MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2562 posts, 593414 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 183
 
 

📖 Pagination options
Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo Dominatrix

@andrei11: In atasament, raportul oficial AFER.
metrou.ZIP
metrou.ZIP (6.4 MB; downloaded 410 times)

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo ByOnu

Raportul AFER a aparut inca din feb. Totusi este o porcarie si o minciuna! :evil:

Pentru cei care n-au inteles ce vrea sa spuna: boghiul REM-ului a deraiat la rambursamentul de la Preciziei si a mers deraiat pana la sectiunea respectiva dintre PU1 si TimpuriNoi. Motivul pentru care n-ar fi deraiat inainte de PU1, desi distanta este foarte mare si ar fi putut deraia de n-ori intre timp, este acela ca numai in sectiunea respectiva a existat o curba asa stransa pentru a deraia 'cu totul'. :lol:

Lasand gluma la o parte, asta este o minciuna aberanta.

Oricum, deznodamantul este rau ...si asta-i tot ce conteaza. TEM-ul 173-174-175 desi era (si inca este) deabia iesit de la RK nu a revenit, si nici nu va mai reveni la traseu -- chiar daca s-a dovedit ca nu era vina lui efectiv. Este incredibil... :cry:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo Dr2005

N-avea cum să meargă deraiat de la Preciziei la Timpuri Noi! S-ar fi văzut pe traverse dacă mergea deraiat.

Auzi la ei... ,,roata a lovit un obiect cu duritiate mare, care a produs smulgerea de material de pe suprafaţa de rulare". Mai mult, obiectul a fost lovit pe sensul celălalt, iar roata a mers crăpată aşa pe tot traseul, până a ajuns la curba de la Timpuri Noi... mamă, ce constatare. Tare îmi e că roata ori a avut defect de fabricaţie (ceea ce e puţin probabil, mai ales că la RR s-a făcut şi control ultrasonic la ea), ori a lovit o inimă de încrucişare sau alt tip de aparat de cale, care era deja deteriorat de roţile de BM.

 



Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo ByOnu

Va spun eu despre ce este vorba. Luna trecuta s-a inceput schimbarea 'tablii'/panourilor galbene de sub peroane din statia Romana. Au scos toate ornamentele vechi si le-au inlocuit cu o tabla de 2 bani pentru imprejmuirea santierelor. Dupa cum vedeti, se observa calitatea cu care a fost montata,.. daca nici macar o bucata de tabla din Obor nu-s in stare sa monteze doreii, ce magistrala mai facem noi. :lol:

Oricum toata statia respectiva este un jeg infect -- continui discutia la "Discutii diverse despre MRex".

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo sab

Nu ma mai mira nimic. Tot ce se face in ultima vreme este pe principiul IEFTIN...A se vedea gresia si faianta oribila de la unele lifturi, finisajele lucioase de aluneci ca pe patinoar, tablele oribile instalate atat la denumirile statiilor cat si la schemele magistralelor, placajele care fac parte din finisajele noilor statii sau sunt parte a "modernizarilor"(pasajul de corespondenta de la Unirii). Exemplele ar putea continua la nesfarsit... ;)
Dar cred ca sunt ieftine numai pentru noi, pentru Metrorex probabil sunt preturi "de hiperoferta"  :lol:

 


Incident pe magistrala II misterr

Incidentul a avut loc în jurul orei 16. A fost perturbată circulația trenurilor pe magistrala II, s-a circulat alternativ pe un singur fir în zona respectivă, cu întîrzieri. Cu ocazia asta s-a văzut din nou cît de „bine” funcționează organizarea, comunicarea și informarea. Și cît de inutile sînt afișajele din stații, care afișau că „Următorul tren circulă în direcția Berceni și pleacă la ora...” și de fapt circula spre Pipera. Bine, afișajele alea oricum funcționează aiurea, sînt tot în „teste” de cîțiva ani, de cînd au apărut, afișează numai mesaje contradictorii...

Eu am fost pe peron la Victoriei între 15:50÷16:10 și am urmărit „pe viu” toate bîlbîielile.

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo shoppy

Iara au facut-o de oaie cu o IVA, pe la 18 a ajuns in Unirii cu intarziere si miros de ars dupa care au oprit-o la Politehnica si au zis pasagerilor sa astepte trenul urmator la celalalt peron, cum in 10min nu a venit nici o garnitura si peronul din Politehnica se umpluse, multi s-au reorientat spre transportul de siguranta, asa ca si la suprafata s-a facut inghesuiala in statii.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo Utilizator anonim

Azi am vazut si eu in ce consta suplimentarea trenurilor, am ajuns pe la 8.35 in statie la Gorjului, trenul venea, abia trecusera 3 min de la trenul anterior. Exceptand faptul ca a venit o darmatura de IVA in care cred ca au crescut si ouale de dinozaur inaintea erei noastre, in fiecare statie am stat cate 2-4 minute...  :roll:

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo 3mil

Utilizator anonim wrote:
Exceptand faptul ca a venit o darmatura de IVA in care cred ca au crescut si ouale de dinozaur inaintea erei noastre, in fiecare statie am stat cate 2-4 minute...

Ce rau esti... :twisted:

Revenind la subiect: s-au intampinat probleme cu circulatia trenurilor intre IMGB si Depou zilele acestea?

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo ByOnu

Azi la 15:20 s-a aruncat una la Sudului, nu in fatza trenului, ci chiar in tren in timp ce acesta era in miscare!

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo subway guru

Panică la metrou: sute de călători evacuaţi în staţia Politehnica din cauza unui conductor care a pus frână de urgenţă
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 32979.html
28 martie 2012, 12:08 |  Autor: Florin Stoican
Bucureştenii care au călătorit în această dimineaţă pe ruta Politehnica - Eroilor au tras o sperietură zdravănă când din garnitura metroului a început să iasă un fum negru care a acoperit tot peronul. Aceştia au fost imediat evacuaţi din tren.

Conductorul a oprit metroul care circula în pe traseul Politehnica - Eroilor pentru că din garnitură începuse să iasă un fum negru dens. Călătorii au fost imediat evacuaţi din tren.

În urma incidentului, s-a creat panică în rândul bucureştenilor care se aflau în acel moment în metrou. Aceştia au început să ţipe şi să fugă spre ieşire, speriaţi de ceea ce s-a întâmplat, potrivit unui martor ocular.

Se pare, însă, că pasagerii s-au speriat degeaba, pentru că nu a fost nimic grav. "Nu a existat niciun eveniment de amploare. A fost o defecţiune la un tren. Mai exact, a existat o frânare de urgenţă, însă nu mă întrebaţi ce întreabă pentru că numai mecanicii ştiu acest lucru. Poate s-a slăbit un resort, poate a existat o  defecţiune la un robinet sau la circuitului de aer. Pentru siguranţa călătorilor, s-a efectuat măsura de a-i evacua din tren. Referitor la fumul care a acoperit peronul, de asemenea nu e ceva alarmant. Pur şi simplu, ferodourile de la saboţi au început să scoată fum în urma frânării de urgenţă. În concluzie, călătorii au fost evacuaţi, iar trenul s-a retras şi a fost dus la depou pentru reparaţii", a explicat pentru bucuresti.adevarul.ro Gheorghe Udrişte, director general al Metrorex.

 


Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo subway guru

Panică la metrou: sute de călători au fost evacuați
28 Mar, 13:29 / B365
Bucureştenii care au călătorit în această dimineaţă pe ruta Politehnica – Eroilor au tras o sperietură zdravănă când din garnitura metroului a început să iasă un fum negru care a acoperit tot peronul. Aceştia au fost imediat evacuaţi din tren.
http://b365.ro/news/panica- ... -evacuati/
Conductorul a oprit metroul care circula în pe traseul Politehnica – Eroilor pentru că din garnitură începuse să iasă un fum negru dens. Călătorii au fost imediat evacuaţi din tren, scrie adevărul.

În urma incidentului, s-a creat panică în rândul bucureştenilor care se aflau în acel moment în metrou. Aceştia au început să ţipe şi să fugă spre ieşire, speriaţi de ceea ce s-a întâmplat, potrivit unui martor ocular.

Se pare, însă, că pasagerii s-au speriat degeaba, pentru că nu a fost nimic grav. “Nu a existat niciun eveniment de amploare. A fost o defecţiune la un tren. Mai exact, a existat o frânare de urgenţă, însă nu mă întrebaţi ce întreabă pentru că numai mecanicii ştiu acest lucru. Poate s-a slăbit un resort, poate a existat o defecţiune la un robinet sau la circuitului de aer. Pentru siguranţa călătorilor, s-a efectuat măsura de a-i evacua din tren. Referitor la fumul care a acoperit peronul, de asemenea nu e ceva alarmant. Pur şi simplu, ferodourile de la saboţi au început să scoată fum în urma frânării de urgenţă. În concluzie, călătorii au fost evacuaţi, iar trenul s-a retras şi a fost dus la depou pentru reparaţii”, a explicat pentru bucuresti.adevarul.ro Gheorghe Udrişte, director general al Metrorex.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Evenimente care duc la perturbarea circulatiei trenurilo sab

Astazi ora 8.20 ajung la Eroilor intr-o rama IVA de pe M3. Mecanicul anunta "stimati calatori, trenul stationeaza 2 minute". Nimic nou, anuntul este arhicunoscut.
Apare si un BM pe M1 la linia 3. In difuzoare se anunta "Primul tren in directia Pta Unirii pleaca de la linia 1" (deci IVA). Foarte frumos, o parte din calatori se dau jos din BM si se urca in IVA. In IVA se anunta din nou "Trenul stationeaza 2 minute" ( al doilea anunt....).
Trec nu 2, ci vreo 5 minute, nu se misca nici IVA, nici BM-ul...In IVA se anunta din nou "Trenul stationeaza 2 minute" (al treilea anunt :twisted: "). Trec cele 2 minute, IVA nici gand sa plece...
Dupa alte vreo cateva minute mecanicul din IVA anunta "Stimati calatori, va rugam sa coborati,  trenul se retrage din circulatie" :evil:  :evil:  :evil:
Ne repezim toti din IVA, ne suim in BM, care nici el nu a plecat imediat, ci dupa alte 2-3 minute, timp in care IVA a inceput sa faca manevra de rebrusment de la linia 1 la linia 2 pentru a pleca inapoi spre Militari....
In total am stat vreo 10-12 minute la Eroilor si nu a plecat nici un tren spre Unirii.
Uite asa isi bate joc Metrorex de calatori la ora de varf, dupa ce ca lumea se bulucise la metrou (din cauza a ce s-a intamplat pe linia lui 41)...

Stie cineva ce s-a intamplat ?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 183
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422348 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use