De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: IT zone

247 posts, 114523 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone Tom

Felicitari pt reparatia la tastatura. Vad ca are si tasta 102 (aia de langa shift stanga) :D . Eu am facut o tastatura din doua, deci am inca piese de rezerva pentru ea si urmeaza sa-i fac si eu revizie.
Desi nu tine direct de PC, am profitat de un deranjament la Romtelecom ca sa-l pun pe omuletul care a venit sa-mi arate cum se conecteaza firele la un telefon vechi cu disc. Problema e ca mi-a spus ca telefoanele vechi ar afecta internetul. Deocamdata nu am incercat, pentru ca nu am avut cu ce sa lipesc firele pe conectorii telefonului si nici papuci nu am gasit ca sa le fixez, dar urmeaza sa o fac :lol:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone Tom

Dr2005 wrote:
Mai nou, la orice poză de pe flickr se cere autentificare, dar se poate pune un ,,preview" la o rezoluţie mai mică prin forumuri. Mai rău e că unele pagini flickr pot fi vizualizate exclusiv în IE.
Vesti bune pentru utilizatorii de Firefox.
In bara de adresa scrieti about:config si dati enter. Va aparea o lista de setari interne. Cautati acolo si gasiti o setare cu numele:
general.useragent.override
Daca nu este, click dreapta in fereastra aia si va apare un meniu. Selectati New->String . Introduceti la nume ce e mai sus, dati enter si la valoare scrieti stringul specific lui IE, pe care il gasiti de exemplu aici. Daca nu folositi IE, sigur veti gasi in pagina aia un exemplu de user-agent de IE, care arata ceva de genul:
Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; .NET CLR 1.1.4322)2011-10-06 09:30:30
Daca introduceti ce e mai sus, ar trebui ca paginile web sa ia vulpea drept explorer 8.0 :twisted:
Pentru Chrome din cate imi amintesc e mai complicat, trebuie modificat fisierul executabil.

Daca insa flickr foloseste JavraScript care merge doar pe IE, e mai complicat...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone Dr2005

La cererea publicului, postez un print screen cu desktopul de la iubitul meu computer, după o mică acţiune de curăţenie desfăşurată zilele astea (soldată cu eliberarea a două locuri pe desktop şi ştergerea a aproximativ 4 GB de fişiere):
2012-01-13.PNG (1.51 MB; downloaded 7342 times)

 


Re: Pc zone Gabi23

Esti cam dezordonat!  :ugeek: :lol:

 


Re: Pc zone cristi20

Pentru ce atate icoane pe desktop?

Va recomand Google Quick Search Box.  :idea:
Se configureaza usor si cauta rapid in calculator (aplicatii, fisiere, bookmarks) si pe google.com

Eu nu mai am shortcuts pentru ca apas de 2ori Ctrl si imi apare searchbox-ul in care scriu primele 2 caractere din numele programului dorit. :D
Nu consuma mult RAM ~30mb, iar cautarea este mult mai rapida ca in WIN7/Vista.

Partea proasta este ca Google nu mai ofera fisierul de install.
Am reusit sa salvez fisierele necesare intr-o arhiva.
(Daca admini considera ca ocupa mult spatiu pe server pot sterge postul)  :roll:
Preview al unei cautari in QSB
GoogleQSB.jpg (274.61 KB; downloaded 7323 times)
Google Quick Search Box.zip
Instructiuni de instalare sunt in fisierul MTH - care se deschide cu IE/Opera
Google Quick Search Box.zip (1.2 MB; downloaded 279 times)

 


Re: Pc zone andrei11

Dragos, cu ce  deschizi fisiere de tipul "txt" ?
Dragos.jpg (73.81 KB; downloaded 7306 times)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone Dr2005

Cu Notepad. Şi dacă nu se văd bine, cu WordPad (pentru .nfo-urile mai noi, care se văd aiurea în Notepad).

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone Utilizator anonim

Hai sa va pun si eu desktopul meu, cam asa arata si cel de pe laptop doar ca are mai putine iconuri in bara de jos.  :P Aici folosesc rezolutia de 1680x1050.

Untitled-1.jpg (348.3 KB; downloaded 7273 times)

 


Re: Pc zone nokia2110

Fază "tare": dacă am deschis Mozila Firefox, pe forumul acesta, dar şi pe alte forumuri nu pot să încarc fişiere care depăşesc o anumită mărime (în M.B.), chiar dacă dimensiunea fişierelor este mai mică decât cea maximă admisă pe forumuri (de exemplu, aici, dacă încerc să pun fişiere mai mari de cca 550-650 k.B. îmi dă eroare). Cu Goagăl Crăum nu am problema asta!

 


Re: Pc zone andrei11

Utilizator anonim wrote:
Hai sa va pun si eu desktopul meu...

Ai W 7 ? Ce ma sfatuiti sa fac, sunt in stadiul sa-mi schimb cu totul calculatorul, deci tot calculatorul ( placa de baza, placa video, microprocesor, tot ), vreu sa-mi iau ceva "tare" la ora actuala. Sa-mi cumpar W 7 ( cu licienta, evident, sau sa astept W 8 ? ) Cica W 8 e "pe teava" si trebuie sa iasa in curand.
Sau imi pun W 7 si daca e cazul o sa-mi cumpar si W 8 mai incolo ?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone Dr2005

W8 e foarte diferit de 7... de fapt, arată mai mult ai Facebook decât a Windows.
O să ne lămurească Utilizator anonim.

Rămân la părerea că Windows mai bun decât XP nu s-a inventat încă  :)  :P

 


Re: Pc zone andrei11

Da, dar noul meu joc Fly Simulator nu mai recunoaste XP - ul.  Si nici antivirusul Bitdefender 2012 nu mai recunoaste XP - ul... De ani buni sunt nevoit sa joc versiunea Fly 2004 care ruleaza perfect, fara nici un fel de intreruperi, si cu toate facilitatile puse la maxim. Daca nu as fi trecut la versiunea Bitdefender 2012 nu m-as fi gandit sa-mi schimb calculatorul. Dar daca-l schimb, atunci sa-l schimb macar sa pot juca tot la fel de bine si Fly X cum joc acum Fly 2004. Evident cand joc, joc cu antivirusul suspendat.
Intr-adevar, XP - ul nu mi-a creat probleme, am avut configurat calculatorul pentru Fly 2004, ca sa-l pot juca la capacitatea maxima, cum am spus mai inainte.
Acum de exemplu cu Bitdefender 2012 forumurile pe care activez nu le pot vedea decat cu Google Chrome. Celalalte motoare imi dau erori mari de tot. cu Bit 2011 nu am avut nici un fel de probleme.

 


Re: Pc zone Costin

Daca ai folosit XP pana acum, trecerea la windows7 va fi relativ usoara, interfata seamana. In schimb, windows 8 e complet diferit (au schimbat total conceptele de desktop, taskbar si start menu). Eu unul recomand w7, care va ramane mult timp 'de referinta', asa cum a fost si XP-ul la vremea lui. Vista a dat chix (e foarte greoi si ineficient) , cel mai probabil la fel se va intampla si cu w8.

 


Re: Pc zone lecter

Windows 8 se va misca mai bine decat Windows 7 pe acelasi hardware, are specificatii minime chiar mai scazute decat W7. De asemenea, interfata full screen este optionala, atata timp cat se folosesc programe de tip vechi (adica orice produs inainte de primavara asta), va exista taskbarul de Windows 7 si vor merge exact ca in Windows 7. Eu am folosit luni intregi release-ul pre-beta de Windows 8 si in afara de o problema de compatibilitate cu Windows Live ID (din cauza ca il combina cu profilul local) totul a mers perfect, inclusiv chestii mai "low-level" gen drive virtual sau antivirus.

Singurul lucru care dispare  in W8 (cel putin fara hackuri de registry) este Start Menu, dar dupa cum vad in screenshotul lui Dr2005, este oricum optional pentru unii :D

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421359 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use