Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Știri, noutăți, evenimente și discuții diverse

1714 posts, 383699 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 123
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: News Utilizator anonim

Dupa ce au fost deschise doua magazine Carrefour Market in Bucuresti (Gorjului - Militari si Chilia Veche - Drumul Taberei) urmeaza un nou magazin de acest tip pe Bd. Uverturii in Militari.

 


Re: News cristi20

Utilizator anonim wrote:
Dupa ce au fost deschise doua magazine Carrefour Market in Bucuresti (Gorjului - Militari si Chilia Veche - Drumul Taberei) urmeaza un nou magazin de acest tip pe Bd. Uverturii in Militari.


Pai o sa fie foarte aproape de Carrefour Market Gorjului. Isi face singur concurenta?  :lol:  ..sau vor sa preia toti clientii Cora. :twisted:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: News Utilizator anonim

Sa preia clientii ghetourilor infecte si mizere numite si piete  :lol:

 


Re: News Chev Celios

Sa vedeti piata de care se apuca Locic & Primaria Sectorului 2 sa faca o piata (Piata Basarabia) pe locul fostei sine de tren care venea de la Titan Sud pe undeva intre Vergului/basarabia/morarilor.Tin sa precizez ca peste drum se afla si Piata Morarilor (facuta tot de Primaria Sectorlui 2 acum vro 2 ani) care nu straluceste prea mult.

 


Re: News Dominatrix

Biznitzcentere, shoppingarii, moluri, cambuze pentru parveniti, eventual fara locuri de parcare suficiente. Acesta este arealul speciei citellus shoppingus, care se pare ca a depasit numeric cealalta specie des intalnita in Bucuresti, anume canis lupus familiaris vagabundus.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: News Dr2005

Încă de acum vreo câţiva ani, pieţele au fost invadate de bişniţari care cumpără pe nimic de la ţărani şi vând la preţ dublu sau triplu. Şi cât mă bucuram acum câţiva ani când găseam cartofi de Covasna, mere de Voineşti şi alte produse naturale... pe care acum nu mi pot decât să bat drumul până acolo şi să bat la uşa celor cu aşa ceva în curte să-mi vândă şi mie, că în piaţă nu se mai găsesc.
De fapt, ţăranii au dispărut aproape complet din pieţele capitalei şi ale marilor oraşe... nu mai au voie să vândă decât în judeţele lor (şi Bucureşti nu e tot una cu Ilfov), trebuie să aibă casă de marcat, să fie PFA şi să mai plătească şi 16% impozit. În vremea asta, hiper-super-mega-marketurile vând toate legumele şi fructele de calitatea a 2a, pline de îngrăşăminte chimice, eventual şi modificate genetic, luate de prin Turcia, Iordania, Ungaria ş.a., dar super-făşoase, chiar dacă nu au niciun gust.€

 


Re: News Dominatrix

In mare parte ai dreptate, dar se vede ca nu ai trait la tara. Si produsele "naturale" la care faci referire au chimicale cat se poate de periculoase. De exemplu, rosiile nestropite inca din rasadnita nu ar rezista nici o luna in pamant; in pamant sunt tot felul de daunatori, care trebuie cumva combatuti: putregaiul cepei, de exemplu. E un parazit care nu poate fi omorat cu mai nimic si care moare singur in cativa ani, daca nu mai cultivi locul respectiv cu ceapa si altele din familia ei. Taranii nu prea au de ales când folosesc chimicalele pe care le folosesc, asa ca nu-i condamn pentru asta, dar fac si ei destule măgării cu produsele lor, de exemplu praful de cărămidă din boiaua iute sau branza inchegată cu aracet sau faină.  :P Nu e glumă, cunosc "tarani" care incă fac asta. Acum mai multi ani, chiar eu am luat o teapă de genul ăsta chiar de la o cunostiintă, că m-am trezit cu "branza" semi-dizolvată cand am pus-o in apă si s-a facut o spuma tulbure. Daca nici de mine n-a avut rusine, va inchipuiti ce vindea in piata….

Si sa mai amintim si de conditiile super-igienice din piete, unde, pana acum cativa ani, taranii - care cu aceeasi mana iti dadeau si marfa, iti numarau si banii si se si stergeau stiti voi unde cand se duceau in locul unde si imparatul merge singur - vindeau lapte in sticle cu miros de Pepsi sau Fanta, si branza direct din găleata pusă pe asfalt (eventual acoperit cu o musama), asfalt pe care isi facusera nevoile mai inainte stiti voi ce specie bucuresteana. :evil:  Sau de clientul care inmuia degetul in gură dupa care il presa pe bucătile de branză insirate pe raft, il sugea si incerca alta bucată - sa vadă care e mai sarată  (am vazut chestia asta cu ochii mei). Să amintim in treacăt si de cartofii "naturali" de care pomeneai mai devreme, pusi repede de taran in sacosa, obligatoriu si cu 100 -200 g de pamant la kilul de cartofi. :evil:

Intelegeti-ma bine, nu fac propaganda la shoppingarii de genul CareFură, Ireal, Trilla si altele. Dar si acestea au avantajele lor; măcar stii că ce se pune in produsele alea e regularizat, nu ca la tarani care pun ce stiu ei si după ureche. Că acele "reguli" sunt facute de Codex Alimentarius si de Rockefellerul din spatele lui e altă mancare de peste, dar nu poti polariza discutia spunand ca tot ce e de la tărani e natural si tot ce e de la Shoppingărie e prost.

Macar asa ai de ales: branza cu aracet sau branza cu E-uri, adica cu aracet ecologic facut in (m)UE?  :twisted: Vrei sa-ti dea taranul branza facuta din lapte strecurat prin panza de tifon (care panza ramane pătată de căcăreze si smocuri de lana din coada vacii dupa ce treci laptele prin el) sau să-ti dea Marinelul branză de licurici de cocos, stors din nucile lui Rockefeller modificate genetic -si foarte curate de atata supt?  :twisted:€

 


Re: Stiri, proiecte, perspective MetrouFan

Trix wrote:
Nightwolf wrote:
In alta ordine de idei sunt curios ce se va face cu toata piatra aia care, fie vorba intre noi, este extraordinar de buna. Tare mi-este ca se va folosi la vre-un terasament sau ceva. Macar daca ar pava aleile din Bordei/Herastrau/Kiseleff cu ea si nu cu dale de beton...
S'ar putea folosi pe Lipscani si in centrul vechi..

Am trecut azi pe Lipscani si am observat ca pe langa locul unde au mutat Lupa Capitolina inlocuiau pavajul cu piatra cubica. Piatra nu parea noua deloc, era neagra si un pic tocita pe margini. S-ar putea sa fie piatra de pe Kiseleff.  :)

 


Re: Stiri, proiecte, perspective rails

nu stiu daca postez in sectiunea potrivita (va rog sa ma scuzati daca nu o fac), dar eu caut de ceva vreme poze din vremea lucrarilor de pe calea grivitei in care s-a refacut toata suprafata carosabilului (care a rezistat pana acum fara nicio lucrare de reparatie majora!), la un moment dat tot bulevardul fiind o groapa - cel putin asa era in zona podul grant, iar atunci mi se pare ca s-a refacut si sistemul de canalizare (care tot prost e) si ceva retele de termoficare. nu stiu daca tot atunci s-a lucrat si la metrou (m4).

eu atunci aveam cam 10-11 ani, deci lucrarile s-au desfasurat acum 10-11 ani. stiu ca dupa ce au turnat betonul, inainte sa puna asfaltul am avut un loc de joaca extraordinar pe strada :lol:
daca aveti informatii despre lucrarile respective, si mai ales poze, v-as ruga sa mi le furnizati si mie.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Nightwolf

Stiu lucrarile dar nu am facut poze atunci... nu aveam cu ce... e treaba de vreo 10 ani intr-adevar. In schimb am poze de pe Beijing cu lucrarile de asfaltare dar sunt prea mari nu se pot urca. Marian daca vrei da-mi o adresa de mail sa ti le trimit sa le prelucrezi tu te rog.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective shoppy

Da, din pacate pe vremea aceea nu puteam sa iau aparatul familiei sa pozez santiere, sigur asi fi ramas fara el, fara sa mai zic ca nu mi-ar fi dat nimeni bani de film/developat pentru asa ceva.
Initial s-au scos sinele de tramvai dar pe mijloc a ramas piatra cubica, apoi au fost 2 gropi foarte mari la Aschiuta si Chibrit, unde s-au facut statiile, traficul fiind restrictionat la o banda pe sens si plasat in ambele cazuri pe partea dinspre Atelierele CFR Grivita(bineinteles ca traficul a devenit repede un cosmar si bulevardul o ruina). Dupa ce au terminat tunelele au sapat tot bulevardul pana la o adancime de vreo 3-4m(cat ajungea excavatorul cu bratul) si au montat 3 tunele de sectiune patrata si latura de vreo 1.5m deasupra galeriilor, in tunelul din mijloc au instalat 4 tevi(2 pe fiecare perete) fiecare avand vreo 60cm diametru.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, proiecte, perspective Tom

Scuze ca voi continua si eu acest off-topic, dar imi amintesc perioada lucrarilor ca si sinele ramase pe bulevard si pe strazile din zona Pietei Chibrit. Mai ramasesera o perioada si liniile cu tot cu macazuri la intersectia cu Titulescu. Pe urma au inceput sa repare bulevardul si dupa ce au dat drumul partial am intrat cu masina intr'o gura de canal. Nefiind o masina consumerista, am schimbat doar roata care si aia s'a reparat cu doua ciocane.
Ce vroiam insa sa intreb despre aceste lucrari este ce s'a intamplat cu pasajul pietonal subteran dela statia de tramvai din dreptul Podului Grant. Pe mijloc e evident ca a disparut. Restul pasajului s'a astupat si el? Acum acolo e o trecere de pietoni destul de incomoda, pentru ca ies masini din 3 locuri acolo si intra in 3 benzi pe bulevard.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective cornel001

Nightwolf wrote:
Stiu lucrarile dar nu am facut poze atunci... nu aveam cu ce... e treaba de vreo 10 ani intr-adevar. In schimb am poze de pe Beijing cu lucrarile de asfaltare dar sunt prea mari nu se pot urca. Marian daca vrei da-mi o adresa de mail sa ti le trimit sa le prelucrezi tu te rog.

sunt programe gen picassa care iti redimensioneaza automat mai multe poze simultan din 2-3 clickuri.
sau daca is putine, se rezolva simplu cu MS paint de pe orice PC cu Windows.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, proiecte, perspective Dr2005

shoppy wrote:
au fost 2 gropi foarte mari la Aschiuta si Chibrit


Ceva denumiri de acum ai? Pe cele de acum 20 de ani nu le ÅŸtiu.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 123
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421600 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use