Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Știri, noutăți, evenimente și discuții diverse

1714 posts, 383740 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 123
 
 

📖 Pagination options
Re: News cristi20

Sa vedeti confuzie intre Piata Roma si Piata Romana ... mai ales pentru cei ce vin dinafara Bucuresti-ului.
Daca tot vroiau sa mute lupoaica in alt loc si sa-i puna numele locului Piata Roma, puteau sa o faca altundeva nu sa schimbe denumirea unei zone foarte cunoscute.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: News Tom

In Grecia, daca schimbau numele pietei Sf.Gheorghe in orice, inclusiv in Pericle sau Aristotel, iese poporul in strada. In Romania, Sf.Gheorghe o fi invins balauri, si ce daca? Astazi Romania este Balauria, cine mai vrea Sf.Gheorghe? Sa puna Lupoaica acolo si sa vezi cum va suna "iau autobuzul din Romana pana la Roma". In urmatorii 25 ani, daca nu vine vreo schimbare radicala, Lupoaica aia isi va lua de multe ori coada intre picioare si se va cara intre piete bucurestene, cu Rromulus si Rremus agatati de titele ei. In Romania, simbolurile sunt puse "ca sa fie acolo" si sunt mutate dupa gustul oricarui politician care crede ca in existenta lui de insecta isi poate pune amprenta pe istorie. Cel mult si-o pune daca duce lupoaica la topit, cu tot cu plozii de sub ea. N'ar fi de mirare sa vedem asta in epoca asta de "aur" reeditata, remixata si extinsa.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: News Utilizator anonim

Bucureşti: Mutarea “Lupoaicei” reînvie Piaţa Roma
Monumentul a fost readus din Piaţa Romană în Centrul Istoric. Transformarea Pieţei Sfântu Gheorghe în Piaţa Roma ar putea însă crea confuzie printre locuitorii Capitalei, din cauza asemănării cu vechiul amplasament.

Mutarea statuii Lupoaica Capitolina în Piaţa Sfântul Gheorghe s-a făcut cu mare fast, la sfârşitul acestei săptămâni. La inaugurare au fost prezenţi primarul Bucureştiului, Sorin Oprescu, şi omologul său de la Roma, Giovanni Alemanno.

Cu această ocazie, oficialităţile au anunţat şi revenirea la denumirea veche a zonei, Piaţa Roma. Decizia de a muta copia celebrului monument „Lupa Capitolina“ în  Centrul istoric aparţine Primăriei Municipiului Bucureşti, pe motiv că statuia nu era suficient de vizibilă în intersecţia din Romană. Istoricii consideră că este corectă noua amplasare a statuii, precum şi schimbarea denumirii pieţei aşa cum a fost în anul 1906.

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti...72944.html€

 


Re: News shoppy

Da, istoricii sunt de acord, aceeasi istorici care au fost de acrod cu schimbarea numelui bulavardului 1 Mai in Ion Mihalache, pe motiv ca daca parasati Bucurestiul pe acest bulevard, si o iei pe soseaua de centura, ajungi la Urziceni, si de aici in Moldova, unde s-a nascut omul. Mai bine nu mai ziceau nimic...

 


Re: News Dominatrix

Ce ar fi ca francezii sa-si mute o data la 20 de ani monumentele din Paris dintr-o parte in alta? Si macar daca ar fi vorba de o statuie gigantica, sa zici ca incurca in vreun fel circulatia sau dezvoltarile imobiliare. Dar e un sparc de statuie. La Paris statuia aproape identica sta in parculetul din fata Muzeului Cluny de vreo 50 de ani si nu a miscat-o nimeni de acolo. Asta intra la categoria "sa ne facem ca muncim". Statuia a stat la Sf. Gheorghe cativa ani si nu s-a aflat aici de la bun inceput, astfel ca nu inteleg de ce au adus-o inapoi aici? Mutand statuia intr-o zona a rromilor si denumind zona "Piata Roma" le-am consfintit statutul de adevarati urmasi ai Romei. Locuitorii majoritari ai zonei respective, din dragoste pentru arta si istorie o vor lua si o vor vinde la fier vechi. La Piata Romana statea foarte bine si se potrivea si numele. Pe de alta parte schimbarea numelui Pietei Sf. Gheorghe mi se pare o alta prostie. Cine plateste schimbarea actelor tuturor locatarilor/firmelor din zona? Dr. Oetker?  
De ce n-a schimbat denumirea in Piata Rroma, ca tot onorabilii nostri confrati ne fac de bafta la Roma? Si pe cand schimbam numele Bucurestiului in Sorintown, cum era in anii '60 Brasovul Orasul Stalin?

 


Re: News shoppy

Parerea mea e ca trebuia sa ramana in Piata Dorobanti, avea un parculet, o incadrare, toata lumea numa zona aia "La Lupoaica"(si au continuat sa o numasca asa ani buni de la plecarea statuii), nu sa o duca la Romana intr-un capat de spatiu verde.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: News Utilizator anonim

Delimitarea pistelor de biciclişti din Capitală costă 900.000 de euro

Administraţia Străzilor va organiza o licitaţie în vederea instalării a 20.000 de stâlpişori ornamentali pentru delimitarea pistelor de biciclişti, suma ce ar urma să fie cheltuită în acest scop fiind de 3,7 milioane lei (circa 880.000 de euro).

Demersul Administraţiei Străzilor vine după ce bicicliştii s-au plâns că pe pistele destinate lor, trasate pe trotuare, sunt parcate maşini care le îngreunează deplasarea.

Conform caietului de sarcini al licitaţiei, stâlpişorii ornamentali vor fi noi şi nu vor prezenta niciun defect ca urmare a proiectului, materialelor, manoperei, transportului sau oricărei alte acţiuni a furnizorului.

Stâlpişorii, confecţionaţi din plastic de culoare verde închis, vor avea o înălţime între 70 şi 100 de centimetri deasupra solului şi un diametru de 10-20 de centimetri. În interiorul fiecărui stâlpişor va fi câte o ţeavă din oţel, pentru a împiedica dărâmarea lor.

În caietul de sarcini se mai precizează că stâlpişorii vor inscripţionati vizibil, în două părţi. "Fiecare inscripţionare trebuie să conţină forma unei biciclete încadrate în plan vertical de două săgeţi orientate cu vârful în sus, pentru a indica sensul de circulaţie", se arată în caietul de sarcini.

http://www.realitatea.net/delimitarea-p...17261.html€

 


Re: News Dominatrix

Utilizator anonim wrote:
Stâlpişorii, confecţionaţi din plastic de culoare verde închis, vor avea o înălţime între 70 şi 100 de centimetri deasupra solului şi un diametru de 10-20 de centimetri. În interiorul fiecărui stâlpişor va fi câte o ţeavă din oţel, pentru a împiedica dărâmarea lor.
Sublinierea imi apartine.
E bine ca au pus separatoare din astea, pentru putinii care se incumeta cu bicicleta prin oras. Dar stalpisorii astia vor impiedica si zapada sa se depuna pe piste si cainii vagabonzi sa se ia dupa tine cand te vad pe bicicleta?
Daca stalpii sunt facuti din metal pe dinauntru, de ce nu au pus asemenea separatoare pe linia lui 21 si unde au mai pus, si au preferat mizeriile alea galbene?€

 


Re: News cristi20

Degeaba monteaza stalpisori daca nu reasfalteaza.
Pistele de biciclisti existente acum sunt peste 80% stricate de diferite lucrari care avut loc si au denivelari si gauri de canal.
Problema cu cainii care te alearga si pietonii care merg pe pista nu se poate rezolva pentru ca ar trebui sa se rezerve un spatiu special pentru biciclisti, dar in Bucuresti nu exista spatiu in plus, nici macar pentru parcari...

 


Re: News Gabi23

Oprescu în război cu firmele care ridică maşini: Activitatea lor este ilegală

Primarul General al Capitalei este hotărât să atace în instanţă Consiliile locale ale sectoarelor 1, 2, 3, 4 şi 6, care ridică maşini parcate neregulamentar.
Sorin Oprescu spune că activitatea firmelor de ridicări auto este ilegală, în condiţiile în care marile bulevarde se află în administrarea primăriei generale, nu ţin de cele de sector, astfel că primăriile de sector nu au dreptul să ridice maşinile bucureştenilor.
Capitala are nevoie de o structură care să aparţină municipalităţii, spune primarul Orescu, iar şoferii să plătească un tarif unic pentru recuperarea autoturismului, indiferent de sector.
Propunerea a fost însă respinsă de consilierii generali.
http://www.antena3.ro/stiri/romania/opr...01310.html€

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: News Tom

De abia astept sa faca Oprescu pasul asta. Ma constitui parte civila. Pacat ca Ilcoloratii din sectorul 6 nu trec si pe aici pe unde stau eu. Mi-as urca o rabla pe trotuarul proprietate privata si as da in cap la ilcoloratul care indrazneste s'o ridice. Astazi m-am multumit cu niste ilcolorati cu bemveu, dar au eliberat terenul fara scandal.
IlcoloratiJoc de cuvinte intre numele firmei Ilcor (Auto Eco, qaqa maqa SRL) si altceva, no more comment :twisted:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: News Utilizator anonim

Trix wrote:
Astazi m-am multumit cu niste ilcolorati cu bemveu, dar au eliberat terenul fara scandal.
IlcoloratiJoc de cuvinte intre numele firmei Ilcor (Auto Eco, qaqa maqa SRL) si altceva, no more comment :twisted:


Carau un X5 acum cateva luni pe Uverturii, nu am fost pe faza sa fac poza, cred ca era poza de suflet  8-)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: News Dr2005

Păcat că sunt aşa de leneşi (văd mereu angajaţii jucând table cu miliţienii într-o parcare de lângă Pasajul Lujerului)... mă uitam azi câte maşini pot fi parcate pe o bandă de biciclişti (destule)... mă întreb de ce nu ridică şi taxiuri (eventual cu tot cu taximetrişti). Azi, ca de obicei, pe Bd. Timişoara, în zona mall-ului Afi Palace se circula pe o bandă (din trei), că pe 2 erau 2 rânduri de taximetrişti, care mai blocau şi virajul la dreapta dinspre Vasile Milea şi zebra şi staţia RATB.€

 


Re: News Dominatrix

Nu stiu care e situatia la Prafi Palace, dar am vazut in alte zone cum politia pazea carutele 4 x 4 parcate pe linia de tramvai si asteapta impreuna cu tramvaiele si calatorii din ele sa se trezeasca proprietarul din somn, in timp ce aceeasi politie alunga taximetristii care nu blocau pe nimeni. Sa nu ne facem iluzii ca ridicatul masinilor ne vor scuti de draci cand un parvenit politic isi va parca jeepul si va bloca transportul in comun, iar cop-ul in vesta reflectorizanta va tipa la amaratul cu Dacia 1300 sa plece de acolo, ca poate incape jeepul mai langa trotuar. La urma urmei ridicatul masinilor da numai o scurta iluzie ca traficul e normal si ascunde sub pres mizeria de pe strazile laturalnice, azi impracticabile, dar pe care mai demult mergeau bine troleele si autobuzele. Si tot nu vom putea circula pe trotuarul din fata shoppingariei de lux cand inauntru e Udrea si Eba, in ce ordine vreti.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 123
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421604 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use