Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21)

464 posts, 158908 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 34
 
 

📖 Pagination options


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

In ce zona ai observat cele relatate. :bere:

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) andrei11

Acum 2 - 3 zile ( Vinerea ce a trecut ) între Obor și Sportului. M-am uitat special  să văd dacă s-au apucat. Am luat un 21  :mrgreen:  , sensul specificat mai înainte.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Chev Celios

De la intersectia cu Fundeni pana la Obor.I-ar Iar politia umbla destul de mult si da cu amenzi in stanga si in dreapta.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) andrei11

ByOnu întreabă dacă s-au apucat de lucru. Eu am spus că vineri n-am observat nimic.
Tu ai răspuns complet altceva.
Unde umblă poliția și ce tip de amenzi dă ? De staționare / de trecere pe  roșu / de întoarcere pe linia continuă / de depășire prin  stânga a refugiului de tramvai / de neacordare prioritate pietoni / blablabla.
Eu n-am prea văzut poliție decât  la trecerea de pietoni  din dreptul străzii Plumbuita.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) TibiV

Ar merge mai bine la "Covor asfaltic", dar hai sa va lamuresc...
Luni, 9 octombrie, la ora 21, Colentina era "frezata" complet intre Teiul Doamnei si Doamna Ghica.
DOAR sensul Teiul Doamnei-Doamna Ghica, celalalt sens era neatins. Se circula de cosmar...
Si nu era doar "frezat", misunau cel putin 30 de muncitori cu veste colorate, si pe banda 1 erau parcate multe utilaje... Freze Wurtgen, finisoare de asfalt...
Cred ca maine dimineata va fi asfalt nou pe zona respectiva...

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Trole

Pe pagina de achiziții directe a RATB a fost postat pe 9 octombrie următorul anunț:
Regia Autonoma de Transport Bucuresti intentioneaza achizitionarea cf.  Art 12 din Legea 99/2016 de  lucrari pentru “ Delimitarea amprizei liniei de tramvai 21 fata de traficul auto general-prin montarea de panouri separatoare intre ampriza liniei de tramvai 21 si carosabil, de la B-dul Carol la Strada D-na Ghica “, conform Caietului de Sarcini LCM-03 si Proiect  4576/2017.

[...]     Termen de executie(furnizare si montaj): pana la 15.11.2017**;(**avand in vedere prevederile HCLMB 16/1994 cu toate modificarile si completarile ulterioare, executia de lucrari tehnico-edilitare pe raza Municipiului Bucuresti in perioada 15.11.2017-15.03.2018 se poate face doar cu acordul/avizul Primarului General)
 
Și dacă vreți, iată și modelul de gard propus...
Gard RATB1.jpg (201.96 KB; downloaded 5619 times)

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

Atentie! A inceput instalarea gardului.  :)  Arata chiar bine si pare destul de solid. Au inceput dinspre Doamna Ghica.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Puss in Boots

Arata bine da ;) la mai multe si pe alte linii. Sper sa nu-l vedem busit maine poimaine de vreun cretin cu covrig.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Iulika0069

Cum "mah" sa pui garduri de genul asta prin Bucuresti? Cat de cretin sa fii?

1. Pericol mortal pt motociclisti! Combinat cu idiotenia "hai sa luam apa din lacurile imputite din Bucuresti si sa udam strazile cu bomba asta biologica", orice accident devine potential grav; s-a mai discutat despre asta, la 50-60km/h omul va fi sfartecat!

2. Zici ca suntem in vreo republica bananiera! Arata absolut oribil! Ce, traverseaza pietonii aiurea? Pune treceri de pietoni mai dese, si da amenzi celor care o iau aiurea printre masini!

3. E suficient sa delimitezi formal, cu niste borduri/rigole de genul asta, care nu tin apa acumulata pe linia de tramvai -


- scapi de efectul de claustrofobie, ce va determina soferii sa mai lase inca 50-70cm fata de gard - super, si asa aveam bulevarde cu multe benzi
- poti calcula/masura inaltimea bordurilor, a.i. o masina de salvare/politie sa poate trece peste ele in caz de maxima urgenta; asa, stai si te uiti ca boul cum iti moare omul in masina, daca ai anticipat gresit traficul
- daca vrei vreodata sa combini pe anumite distante tramvaiul cu autobuzele, ai o sansa in plus cu bordurile - e posibil sa nu mai incapa autobuzul in spatiul dintre stalpi si garduri
- revin, repet, reiterez! Nu cred ca, punand borduri, vor mai fi baieti care sa o ia peste ele (nici macar cei cu SUV-uri); da, vor intra in continuare pe linia de tramvai, dar oricum vor intra si cu hidoseniile alea de garduri metalice!
- [L.E.] nu mai zic ca, dand gauri in asfaltul proaspat asternut, nu faci altceva decat sa lasi loc pentru apa, inghet - deci compromis drumul pe o buna bucata de latime

[L.E.] Uite ce frumos e acum la intersectia cu Dna Ghica! Credeti ca a trecut vreodata vreo masina peste bordura aia? Va zic eu ca nu!
https://goo.gl/maps/DcFH9sZeZfM2

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

Esti atat de scandalizat de cand s-a modernizat linia lui 41? Bordura respectiva este chiar mai periculoasa, in opinia mea. Daca un motociclsit ia bordura aia si la 100 km/h, stim cu totii ce ar urma. Printre beneficiile gardului este faptul ca acesta este vizibil, trebuie sa fii orb complet sa nu-l remarci. Daca in locul gardului ar fi, nu stiu, un vehicul, care ar fi diferenta? Circulati cu viteza legala si totul va fi in regula.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Celestin Draganescu

Tramvaiul trebuie sa fie separat pentru a deveni atractiv. Cand ai de a face cu bizoni, singura solutie este gardul. Asteptam si pe Stefan cel Mare - Mihai Bravu.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) WT_fan06

Am avut drum azi pe acolo si am zis sa fac niste poze. Am luat-o la pas de la Doamna Ghica inspre Obor.



DSC_0477 by WT_fan06, on Flickr

Gardul incepe de la bordura inalta.



DSC_0478 by WT_fan06, on Flickr



DSC_0481 by WT_fan06, on Flickr



DSC_0482 by WT_fan06, on Flickr



DSC_0483 by WT_fan06, on Flickr



DSC_0484 by WT_fan06, on Flickr

Dupa cum vedeti, au cracanat un pic gardurile langa trecerea de pietoni, cred eu, pentru a lasa un pic de spatiu pietonilor ca sa nu fie inghesuiti intre tramvai si masini. Privire inapoi spre Doamna Ghica.



DSC_0485 by WT_fan06, on Flickr

Pe langa instalarea gardurilor, statiile Teiul Doamnei, Ziduri Mosi si Bucur Obor au fost verzificate.



Statia Teiul Doamnei by WT_fan06, on Flickr



Statia Teiul Doamnei (2) by WT_fan06, on Flickr



Statia Bucur Obor by WT_fan06, on Flickr

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422358 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use