Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Strapungere 1 Mai - Drumul Sarii (2010 - 2011)

297 posts, 77211 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării Dominatrix

Off-topic: Ar fi destul de multe de invatat de la cehi despre pozarea firului de contact la troleibuze si realizarea incrucisarilor. Am vazut pe acolo incurcisari tw-tb construite la unghiuri "imposibile" si pareau sa functioneze multumitor, fara sa rupa pantografe si alte minuni, cum se intampla, de exemplu, la Razoare, dupa ce s-a dat drumul la linia pe Trafic Greu. Iar macazele de la Electrolinke despre care se vorbeste aici,sunt cu diode, deci poti sa treci peste ele "linistit" fara sa decuplezi alimentarea. Ar trebui montate mai multe macaze de acest gen in intersectiile aglomerate din oras.

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării Goldmund

@S guru a scris:
@Goldmund:
Capacele de canal sunt o 'problema foarte grea' in Bucuresti si care nu a fost niciodata rezolvata cum se cade, de aceea i-am acordat un pic de 'atentie'... :lol:

Cunosc si eu problema,guru si stiu ca e serioasa.
Tu stii ceva de Prelungirea Ghencea,daca si daca ,cand,o vor "reabilita",largi si moderniza?In zona,e strada principala,f. circulata si lasata de izbeliste...Si ce cartiere s-au construit in zona

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării subway guru

Problema cu Prelungirea Ghencea 'e doua' (te rog nu ma corecta, suntem pe sectorul Domnului Primar care este si e-Vanghele...):
1. exproprierile (zona s-a 'dezvoltat' haotic precum a vrut muschiul 'gospodarului de 5', nu mai sunt lanurile de porumb de pe vremuri);
2. pasajul de la Domnesti este pe jumatate 'out of city limits', deci nu-l poate face exclusiv PMB. Asteptam sa ajunga MT cu largirea centurii si pe strada noastra...
Lucrarea s-a cam impotmolit de pe vremea lui Videanu si nu se intrevad semne ca ar fi intre preocuparile actuale ale Domnului Profesor Doctor Primar & General. :cry:

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării marius baciu

Prelungirea Ghencea este partial in 5 este aproape jumate jumate cu 6.Defapt exista si o anomalieun pic mai sus catre centura pe partea stanga primele fo'2-3 randuri(planuri) de case sunt tot in 6.

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării subway guru

Asa-i, ai perfecta dreptate, dar nu m-am putut abtine... :lol:
(eu stau in 5)

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării marius baciu

Aaaa mai este o minune acolo dar nu stiu exact delimitarea,multe din casele ,vileleconstruite sunt pe terenuri care apartin administrativ  de Bragadiru deci Ilfov

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării Nightwolf

Prelungirea Ghencea este EXCLUSIV in sectorul 6. Aceasta incepe de la intersectia cu str. Brasov si continua pana la bariera Domnesti. Cum mergi spre bariera, casele si terenurile de pe partea stanga apartin de sect. 5 inclusiv stradutele. Artera tine de sectorul 6. Granita incepe cu 200m inainte de strada cartierului latin, unde tot ce e pe stanga tine de Ilfov, tot ce pe dreapta e Bucuresti. Partea carosabila tine de Bucuresti ...

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării Goldmund

Multumesc fain pt. raspunsuri

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării subway guru

@cornel001:
Canalizarea s-a terminat, se lucreaza la patul drumului.
La cerinta ta privind un sistem 'performant' de scurgere, s-au prevazut guri de scurgere 'duble'.
OK?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării Mircea G

subway guru wrote:
.... s-au prevazut guri de scurgere 'duble'
N-am mai vazut asa ceva , este o prostie , nicaieri in normative nu scrie sa se faca asa . Probabil ca pretul a fost bun ...

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării subway guru

Hai ca asta-i buna!
Chiar tot ce nu ai vazut matale este 'o prostie'???
De cand si pana cand?
Hai sa fim seriosi!
Normativele (daca nu stiai, afla acum) prescriu cerintele 'minime'.
Responsabilitatea 'dimensionarii' apartine integral inginerilor proiectanti...
La 'buna vedere'... :lol:

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării aztec

Oricum, lucrarea merge nesperat de repede. Daca se pastreaza ritmul, maxim in primavara poate fi gata. Depinde si de vreme...dar oricum.. bravo lor.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării Mircea G

Da , este o prostie de luat banii . Corect se face ca in poza modificata . Ce este inconjurat de negru , este ce-au facut ei .

 


Re: Strapungerea 1 Mai - Drumul Sării subway guru

O 'prostie de luat banii' este exact ceea ce ai desenat...
Racordarea intre gurile de scurgere si caminele de rupere de panta de pe colector se face pe traseul cel mai scurt, pantele de scurgere se realizeaza din diferentele de cote intre 'plecare' si 'sosire' si nu prin amplasarea 'oblica'...asa-zisul tau 'corect' nu e decat pura 'lautarie'...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422534 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use