e de ce un oras dintr'o tara saraca (in ciuda Jeepurilor, vilelor si cheltuielilor risipitoare ale guvernului) trebuie sa aiba ceasuri placate cu aur. Sau poate tocmai din cauza cheltuielilor risipitoare. Asa ca guvernul are nevoie de o schimbare, ca si primaria. Problema e ca nu prea avem cu cine. Poate de afara, daca se intorc nemtii.
Vreau sa-mi pun pisicuta cu noua cozi sa zgaraie putin Butucul de la SRL-ul ala. Daca e jucausa, poate o convingem sa faca la fel si consilierilor care au aprobat acest proiect, dupa ce ii legam bine
Daca asta e CV'ul pentru postul de ministru de interne, din partea mea l-ai obtinut :twisted:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Doi kilometri pe jos până la primul autobuz

Câteva mii de locuitori din cartierul ANL Brâncuşi din sectorul 6 merg zilnic zeci de minute pe jos până la primul mijloc de transport în comun.Ei cer conducerii RATB să introducă o linie de autobuz spre cartierul lor. Reprezentanţii instituţiei spun că vor încerca să „cârpească“ harta RATB astfel încât să fie introdusă o cursă şi în această zonă.

Locuitorii din cartierul ANL Brâncuşi din Capitală sunt disperaţi pentru că sunt nevoiţi să petreacă ore în şir pe traseul de acasă la muncă şi invers. „Plec dimineaţă la ora 7.00 de acasă pentru a fi la muncă la ora 9.00, uneori şi mai devreme. Până la staţia de autobuz de unde iau autobuzul 368 fac cel puţin jumătate de oră. Aceasta este parta cea mai grea a drumului spre muncă pentru că merg pe jos“, a spus Mituş Oprea, unul dintre locatari.
El a adăugat că ajunge deja obosit la muncă din cauza celor doi kilometri parcurşi pe jos, iar seara ajunge prea târziu acasă pentru a se mai bucura de o viaţă de familie normală. „Vara ajung transpirat la muncă şi iarna răcesc foarte des. Am impresia că sunt la un concurs de rezistenţă. Cel mai greu e cînd venim de la cumpărături, ne rupem spatele cu sacoşele“, a mai spus bărbatul.

Cartierul, care cuprinde aproximativ 30 de blocuri, este locuit în principal de familii de tineri aşa că sunt multe tinere mame, femei gravide, sau bunici care-şi îngrijesc copilul. „Merg 40 de minute până în staţie să-l duc pe nepot la şcoală după care încă pe atâta la întoarcere“, a spus Geta Marcic.

Femeia face acest traseu zilnic din septembrie 2009, doi kilometri dus, doi întors, de când a început băiatul şcoala. „Majoritatea celor care locuiesc aici nu au maşini, se poate vedea şi în parcare că sunt câteva maşini la un bloc unde locuiesc zeci de familii. Şi de obicei doar un membru al familiei are maşină, restul merg pe jos dacă nu au program comun“, a mai spus Geta Marcic.

Lăsaţi pradă câinilor
La drumul greu şi lung, prin praf şi căldură sau prin frig şi ploaie, în funcţie de anotimp, locatarii sunt însoţiţi de haitele de câini care  nu de puţine ori i-au atacat pe trecători.
Reprezentanţii Regiei Autonome de Transport Bucureşti spun că sunt la curent cu situaţia în care se află locuitorii blocurilor ANL, dar că până acum nu au avut cum să introducă un mijloc de transport.
„Aşteptăm ca primăria Sectorului 6 să amenajeze un loc în care să poate întoarce autobuzul. Normal ar fi fost ca dezvoltatorul să facă mai întâi amenajarea căilor de acces şi apoi să construiască. Acum vom fi nevoiţi să cârpim harta RATB“, a spus Mihai Vlădărău, purtătorul de cuvânt al RATB. El nu ştie însă la ce dată se va introduce autobuzul.€

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 76003.html

 


Re: News Gabi23

Au mai fost montate inca 5 din cele 10 ceasuri achizitionate de Administratia Parcurilor. Pana acum avem montate in: Piata Universitatii, Piata Constitutiei, Piata Unirii si in parcurile Herastrau, Cismigiu, Carol si Tineretului. Urmeaza inca 3 sa fie montate in: Piata Romana, Piata Sfantul Gheorghe si in parcul Circului de Stat.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Bucureşti: Şuţii şi bătăuşii, stăpâni pe 21 şi 445
Autobuzul 445 Bucureşti-Tunari şi tramvaiul RATB 21 sunt în topul celor mai periculoase trasee, călătorii şi şoferii riscând să ia bătaie sau să fie buzunăriţi .

În miezul zilei, o plimbare cu autobuzul liniei preorăşeneşti 445 poate părea chiar agreabilă: contra sumei de 2 lei, călătorului i se aştern în faţă vilele luxoase ale bogătaşilor din Pipera, iar gazonul proaspăt şi verde din faţa lor relaxează mintea.
Opririle dese ale şoferului, pentru a „agăţa” orice doritor de pe marginea drumului nu deranjează atâta vreme cât timpul nu te presează. Seara, însă, pentru şoferi şi călători începe coşmarul: „Ţiganii se urcă cu băutură în maşină, ascultă manele, înjură, merg cu geamul deschis, uneori cer ca şi uşa să rămână deschisă. Creează haos pentru a putea fura mai liniştiţi din buzunare”, povesteşte patronul liniei de transport.

Cea mai periculoasă porţiune de drum este chiar în apropierea primăriei din Tunari acolo unde, în urmă cu câteva zile, în jurul orei 22.00, Virgil Cioponea, un şofer de maxi taxi a fost bătut crunt şi aruncat într-un şanţ de către localnici pentru că le-a cerut banii pe bilet. Autorităţile, cu sediul la doi paşi de locul unde s-a petrecut incidentul, ridică din umeri.

Şi primarul, Grigore Cote, şi şeful de post, Ghiţă Ilie spun că ştiu de păţaniile şoferilor dar nu au resursele necesare să facă ceva. „Să vedeţi cum mă sfidează! Coboară din Mercedes şi vin la primărie să-şi ia ajutorul social. Nu am ce să le fac, dacă doamna doctor le face dosar că-s bolnavi, la fisc sunt săraci...“, se plânge primarul.

Tramvaiul 21, preferatul hoţilor
Nici traseele Regiei Autonome de Transport Bucureşti (RATB) nu sunt foarte sigure, mai ales pentru pasageri. Cea mai mare problemă este cea a şuţilor, care au rute preferate.
Potrivit statisticiulor realizate de regie, zece linii din Capitală prezintă un grad ridicat de periculozitate pentru bucureşteni. Prima în top este linia 21, urmată de 32, 41, 102, 104, 117, 131, 135, 331 şi 336.
„Cele mai multe reclamaţii sunt pentru furturi, cerşetorie şi copii ai străzii. Pe liniile acestea un echipaj de la Jandarmerie este mereu gata să întervină. Ni s-a întâmplat să fie agresaţi controlorii, care au obligaţie de serviciu să-i dea jos“, a declarat Mihai Vlădărău, purtătorul de cuvânt al RATB.
€
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 75038.html

 


Re: Stiri, noutati, perspective blazeady

:lol: ce imi place ca se stie unde sunt dar nu se face nimic numai in tara asta se poate

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Tom

Linia 445, undeva in viitorul apropiat (sa dea Domnul):
Nota: pana cand da Domnul, textul de mai jos este fictiune, conform dreptului la libera exprimare.
Autobuzul e plin de manelisti si toti aia descrisi in articol. Autobuzul merge cu usile sunt deschise, iar croncaneii urla, beau si asculta manele. Dintr'odata autobuzul opreste brusc, iar un maneloid cade pe jos si-i scapa din mana telefonul pe care tocmai il furase.
"Ce ai ba @-pe xx-ta, cari cartofi -text cenzurat- ?" Dar n'are timp sa auda vreun raspuns. Pe usile deja deschise urca mai multi calatori tunsi cu Gilette si incaltati cu bocanci. Croncanelul se apleaca dupa telefonul furat, dar tocmai cand punea mana pe el, un bocanc ii striveste mana. "Cauti ceva?"
O voce striga: "Sofer, inchide usa si mergi cu 15 la ora, cat e viteza voastra medie."
Urmeaza prima statie. Usile se deschid, pe fiecare din ele coboara un croncanel in miscare rectilinie uniform accelerata prin aplicarea unei forte in zona centrului sau de greutate.
Urmeaza a 2'a statie, a 3'a si tot asa. Zgomotul si urletele maneloide s'au transformat in strigate de groaza.
Urmeaza capatul de linie. Baietii cu bocanci si tunsi cu gillette coboara. Doar doi sau trei mai raman sa faca curat in autobuz, folosind doi sau trei manelari pe post de carpe.
"O galeata n'aveti pe aici?" striga cineva la dispecerul dela capat. Alt baiat tuns scurt vine cu galeata cu apa. Din masina mai zboara si restul calatorilor clandestini, urmati de resturile de mobile tunate cu manele, resturile de sticle sparte (cam 3 sferturi din ele fixate bine prin contact superficial de cate un maneloid).
"Sun la 112", spune dispecerul.
"Suna, dar nu te grabi, poate nu merge telefonul", ii raspunde un baiat tuns scurt, care isi sterge bocancii cu o bucata de tricou versace rupt de pe un calator clandestin.
Autobuzul plleaca spre oras. In lumina soarelui, autobuzul straluceste de alb si curat ce este.
A doua cursa. Pe unde urcasera croncaneii, e acum pustiu. Cateva ambulante se indreapta spre oras, urmate de cateva masini de politie si de un IK4 cu gratii la geam. In comuna, din curti cu mercedesuri, se aud urlete ca haoleo ne-a luat barbatu' ca e fals certificatu'" (ala cu care isi lua ajutorul social).

Apropos, de curiozitate, daca nu sunt bani de pensii, pentru bemvei si mercedesi asistati sociali sunt bani?

Varianta de peste Nistru si de mai departe: AICI

 


Re: News Chev Celios

Bucurestiul, maturat de o furtuna violenta!

Vremea face numai ce vrea ea. Joi seara, a "comandat" o ploaie torentiala pentru Bucuresti, fara sa ne intrebe si pe noi daca vom primi cu bucurie "comanda".

Descarcari electrice si cantitati mari de apa, mai exact 25 litri pe metru patrat, potrivit ANM. De asta au avut parte bucurestenii.

Pe unele strazi canalizarea a cedat. Din aceasta cauza in intersectia Baba Novac cu Dristorului s-a circulat cu mare dificultate.

Un stalp a fost daramat de vijelie pe Drumul Gazarului, iar vantul puternic a pus la pamant cativa copaci pe aleea Fizicienilor si Splaiul Unirii. In zona Electroaparataj un copac a cazut chiar pe linia de tramvai impiedicand circulatia. Pompierii au intervenit in aceste zone pentru a remedia problemele create de vreme.

Furtuna de joi seara este una anuntata de meteorologi. Ploile s-au dezlantuit de asemenea in toata zona Olteniei si Munteniei.

http://stirileprotv.ro/stiri/social/buc ... lenta.html

 


Re: Stiri, proiecte, perspective DanCld

S-a inceput la modul serios operatiunea "afara cu piatra cubica din nordul orasului".

Potrivit unui comunicat de presă al Poliţiei Capitalei, lucrările au loc pe Bulevardul Aviatorilor, dinspre Bulevardul Mircea Eliade către Pod Bordei.

Poliţia anunţă că trei din cele şase benzi de circulaţie sunt restricţionate de miercuri, 12 mai, pe Bulevardul Aviatorilor, iar pe celelalte se circulă astfel: pe două benzi de circulaţie către Şoseaua Nordului şi pe o bandă de circulaţie către Piaţa Charles de Gaulle.

Restricţia se prelungeşte de luni, până la Piaţa Charles de Gaulle, cu acelaşi mod de organizare a circulaţiei şi cu asigurarea a câte o bandă pe sens.


Link Mediafax

(Eu ma gandesc ce "pista" pentru motoare turate si "liniute" o sa iasa... si cati pietoni isi vor lasa oasele pe la treceri!)€

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 123
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421602 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use