Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Strapungere 1 Mai - Drumul Sarii (2010 - 2011)

297 posts, 77218 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Strapungere 1 Mai - Drumul Sarii (2010 - 2011) aztec

Se pare ca au inceput lucrarile la aceasta lucrare.. Azi erau ceva utilaje in zona si degajau gunoiul, si pamantul.
Se pare(de fapt sper) ca aceasta lucrare este premergatoare pasajului de la academia militara si metroului.
Lucrarea se pare ca e a Starbag-ului

 


Re: Strapungerea 1 Mai (fostă Compozitorilor) până în strada Dru cornel001

Daca poti sa pui si schema pe o mini-harta ? Nu-mi dau seama de locatia ei exacta. Si Dru = Drumul taberei.

 


Re: Strapungerea 1 Mai (fostă Compozitorilor) până în strada Dru mindmasster

Cam PE unde vine asta ? Ca stiu destul de bine 1 mai si nu am vazut nimic astazi cand am trecut pe acolo.

 


Re: Strapungerea 1 Mai (fostă Compozitorilor) până în strada Dru aztec

Pai este bucata de drum intre cimitirul Ghencea si unitatile militare din Dr Taberei.....; cea cu rosu..
Nu ai vazut pt ca lucrarea nu incepe exact din intersectia ! mai cu Sibiu, ci la 50m mai incolo, la intersectia cu Haiducului, paralela cu Sibiu.
Pana acum acolo era un teren viran si folosit ca parcare sau depozit de gunoi.. si ceva garaje.

 


Re: Strapungerea 1 Mai(fostă Compozitorilor)-Drumul Taberei cornel001

Pai aia nu e 1 mai - dr taberei, ci 1 mai - dr sarii.

 


Re: Strapungerea 1 Mai(fostă Compozitorilor)-Drumul Taberei subway guru

Problema reala e prezenta in traseu a unei 'cosmelii' a MApN ce ar trebui sa fie demolata. Sa vedem cat vor dura 'procedurile'...

 


Re: Strapungerea 1 Mai(fostă Compozitorilor)-Drumul Taberei aztec

Probabil, dar sper ca armata sa rezolve mai rapid decat daca ar fi un particular.
Apoi.. NU inteleg termenul de 18 luni pt o lucrare totusi minora, ce pe mare parte(cred ca 95%) era teren viran intre un CIMITIR, teoretic fara utilitati si o unitate militara, ce se pare ca in vechime chiar a fost o strada.

Valoarea totala finala a contractului
Valoarea: 7.313.375.72 Moneda: RON Fara TVA

 


Re: Strapungerea 1 Mai(fostă Compozitorilor)-Drumul Taberei subway guru

La Armata e ORDINE & DISTZIPLINA!
(asta ti-o spun eu in caz ca nu ai apucat sa faci armata pe stil vechi)
Nu se misca nici musca decat la ORDIN!
Cosmelia e pe inventarul lor si nu vor ezita sa o apere chiar si cu gloante de razboi contra oricarui 'inamic' ce ar vrea sa-si traga fara ORDIN o strada prin 'baracamentele' din dotare... :lol:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea 1 Mai(fostă Compozitorilor)-Drumul Taberei Mircea G

aztec wrote:
) era teren viran intre un CIMITIR, teoretic fara utilitati si o unitate militara, ce se pare ca in vechime chiar a fost o strada.

Nu a fost strada , acolo a fost un poligon de tragere , transee si un mare dimb artificial, de pamint , paralel  cu strada Haiducului .
Nu-mi aduc aminte daca exista si o ramificatie a canalului colector din Compozitorilor in Dr. Sarii , dar , parca ...parca ....
1. Nu va bucurati degeaba , strada este inutila  , atita timp cit nu se vor face demolari pina in Drumul Sarii pt a merge cu o latime normala .
2. Daca nu fac si   o legatura majora ( lata  ) Compozitorilor ( 1 Mai ???) -Ghencea sa vedeti probleme cind se va face cartierul de pe Antiaeriana .
Constructia ei  ACUM o vad numai in contextul ca vor incepe lucrari majore cu blocari de trafic pe Ghencea si Dr. Taberei .

 


Re: Strapungerea 1 Mai(fostă Compozitorilor)-Drumul Taberei Nightwolf

Orice strapungere e buna in logica ei ... adevarul e ca va fi o alternativa la Sibiu, la Timisoara etc (strada paralela). Usor, usor eu cred ca actualii "arhitecti" incearca sa induca parcelarea Bucurestiului in cvartale si scoaterea lui din sistemul circular (stim cu totii cum s-a construit in Bucuresti). Ideea e ca se bat cap in cap strapungerile astea, cu inchiderea inelelor "mediane, nordice, sudice si cosmos-etice". Singura treaba BUNA la inele este creearea de pasaje supra/subterane. Par example astazi am fost si eu pe noua sosea Orhideelor si ... da! Asa da! Dar este inutil tot ce se va face la Basarab daca nu vor rezolva problema APACA si LEU ...

Anyway, revenind la subiect, strapungerea mi se pare buna DOAR dpdv strategic pentru fortele de ordine in viitor cand Steaua joaca acasa si se creeaza aglomeratia infernala pe Ghencea din cauza suporterilor. Asa traficul se poate devia pe aceasta "strapungere" si toata lumea e fericita ...

 


Re: Strapungerea 1 Mai(fostă Compozitorilor)-Drumul Taberei aztec

Strapungerea asta deviaza putin tarficul ce in genera zona razoare si pe alte variante, pt cei care aveau treaba in alta parte, dar din cauza configuratiei zonei trebuiau sa treaca pe langa Lt Gaina si apoi pe drumul sarii sau sper sebastian, pe cand prin noua artera poate sa ajunga direct in rondul de la sebastian. Si nici nu aglomereaza prea tare zona Ghencea..
Oricum este un "rest" de strada ce trebuia facut acum 50 ani
Referitor la sistemul circular.. cred ca se va accentua prin noua artera "Brasov" sau cum se va numi, in continuarea actualei strazi brasov, pe langa stad. ghencea, spre Alexandriei.(cand o vor face).Si apoi cand se va lucra la academia militara.. va fi buna orice varianta.
Din cate stiu.. aceasta strapungere ar trebui continuata pana in sos trafic greu sau progresu cum se numeste sau chiar pana in panduri.
Bine.. vise. Macar sa o termine pe asta.

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării subway guru

Astazi se lucra cu spor la canalizare...

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării cornel001

Iar o s-o aseze astfel incat sa dai cu rotile in capacele de canalizare ? Valabil si la alte santiere...

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării subway guru

Culmea, chiar asta am discutat astazi cu seful de santier!
Canalizarea a fost asezata usor 'dezaxat' fata de axul drumului tocmai pentru ca sa poata pune capacele aliniate corect la asfalt!
Neamtzul e tot neamtz! (pardon, austriacu').
In proiect canalizarea era chiar in axul drumului, deci oricum ai fi pus capacele ieseau din 'profilul' strazii...

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2300 forum members have written 422543 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use