Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21)

463 posts, 156838 views
 
Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34
 
 

📖 Pagination options
Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) BGP2597

Mântuleasa este in stare la fel de proastă ca orice tronson de OR din oraș, chiar dacă a fost necirculat.

Și nu, nu cred că riveranii sunt în măsură controleze ce trece la ei pe stradă, dar în cazul de față modificările sunt vizibil făcute în grabă, pe genunchi.

Sunt curios cum se circulă azi în zonă, având în vedere că ieri unui tramvai i-a luat aproape 15 minute să ajungă de la Sf. Gheorghe la Bd. Carol I.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) soldy

E horror, se sta si 20 si ceva de minute pana trece un tramvai. Trebuie sa gaseasca o alta solutie neaparat.  Acum 10 minute erau in statie la Carol(directie spre Sf Gheorghe) 4 tramvai in asteptare.
Nu au cum sa meargă asa un an de zile.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

soldy wrote here:
Nu au cum sa meargă asa un an de zile.


Care 1 an? Paleta va fi pe pozitie cel putin 5 ani in cel mai optimist scenariu - realist: vreo 10.

Structura care se va instala pe fatada hanului Solacolu va avea exclusiv rol de conservare a ruinelor. Pana la demararea restaurarii vor mai trece niste ani.

Si da, se circula execrabil, iar mare parte din vina o pun pe seama pozitionarii macazului tocmai la Bd. Carol I.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Andrei98

Deci timp de 10 ani pe acea paleta se vor distruge tramvaiele imperio cat si traficul din 21.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) WT_fan06

Eu mă gândesc la altceva și mi-ar plăcea să dezbatem pro contra:

21 Colentina - Bucur Obor cu întoarcere prin Lizeanu (ca să lași lumea eficient la metrou)
621 Doamna Ghica - Centru
Desființată paleta

Cred că impactul asupra liniei ar fi mai mic. După cum am spus, este doar o idee pe care am putea-o dezbate.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) punmeister

Sau poate chiar un 21 Colentina - Banu Manta si cu ocazia asta se evita OR-ul.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) TudorSt

Nu se evita OR, pentru ca nu poti face stanga la Obor din Stefan cel Mare. Tot prin Lizeanu - Reinvierii - Turmelor ar merge pe sensul spre Colentina. Doar daca, printr-o minima investitie, s-ar monta un macaz stanga in rondul de la Obor.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) idk_vlad

….saaau pus un macaz propriu-zis pe Moșilor, precum cel montat până în martie pe Timișoara pentru paleta lui 25.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Media

Sau duse bidirectionalele si sa meargă 21 numai pana la Carol.
Nu știu daca sunt suficiente bidirectionalele. Daca nu sunt sa avem si un 22 care sa întoarcă la Obor sau la Iancului.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) shoppy

Eu nu inteleg cum va genera vreun profit sau beneficiu acel han monument, mare trafic pietonal nu este ca sa spui ca faci cafenele si magazine ca sa vina oamenii in pauza de masa sau plimbarea de weekend, ca sa-l faci muzeu este prea mic, sa-l faci hotel nu ai unde sa parchezi vreo masina, si faptul ca nu incearca nici un smecher sa-l fure arata ca nu are nici o valoare, pana la urma se irosesc foarte multi bani publici doar ca sa nu poata nimeni sa isterizeze alegatorii ca administratia distruge istoria.

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Bogdan Ciorascu

Cea mai simpla rezolvare...scoti Imperio si te intorci la troace :no: ...si dai pana face poc!

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) WT_fan06

@shoppy, după logica asta de ce să facem piste de biciclete, că nu avem bicicliști. Ne plângem de o zonă uitată în paragină și batjocorită sistematic că nu are trafic pietonal... Oare de ce nu are trafic pietonal?

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) cris_m

Daca doar sprijina resturile alea de ziduri si asa subrede in ideea ca la un moment dat cineva va reface cladirea (eu am mari dubii ca se va intampla asta), s-ar putea sa nu mai aiba ce sa refaca dupa un cutremur mai serios. Dpmdv mai bine demolau zidurile alea si faceau o cladire noua cu aspectul celei vechi. Deranjul era minim si rezultatul mult mai trainic.

Revenind la tramvai, intoarcerea in zona Obor ar fi fost benefica daca s-ar fi putut efectua in rond, altfel ratezi punctul de interes: metroul. Nimeni nu va fi dispus sa coboare la Ziduri Mosi pentru a ajunge la metrou, iar ca sa introduci 621 pe acea interstatie nu mi se pare deloc rentabil. Mai degraba s-ar opta pentru eficientizarea paletei...

 


Re: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

shoppy wrote here:
Eu nu inteleg cum va genera vreun profit sau beneficiu acel han monument, mare trafic pietonal nu este ca sa spui ca faci cafenele si magazine ca sa vina oamenii in pauza de masa sau plimbarea de weekend, ca sa-l faci muzeu este prea mic, sa-l faci hotel nu ai unde sa parchezi vreo masina, si faptul ca nu incearca nici un smecher sa-l fure arata ca nu are nici o valoare, pana la urma se irosesc foarte multi bani publici doar ca sa nu poata nimeni sa isterizeze alegatorii ca administratia distruge istoria.


Cladirea asta aflata la doar cateva imobile distanta, tot pe Mosilor veche, deja are cafenele si atrage trafic pietonal: https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId

 


Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421620 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use