Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Transport public de noapte STB

761 posts, 301892 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 55
 
 

📖 Pagination options
Re: Transport public de noapte RATB Chev Celios

Mai lipsesc doua lini:780 si 783.

 


Re: Transport public de noapte RATB linia 69

Ideea in sine nu este rea dar nu cred ca va avea succes. In afara noptilor (de vara mai ales) de vineri spre sambata, sambata spre duminica (cand va fi varful) si duminica spre luni cred ca autobuzele vor circula goale. De ce ? Pentru ca in afara de cei care stau pana mai tarziu la o bere in centrul vechi alti calatori nu prea vor fi. De ce ? Pentru ca ceilalti nu-si permit sa piarda noptile pe strazi deoarece a doua zi merg la servici. AAAA si inca ceva, mai mult de jumatate din cei care stau la "o bere" sau "un suc" noaptea fie au masini personale fie vor lua taxiul, e mai comod, ii asteapta el pe ei si nu ei pe el sau pe ele (liniile de noapte). Si cat de rentabil este ca aceste autobuze sa mearga pana spre marginile orasului pentru 1,2 calatori, daca or fi si aia ? Una peste alta nu cred ca vor rezista prea mult, vor fi declarate ca fiind nejustificate ca nu au "flux de calatori" ceea ce cred ca de data asta nu e departe de adevar. Cred ca este tichia care ne lipsea, tot RATB functioneaza perfect si nu mai are nimic de facut ?? Aceasta este o parere personala.

 


Re: Transport public de noapte RATB SprinterXP

ByOnu wrote:
Pacat ca nu se aplica si tramvaielor. Traseele prioritare mi se par: 1, 41, 32, 21.


Pe traseul lui 32 este N114.

 


Re: Transport public de noapte RATB lecter

Studentimea se plangea intotdeauna ca nu are cu ce merge acasa si nu toti au bani de taxi, eu cred ca nightlife-ul va deveni mult mai animat astfel. In plus, sunt multi oameni care lucreaza diverse ture de noapte si care astfel pot economisi destui bani. Transportul de noapte este un lucru absolut normal intr-un oras de marimea Bucurestiului si nu cred ca va costa f. mult avand in vedere frecventa autobuzelor. Ce daca ar fi numai 1-2 persoane la un moment dat intr-un autobuz? Nicaieri nu e normal sa fie autobuze pline la 3 noaptea si totusi acestea exista pe traseu. De asemenea, ideea ca ar fi bune mai ales vara e hilara, cred ca ar trebui sa te mai uiti pe afara seara si iarna, crede-ma ca sunt MULTI oameni in cluburi, iar cu optiunea asta vor fi si mai multi.

 


Re: Transport public de noapte RATB Dominatrix

Problema se pune in felul urmator: pentru ca transportul de noapte sa aiba succes el trebuie popularizat, in adevaratul sens al cuvantului (afisarea orarului in toate statiile, pliante informative, anunturi in mass-media etc.), nu de exemplu cum a facut Metrorex'ul cu ultimele trenuri in serile de vineri si sambata care circulau pana mai tarziu, dar nu stia nimeni de ele. Apoi vine problema exploatarii corecte: deci fara mers la cursa pierduta (sau deloc), respectarea orarelor, asigurarea dispecerizarii, un program atractiv (de aceea ziceam ca intervalul de o ora mi se pare cam prost pentru cineva care ar dori sa foloseasca autobuzul noaptea) etc.

In al 2'lea rand, este absurd ca o zona "metropolitana" (intre ghilimele spus, fiindca termenul in sine e hilar pentru Bucuresti) cu 2+ milioane de locuitori sa nu aiba transport public de noapte, indiferent daca e rentabil sau nu.Nicaieri in lume transportul de noapte nu aduce profit, ci are in primul rand un rol "social" ca alternativa la alte mijloace de transport pentru cei care nu pot, sau nu vor sa mearga cu taxiul sau masina personala.

In al 3'lea rand, mi se pare aburda insasi ideea de a aduce in discutie rentabilitatea transportului de noapte. De parca transportul de zi ar fi rentabil, la 1,3 RON biletul si minimum o treime calatori fraudulosi. Mi se pare o dovada de fariseism sa pretinzi rentabilitate tocmai la cele cateva curse de noapte necesare, comparativ cu numarul incomparabil mai mare de curse nerentabile care circula ziua.

 


Re: Transport public de noapte RATB linia 69

Presupunand ca nu am abonament si vreau sa-mi incarc cardul la 3 noaptea, ca un calator corect ce vreau sa fiu, ce fac ? Sau s-a dat liber oficial la acte de caritate din partea RATB-ului cu ocazia asta ? fie doar pe timpul noptii.

 



Re: Transport public de noapte RATB Lohengrin

Mi se pare mie sau nicio linie de noapte nu trece pe la Gara de Nord ? Adica punem transport în centru, die betrunkenen Manner aus der Kneipen zu nehmen, iar pe amărîții cărora CFR-ul le întîrzie cu orele după miezul nopții îi lăsăm în grija taximetriștilor posesori de maimuță. Bravo, Criț ! Nemaipomenit, RATB ! Ați marcat încă un autogol antologic ! Țineți-o tot așa !

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Transport public de noapte RATB Dr2005

Dacă liniile astea vor circula de la ora 23 la ora 6, e clar cam pe la ce ore vor fi primele şi ultimele curse ,,normale". Apropo de gară, dacă măcar din Drumul Taberei se putea ajunge la primele trenuri (ora 5 AM), acum clar nu o să se mai poată ajunge.

 


Re: Transport public de noapte RATB florin

Există:

Linia N117 va funcţiona între Laromet şi Piaţa Unirii, pe traseul Bd. Bucureştii Noi, Cal. Griviţei, Bd. Dacia, Piaţa Romană.


Știe cineva unde va fi "terminalul"? Grafice de circulație?

@Dr2005 - dacă liniile de noapte ies la 23,00 nu înseamnă neapărat că toate celelalte linii s-au retras deja, restul liniilor ar trebui să circule normal. Vom vedea.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Transport public de noapte RATB Dr2005

Păi deja după 22 nu prea mai circulă nimic, până şi măreţul 1 are ultima cursa completa pe la 22:05.

 


Re: Transport public de noapte RATB florin

Depinde, sunt și linii care au ultima cursă după 23. Spre zona mea știu de 20, 45, 300 (23.24 din centru).

Rămâne de văzut cum vor arăta și graficele. De exemplu, N117 și N118 ar trebui să plece alternativ, mergând cam în aceiași zonă. Însă dacă ne uităm cum se circulă ziua, cel mai probabil vor pleca simultan.

 


Re: Transport public de noapte RATB alchimistul

Dragos, iarasi generalizezi o situatie punctuala. Ori ai vrut sa scrii 23:00 in loc de 22:00 :D Sunt destule linii care au ultima semicursa dinspre centru spre cartiere chiar si dupa 23:00. Exemple ? 32, 117, 313, 381, 385!, 122!, 336, 178, 123, 232, 226, 168, 331, etc. Ideea e ca sunt, la ora actuala, suficiente cartiere "defavorizate", ori datorita pozitiei geografice, ori distantei fata de o anumita autobaza, ori pur si simplu datorita ignorantei RATB. Sa fie intr-un ceas bun, sa le dea Domnul viata lunga liniilor nocturne si sa incercam sa privim partea plina a paharului (vorbeste optimistul din mine :ugeek: ). Daca e sa fie o chestiune consistenta si de durata, directorul Crit isi va spala o parte din "pacate". E totusi o premiera dupa aproape 20 de ani fara transport public de noapte, dragi forumisti ;)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Transport public de noapte RATB Dr2005

Dinspre centru poate, dar invers nu, cel puţin din Drumul Taberei, după 22:15 mai e doar un 368 pe la 22:40 (adică pe la vreo 22:25, în funcţie de cheful şoferului), restul sunt doar retrageri spre Alexandria, Ferentari şi Militari, care, eventual, mai trec şi razant cu oglinda pe lângă tine, să arate unde se şterg ei cu articolul 73, alin. b din Instrucţiunea 0903 ,,Atribuţiile şi sarcinile conducătorului de autobuz".

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421771 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use