Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Metropola Bucureşti

161 posts, 52850 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12
 
 

📖 Pagination options
Re: Metropola Bucuresti lucianxx9o

Goldmund wrote:
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/ ... 236.html
De ce este urmarit acest proiect al unei lumi cu o explozie demografica si urbana deosebita(ambele nefiind relevante pt. Bucuresti si regiune!)nu inteleg.
Ce trebuia ur.......


Despre extinderea bucurestiului s-a vorbit multi ani in urma si este o alegerea foarte buna cum au facut si alte capitale din lume sau alte orase mari....Sa nu uitam ca Bucurestiul este capitala cu cea mai aglomerata populatie intr-un Km patrat....
Vad in ultimele saptamani ca lumea tot se agita cu situatia schimbari administrative a romaniei si a capitalei.
Daca le spunemi la straini ca vrem sa facem acest proiect nu este ceva nou si nu s-ar surprinde pentru ca este ceva normal multe tari au adoptat acest proiect ex. (Franta,Italia, Germania, Polonia care a fost adoptat kiar la inceputul 2000 si avantajele se vad.....etc)
Schimbariile vor fii foarte mari peste 20 30 ani degeaba spui ca sunt momentan terenuri izolate fara urma de viata este ceva normal .
Las un link si cu cateva raspunsuri dece ar aduce avantaje http://www.incont.ro/bani/bucurestiul-s ... ta-cu.html" target="_blank">http://stirileprotv.ro/stiri/social/noua-impartire-a-romaniei-vom-avea-adevarate-metropole-dar-si-regiuni-cu-saracie-lucie.html
http://www.incont.ro/bani/bucurestiul-s ... ta-cu.html

 


Re: Metropola Bucuresti Goldmund

lucian,
despre acest proiect al 'metropolei pana la Dunare' vom discuta si peste 20 de ani ca despre un proiect SF, neinceput. Si cu ce sa inceapa?!
Romania nu e Franta si nici macar Polonia(40milioane loc), iar din cate stiu eu, Varsovia se intinde pe o suprafata de patru ori mai mare decat Bucuresti, dar acesta este orasul Varsovia(si nu vreo metropola pana la Marea Baltica), asa cum doresc eu pt. Bucuresti..., un oras mai aerisit,mai intins, in care in sfarsit, orasele din jur sa fie racordate la canalizarea si transportul in comun din Bucuresti.
In fine, ideea cu o metropola intinsa spre Baragan, e iar o idee zapacita(zona seismica, praf,diferente de temp.uriase intre vara si iarna, crivatul, etc.., in loc ca un plan master sa cuprinda orasul viitorului spre  NORD-VEST, unde zona seismica nu mai e asa de mare, crivatul nu mai bate asa de tare si aerul e mult mai curat, aproape de munte... :idea:  :idea:  :idea:

 


Re: Metropola Bucuresti lucianxx9o

Eu zic ca se va face sunt foarte optimist si nu mi se pare ceva sf (pare sf din momentul in care au trecut multe decenii de cand s-a decis modificarea administratia teritoriala a romaniei nu mai tin bn minte data 1960/70 cred , dar de cand se incerca modificarea nu prea pare sf) fiecare ramane cu parerea lui!!!! 5 ani va dura la fel de mult ca si varsovia daca tot o luam in considerare si cu modificarea administratie teritoriale a romaniei bucuresti va avea sigur si o metropola (prima faza),varsovia ca oras este de doua ori ca bucurestiul si are ca populatie 1.700.000 persoane nu este un oras ingramadit asta explica si dece este mare si nu are mult ca populatie daca ar avea si bucurestiul ca densitate pe km patrat la fel cum are varsovia atunci cred ca va fii de 15/16 ori mai mare si sa nu uitam ca bucurestiul are ce-a mai mare densitate din ue.
Orqum bucurestiul la fel si varsovia sau alte capitale din estul europei au multe de facut fata de alte capitale din occident in special bucurestiul are peste 50 de proiecte mari  cu valoare de aproape 20 mld€.
In final cum ai spus si tu doresc si eu un oras mare aerisit ....  :D avem mult de munca si schimbarile o sa fie vazute peste cativa ani.

 


Re: Metropola Bucuresti Dominatrix

Goldmund wrote:
..iar din cate stiu eu, Varsovia se intinde pe o suprafata de patru ori mai mare decat Bucuresti, dar acesta este orasul Varsovia(si nu vreo metropola pana la Marea Baltica), asa cum doresc eu pt. Bucuresti...
Varsovia e cam de 2 ori si jumatate cat Bucurestiul, ca suprafata, iar densitatea populatiei e cam 2 ori si jumatate mai mica.
Revenind la "metropola" Bucuresti (in ghilimele spus metropola, fiindca aceasta denumire mi se pare hilara in contextul gradului de urbanizare a zonelor inconjuratoare), pentru ca viitoarea metropola sa se dezvolte asa cum ne dorim, adica "pe orizontala", ar trebui sa se poata prognoza o oarecare cerere, de exemplu, pentru complexe rezidentiale la Micsunesti si Ganeasa sau cladiri de birouri in Sindrilita sau Petrachioaia.  Va puteti imagina asa ceva?  :roll: Zonele astea se pot dezvolta coerent doar dupa o extindere si configurarea corecta a retelelor de infrastructura (rutier, transport public, gaze, canalizare etc.)  Problema este ca toate astea depind de foarte multi factori, si deci dureaza ani multi pana sa fie puse in practica. Pe de alta parte, dezvoltatorii imobiliari opereaza cu capital privat, si deci nu isi permit sa astepte ani de zile pana cand proiectele care arata bine pe hartie se vor realiza in realitate. Asa ca pe termen scurt-mediu nu cred ca vom vedea modificari majore, chiar daca pe hartie orasul Bucuresti se va umfla ca broscoiul din poveste.

 


Re: Metropola Bucuresti lucianxx9o

Dominatrix wrote:
Goldmund wrote:
..iar din cate stiu eu, Varsovia se intinde pe o suprafata de patru ori mai mare decat Bucuresti, dar acesta este orasul Varsovia(si nu vreo metropola pana la Marea Baltica), asa cum doresc eu pt. Bucuresti...
Varsovia e cam de 2 ori si jumatate cat Bucurestiul, ca suprafata, iar densitatea populatiei e cam 2 ori si jumatate mai mica.


Densitatea e de 16 ori mai mari, bucurestiul are densitatea mai mare ca si londra, roma, berlin.....

 


Re: Metropola Bucuresti Dominatrix

lucianxx9o wrote:
Densitatea e de 16 ori mai mari...
16 ori mai mare decat Varsovia?  :lol: Vezi ca ai incurcat borcanele: Varsovia 3300 locuitori/km2, Bucuresti 8500 locuitori/km2.

 


Re: Metropola Bucuresti lucianxx9o

Dominatrix wrote:
lucianxx9o wrote:
Densitatea e de 16 ori mai mari...
16 ori mai mare decat Varsovia?  :lol: Vezi ca ai incurcat borcanele: Varsovia 3300 locuitori/km2, Bucuresti 8500 locuitori/km2.


Ai dreptate scuzama am vazut gresit era 500 si cv densitatea metropolei

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Metropola Bucuresti Mircea G

Discutati de metropola ...pt ce ? sau mai precis pt cine ? Stie cineva care va fi gradul de crestere al populatiei in Bucuresti zic ca infim sau poate negativ . Lumea nu are ce face in Bucuresti . Locuri de munca nu sint , zona turistica sau aer de munte , nu este , deci ce sa caute cineva aici ?
Eu stiu ca multi vor sa fuga din Bucuresti , multi nu vor sa auda de el , dar stiu si ca sint o multime de locuinte goale . Deci metropola pt cine ???
In alta ordine de idei , doar in povesti am auzit de casatorii reusite intre un fiu de print si fata cea saraca . Ce legatura poate fi intre Bucuresti si normele de civilizatie cit de cit respectate si Ghimpati ? Cum il convingeti pe cel de la Ghimpati sa nu faca foc si fum in curte , sa nu iasa cu vaca pe " susea " sau sa nu se suie in galosi de guma in RATM ! ( regia transport metropolitan  8-) ) ? Cum il convingeti pe cel din Ghimpati sa se alinieze la civilizatie ? Cum faceti asta atita timp cit SARACIA si PROSTIA sint cele doua cuvinte cu care pot fi caracterizati . De ce prostia si de ce toti ? Ca nimeni nu respecta nimic din normele de civilizatie moderne .
Abia ne adaptam noi , dar sa ne si inmultim cu astia ???? ......................

 


Re: Metropola Bucuresti francezu72

visam si noi  :D

 


Re: Metropola Bucuresti Dominatrix

Previziuni pentru cresterea populatiei in zona metropolitana sunt multe si variate (5 milioane in 2025 e o estimare "medie"), dar e greu de spus cum va evolua populatia in realitate, fiindca estmarile astea depind de prea multi factori, din care unii imposibil de prevazut. Legea asta de care se vorbeste va genera in forumul actuala o "metropola" care va rivaliza ca mizerie si subdezvoltare cu metropolele sud-americane sau africane. Mare pacat ca Ceausescu a desfiintat regiunile in 1968. Daca nu s-ar fi intamplat asta, acum ar fi existat intr-adevar Metropola Bucuresti, macar la nivelul de urbanizare din Praha sau Varsovia.

 



Re: Metropola Bucuresti Dominatrix

Ce tot fabuleaza nenea asta Gherasim? In conditiile in care sunt atatea zone in viitoarea "metropola" care nici macar nu au canalizare, si probabil nici nu vor avea prea curand, noi vorbim de proiecte fanteziste cu un "oras" pana la Dunare? Chiar Nutzi Suskračínskaya si gasca ei cred ca toata lumea e "tampita"? Alta aberatie: din a doua faza, extinderea metropolei se va face pe principiul "asociativitatii unitatilor administrativ terioriale". Adica se va face benevol? In acest caz, putem sa asteptam si 50 de ani, pentru ca nu cred ca bogatasilor de Ilfov le va conveni sa fie "inghititi" de Bucuresti in loc sa stea intr-o comuna cu un primar analfabet ale carui unice calitati sunt lipsa de cultura si gestionarea banilor publici in folosul cui trebuie.

 


Re: Metropola Bucuresti fider

Aspectul ironic despre Bucuresti, data fiind situatia actuala, este ca se vorbeste despre umflarea gogasei cu milioane si milioane de locuitori cand, de fapt, acest balon imens este de mult spart si doar faptul ca se pompeaza masiv aer in el face sa para ca totul este in regula.

Pentru a fi mai concret, incepand cu 2008 orasul Bucuresti, nu ii voi spune metropola pentru ca imi pare o bataie de joc la adresa notiunii in sine, a urmat o tendinta descrescatoare a oportunitatilor de munca. Evident ca spargerea bulei imobiliare si a pietii de credit pentru orice cotet a facut sa se naruie frumoasa noastra economie ce duduia pana atunci. Cum orasul nu a fost cam niciodata un extraordinar punct de atractie turistic este clar ca incasarile reale si consitente nu pot veni de aici. Cum nici in prezent bula imobiliara nu accepta sa moara, vezi proiectele megalomane ce se mai trambiteaza cand si cand plus altele mici trantite pe spatii verzi de protectie cu complicitatea primariilor de sector in principal, o sa mai avem o decadere lunga si buna a orasului. Fara locuri de munca suficiente si fara nici un fel de atractivitate reala orasul se va cam restrange in 20 de ani. De aceea orice previziune ca ajungem la nu stiu cate milioane de locuitori, ca vor fi absorbite comunele limitrofe, ca vom avea nu stiu ce forma de guvernare, este pur si simplu gargara. Desigur, este clar pentru oricine are mai mult de un neuron functional, ca toate aceste idei sunt proiectia optimista a evolutiei explozive de acum 3-4 ani si nu extrapolari ale tendintei reale 2009-2011. In concluzie gargara e cam evidenta si singurul motiv pentru care se fac valuri cu asemenea proiecte este doar pentru ca se doreste reimpartirea cascavalului, lupta politica, impartirea de beneficii unor firme de casa ce nu pot supravietui decat prin suptul amplu si frecvent de la bugetul de stat sau local.

 


Re: Metropola Bucuresti Goldmund

@Dominatrix,
ai dreptate cu Varsovia si stiu ca am exagerat, dar sper ca ai inteles ideea, ce am vrut sa spun cu exagerarea mea...
@fider,
In parte iti dau dreptate Dar ceva nu pricep:
cum iti poti inchipui ca Bucurestiul  in viitorul apropiat va avea o pop. mai mica decat cea de azi?
1-pop. urbana a Romaniei e ceva peste 50% si nu e normal(daca Romania ar avea populatia urbana din media europeana, ar trebui ca cel putin 2 milioane de loc. sa vina spre orase), drept consecinta imediata satele s-au depopulat, o parte din oameni au plecat la 'capsuni' .Unii se intorc, altii nu. Presupun ca - din cei care se vor intoarce(de ex. pt. ca e criza mare in Grecia sau Spania!)- multi vor locui mai degraba in orase, in orasele mari, unde sunt locurile de munca si unde munca e mai bine platita, de unde aceasta idee este intarita de o alta idee:
2-un studiu din Germania arata ca oamenii vor emigra mai mult in tara lor, in cautarea unui loc de munca, a centrelor culturale mari, etc.. Ex. in Germania, orasele cu mai putin de 50mii loc. vor pierde masiv din nr. de loc. care vor emigra masiv spre centrele mari urbane, si, din Est(-ul fost comunist,fostul RDG care a ramas si azi in urma Vest-ului)spre zonele din Vest, si din nord spre sud-ul Germaniei...Asa se va intampla si in Romania, din est spre sud, din orasele mici,sate, comune spre marile centre urbane- e normal, nu? Bucurestiul va atrage multi oameni, precum a atras multi oameni de aproape doua sute de ani...De ce sa fie altfel azi ?!? Mai ales ca Bucurestiul nu mai e 'oras inchis', cum a fost vreo 20 de ani...
3-bucurestenii si cei care vin spre Bucuresti au nevoie de multe locuinte(am citit candva ca, Capitala ar avea nevoie de 80/90 mii de locuinte pe an!-oamenii nu au bani, nu au bani stransi, asta e o alta problema, dar multi stau inca la 'hotel mama') Orasul se va dezvolta in continuare, de asta trebuie sa fim siguri
Sunt putine locuri de munca in Bucuresti? Din cate stiu eu exista o rata a somajului destul de mica in Bucuresti, chiar f. mica...Si multi vin 'din afara' sa ocupe locurile de munca din Bucuresti, atat de multe sunt...

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421606 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use